Vědci vydali doporučení, jak zacházet s jídlem z dovozu nebo z výdejního okénka

Koronavirus SARS-CoV-2 uzavřel restaurace, bistra a jídelny po celé zemi. Mnoho z nich vsadilo na dovážku nebo okénka pro osobní odběr, ale je riziko nákazy covid-19 nižší ve srovnání se supermarkety?

Přidejte svůj názor 14 komentářů

jídlo
doporučujeme

I když neexistují žádné důkazy o tom, že by se virus přenášel pomocí potravin nebo jejich obalů, odborníci přesto vydali doporučení, jak nakládat s hotovým jídlem, které vám kurýr doveze až domů.

„Především dejte jídlo do čisté misky, okamžitě zlikvidujte obaly do koše a před jídlem si důkladně umyjte ruce, jídla se nedotýkejte rukama, konzumujte pouze pomocí příborů,“ radí profesorka Sally Bloomfieldová z Londýnské Univerzity tropických nemocí a hygieny (LSHTM) a doporučuje objednávání převážně vařených jídel.

Bloomfieldová podle BBC tvrdí, že neexistuje nic jako „nulové riziko“, a to i v případě online nákupu potravin. Sice můžete zaplatit bezkontaktně a nepřijít s nikým do styku, to ale neznamená, že kontaminace neproběhla někde v procesu doručení, protože potravina projde rukama zhruba čtyř lidí.

I v tomto případě Bloomfieldová nabízí rady, jak nejlépe s potravinami nakládat. „Uzavřené zboží uskladněte na 72 hodin nebo ošetřete dezinfekcí. Čerstvé zboží je třeba důkladně omýt pod tekoucí vodou,“ uvedla profesorka.

A jak je to tedy se supermarkety? Virus SARS-CoV-2 se šíří pomocí kapének, které podle některých teorií mohou viset ve vzduchu, a proto podle Bloomfieldová supermarkety poskytují ideální prostředí pro přenos viru.

„Lidé se dotýkají potravin, které vracejí na původní místo, dotýkají se pásů, peněz, tlačítek na placených parkovištích, bankomatů, účtenek a nemluvě o tom, že jsou v blízkosti ostatních lidí,“ míní profesorka.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sbohem, rtěnky a léčení. Rouška u lidí mění přístup k péči o pleť

29.05.2020 09:32 Rouška, tento nástroj nezbytné ochrany v krizi způsobené koronavirem, změnila náš sociální život,…

KOMENTÁŘ: Parašutisté atentátem na Heydricha spasili zemi. Národ se zbavil…

27.05.2020 22:10 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Dodali národu sebevědomí i statečnost. Parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš, kteří…

Jeden lék selhal, hledání pokračuje. Pomáhá proti covidu-19 vitamín D?

27.05.2020 11:00 Poté, co bylo na základě globální studie po celém světě zastaveno užívání hydroxychlorochinu, léku,…

Módní přehlídky vyšly z módy. Nejznámější značky světa mění oděvní kalendář

27.05.2020 09:19 Gucci a Saint Laurent jsou dvě nejznámější značky luxusní módy, které oznámily, že přestanou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy