Na Gibraltaru si snoubenci mohou říci "ano" i za pandemie

Bruna Mianiho nikdy nenapadlo navštívit Gibraltar, malou britskou enklávu na jihu Španělska. Tedy dokud pandemie nezhatila jeho plány na uzavření sňatku, píše agentura AFP.

Zavřené úřady, nekonečné čekání na volný termín: brazilský fotograf a jeho snoubenka se marně pokoušeli vstoupit do manželství v Dublinu, kde žijí. Nízkonákladový let do Málagy, cesta autobusem - a snoubenci se ocitli na Gibraltaru, kde před portrétem britské královny posvětili svůj svazek.

"Nejrychlejším způsobem, jak se dnes oženit, je jet na Gibraltar," říká Miani stěží zadržuje slzy radosti nad tím, že se on a Natalia Senna Alvezová konečně stali manželem a manželkou.

Pasy, rodné listy a nejméně jedna noc strávená na gibraltarském území: to je vše, co je zapotřebí k uzavření sňatku na Gibraltaru, který od počátku epidemie ponechává své hranice otevřené. Po návratu domů stačí zaregistrovat sňatek u příslušných úřadů.

"Je to úplné šílenství. Nemáme dost volných termínů ani míst, abychom mohli vyhovět poptávce," uvádí Leanne Hindleová, ředitelka agentury organizující svatby Marry Abroad Simply.

Mezi mladými manžely je mnoho párů různých národností, které mají vztah na dálku a nemohou se navštěvovat kvůli restrikcím spojeným s pandemií.

Všichni se sňatkem spěchají, často z nejrůznějších důvodů, říká Hindleová a jako příklad uvádí ženu a muže, jejichž zdravotní pojištění kryje náklady na drahé umělé oplodnění jen v tom případě, že se stanou manžely.

Běžné jsou také případy, kdy jeden ze snoubenců dostane pracovní nabídku v cizině a může tam odjet s partnerem jedině tehdy, když se oficiálně vezmou.

"Je to dojemné," říká Hindleová. Někteří se vezmou na Gibraltaru prostě jen proto, aby mohli vyprávět vnoučatům, že měli svatbu v době covidu.

Američan Scott Gerow potkal v lednu 2020 v Petrohradu Rusku Káťu. Po půl roce musel odjet do Spojených států a mezi oběma milenci najednou ležely tisíce kilometrů. Kvůli restrikcím v obou zemích se nemohli ani navštívit.

Jejich svatba v kouzelné botanické zahradě na Gibraltaru umožnila skoncovat s tímto bolestivým odloučením a Káťa mohla přijet za svým manželem do Spojených států.

Gibraltar má méně restriktivní předpisy ohledně nošení roušky a pokud jde o počet osob, které se mohou scházet. Prvního mrtvého registroval až počátkem listopadu. Přitahuje páry rovněž ze sousedního Španělska, uvádí pořadatel svateb od společnosti Rock Occasions.

Většina párů má svatbu bez rodiny, protože cesta sem je drahá, ale mnozí využijí počítače či telefony, aby svým blízkým obřad zprostředkovali.

"Byli jsme sami, bez přátel a bez rodiny. Bylo to opravdu těžké," přiznává kanadská zdravotní sestra Liza Ursiniová, která se v říjnu provdala za Španěla, který pak za ní mohl odjet do Quebeku.

Podobně jako Las Vegas se Gibraltar stal dostaveníčkem párů toužících po sňatku od té doby, co tu John Lennon v roce 1969 nasadil snubní prsten Yoko Ono. Tato událost se stala nesmrtelnou díky fotografii manželů před obrovskou gibraltarskou skálou.

Do kanceláře úřadu povolujícího sňatky na Gibraltaru přicházejí denně nové žádosti o uzavření manželství. To dělá radost šéfovi vlády britského území Fabianu Picardovi. Ten se raduje z toho, že je Gibraltar, na nějž si činí Španělsko nároky, uznáván jako místo, kde vládne více láska než rozdělení.

Související

Gibraltar

Gibraltar vydraží první jachtu zabavenou oligarchovi kvůli sankcím

Gibraltar nabídne v úterý ve veřejné dražbě ke koupi luxusní jachtu Axioma ruského podnikatele Dmitrije Pumpjanského, který je terčem protiruských sankcí. Výtěžek z prodeje půjde na účet americké investiční banky JP Morgan, které podnikatel dluží. Některé vlády ovšem navrhovaly, aby peníze putovaly na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Více souvisejících

Gibraltar Svatby Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 45 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Západní vlády by nás měly namísto obviňování ocenit, vyzval Írán

Írán v pondělí vyzval Západ, aby "ocenil" jeho zdrženlivost vůči Izraeli v posledních měsících. Tento krok ze strany Teheránu následoval po nedělním útoku na Izrael, který byl reakcí na údajný izraelský nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy