KOMENTÁŘ | Putin invazí na Donbas porušil mezinárodní právo. Sankce EU a Západu musí mířit na ruský průmysl i banky

Ruský prezident Vladimir Putin jednoznačně porušil mezinárodní právo, územní celistvost Ukrajiny a Minské dohody. A to tím, že nejprve uznal nezávislost separatistických republik na Donbase a následně do Doněcké a Luhanské lidové republiky vyslal vojenské jednotky. Přes neustálé ujišťování Kremlu, že žádný konflikt rozhodně Ruská federace nechce, se jedná o jasný akt invaze a agrese, který však nemusí být konečný. Je na čase, aby západní mocnosti včetně Evropské unie ukázaly, jak koordinovaně umí postupovat proti státům, které nectí mezinárodní právo a napadají jiné země. Připravovaný seznam sankcí musí Rusko zasáhnout dostatečně tvrdě a zamířit na citlivá místa, kterými jsou klíčové podniky v průmyslu, zacílit se musí i na banky.

Situace na ukrajinsko-ruských hranicích rezonuje i v České republice. Od hranic s Ukrajinou nás dělí jen zhruba 300 kilometrů. Zároveň moc dobře víme, jaké to je, když nás ti mocní opustí. S trochou nadsázky se nám ohledně Ukrajiny nabízí reminiscence z roku 1938, když si naše území pomalu začalo nárokovat nacistické Německo. Politika appeasementu tehdejších mocností zapříčinila hladké obsazení mocichtivým sousedem. Tuto chybu svět a Evropa nesmí znovu opakovat.

Borrell opakovaně oslabuje evropskou diplomacii

Proto mě zaskočilo prohlášení šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, který v úterý dopoledne prohlásil, že nepovažuje vstup ruských vojsk na Donbas za „plnohodnotnou invazi“. Naprosto tak nahrál na smeč všem pochybovačům, že Rusko vlastně nic vážného neudělalo. Borrell oslabil evropskou diplomacii. Z mého pohledu tak činí dlouhodobě a je na čase, aby zvážil své další setrvání v Úřadu.

Vzpomeňme na jeho rok starou cestu do Ruska, kde měl navštívit Navalného a jeho proces, což mu nakonec nebylo umožněno. Navíc během společné tiskové konference s ministrem zahraničních věcí Lavrovem vyhostilo Rusko tři diplomaty. Pro kremelskou propagandu tehdy sehrál roli užitečného „idiota“, stejně jako v poslední dnech prezident Miloš Zeman. K „vlastenecké“ SPD, která označila vstup ruských vojsk na Donbas za invazi na „pozvání“, se nechci vyjadřovat. Je to odporné bagatelizování vážné situace.

Věřit Rusku, že válečné manévry skončí vysláním armády do separatistických republik, by bylo naivní. Stačí zhlédnout pondělní propagandistickou řeč Putina, která byla plná historických nesmyslů a agresivních výlevů vůči Ukrajině, a každému dojde, že ruský vládce jen hledá záminky pro zabrání svého souseda. Přitom to bylo Rusko, které uznalo Ukrajinu po jejím vyhlášení nezávislosti jako suverénní zemi včetně jejích hranic. Zárukou bylo podepsání Budapešťského memoranda z roku 1994. To vše jen dokazuje, že Rusku se nedá věřit. Není spolehlivým partnerem, který ctí dohody a zákony.

Evropa by bez ropy a plynu nezůstala

Přestože se v posledních měsících střídaly v Moskvě návštěvy světových státníků, kteří chtěli diplomaticky zabránit možnému konfliktu, Putina však od jeho plánů neodradili. Proto musí Evropská unie spolu s ostatními mocnostmi postupovat koordinovaně a dostatečně tvrdě. Sankce musí mířit na nejbližší lidi kolem Putina, na klíčové podniky v průmyslu a pochopitelně na banky. V záloze musí mít spojenci připraveny další scénáře, ke kterým sáhnou podle vývoje situace.

Rusko sice může Evropě zastavit přísun zemního plynu a ropy do Evropy, ale to nás trápit nemusí. Evropská komise uvedla, že státy EU mají dostatek obou komodit pro letošní rok. A na příští se můžeme zásobit u spolehlivějších partnerů. Konečně to pochopilo i Německo, jež poslalo Nord Stream 2 k ledu.

Vliv Ruska v Evropě začíná postupně slábnout a chystaná zelená opatření v EU zmiňovaný trend ještě urychlí. Teď jen musíme zůstat jednotní vůči Rusku a ukázat mu sílu, se kterou dokážeme společně jednat. Na nic jiného totiž Putin a jeho věrní neslyší. Autor je europoslancem a místopředsedou KDU-ČSL i dopisovatelem webu EuroZprávy.cz

Související

Donald Trump Komentář

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.
Elon Musk Komentář

Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít

Čisté jmění amerických miliardářů dosahuje 6,22 bilionu dolarů, částky tak obrovské, že ji lze jen stěží pochopit. A přesto právě tato koncentrace bohatství v rukou několika stovek jednotlivců ukazuje, jak dramatický potenciál by mohl mít koordinovaný zásah soukromého kapitálu. Pokud by se tito lidé rozhodli jednat, měli by moc měnit celý svět – doslova.

Více souvisejících

komentář Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Rusko Ukrajina EU (Evropská unie) protiruské sankce Josep Borrell

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

před 1 hodinou

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 3 hodinami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

Na Ukrajině zadrželi muže, který výhrůžkami paralyzoval české školy. Stopy vedou do Ruska

Policisté z Česka, Slovenska a Ukrajiny hlásí úspěch. V ukrajinském městě Dnipro byl zadržen ukrajinský občan. Je podezřelý v případu bombových hrozeb ze září 2024, které paralyzovaly školy na začátku uplynulého školního roku. Podle kontrarozvědky mohou stopy vést do Ruska.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy