KOMENTÁŘ | Zdražování v Česku téměř nemá v EU konkurenci. Konec inflační jízdy je ale na dohled

Říká se, že zjednodušovat stav věcí není nikdy dobré. Ale přesto to řeknu a napíšu. Když si totiž člověk pročítá od začátku tohoto týdne většinu nejen ekonomických zpráv, které se týkají Česka, nemusí z nich mít moc dobrý pocit. Tak schválně: Počet dezinformací podle tří čtvrtin Čechů, dle průzkumu středoevropského výzkumného konsorcia Central European Digital Media Observatory, stoupá. Nebo: Zemědělci s obavami sledují rozšiřující se sucho, navíc pršet v dohledu nemá. A tak by se dalo pokračovat. Jistě ale namítnete, že mediální servis nechrlí, a to nejen tento týden, jenom ty špatné zprávy. A to budete mít, milí čtenáři, rozhodně pravdu. Jenže ‒ ještě tu nezazněla vůbec ta nejhorší zpráva. Tak tedy: Český statistický úřad oznámil, že tuzemská inflace v dubnu meziročně stoupla na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Je nejvyšší od prosince 1993 a jak upozorňují ekonomové společnosti Patria Finance, rostla podesáté za sebou.

Je jen nechtěnou třešničkou na dortu, že Česko patří, bohužel už nějaký ten „pátek“ mezi ty vůbec nejhorší země v Evropské unii, kde navyšování cen roste rychleji, než by bylo zdrávo a než ve většině členských států unie. A abychom měli všechny ty informace o inflaci pohromadě, tak meziměsíčně (v dubnu) spotřebitelské ceny vzrostly o 1,8 procent, a hlavně ‒ doslova katastrofální čísla (vždyť skutečnost je ještě o 0,4procentního bodu horší, než odhadovala Česká národní banka, která má v popisu práce hlídat stabilitu cen a měny) inflace ovlivnily zejména vyšší ceny bydlení, potravin a nealkoholických nápojů.

To bydlení je zajímavé, a to nejen tím, že i přes upozorňování realitních odborníků, že si lidé nemají brát hypotéky na předražené nemovitosti (takže se ptejme, zda opravdu všichni potřebují nutně bydlet teď, nebo je to lakota a marnivost majitelů vytřískat na prodeji co nejvíc to jde?), roste poptávka po úvěrech na bydlení doslova jako o život.

Jistě, můžeme tu ale opakovat i katastrofická slova o tom, jak negativně dopadá vysoká inflace na život lidí, co všechno jim bere, kolik procent populace je kvůli tomu ohroženo chudobou a tak dále. Jenže ‒ ani to všechno, zjednodušeně řečeno, nedá jasnou odpověď na to, proč a co s tím a jak dlouho to opravdu ještě potrvá. Důvody a příčiny rychle rostoucí inflace jsou vesměs známy, jenže ne tak zcela rychle to jde opravit. A v těch opravách je navíc zakopán onen pověstný „detail“, který může nadělat paseku.

Jak jistě sami tušíte, není jen jedna, ta „správná“ cesta, která by vyvedla Česko z pekelné inflační jízdy, a to rychle a bezbolestně. Když to hodně zjednoduším, řešení mohou být, jak už to tak bývá, dvě: Buď být ještě ve zvyšování základních úrokových sazeb v zemi (což má omezit všechno, co jde měřit navyšováním cen), anebo ne, protože předchozí přísnost by mohla srazit zemi do recese a pak běda. A teď si z toho vyber, milý Watsone, řekl by jistě legendární knižní detektiv. Každé má své pro a proti, někdy víc, někdy míň. A každé řešení má své zaryté zastánce a své zaryté odpůrce. Ach jo, řeknete si jistě se mnou.

A je tu další jenže ‒ vážnost situace není jen v realizaci řešení vysokých cen. Vysoká inflace, jak třeba ukazuje i poslední dění okolo kampaní před blížícími se komunálními volbami, ale i prezidentskou volbou, dost ovlivňuje i možný výběr vítězů těchto voleb. A bohužel, jak to tu v těchto končinách bývá, lidé si v nich nevybírají podle toho, kdo je (nebo rozhodně byl) pro zemi „Best in..“ a teď si bez emocí dosaďte každý sám, ale většinou bez nějakých osobních antipatií řečeno, pomstou.

A když navážu na předchozí, tak výlepy u silnic o tom, že za Andreje Babiše, který vedl vládní kabinet čtyři roky a před tím byl i s jeho hnutím další volební období aktivně u kormidla a mimochodem tu dnešní inflaci výrazně nastartoval a nic proti ní nedělal, není z toho, že by se znovu nějak zmocnil nějakých výrazných exekutivních funkcí, nijak veselo. Bez ohledu na skutečné životní komplikace lidí, kteří kvůli rychle rostoucím cenám mohou mít opravdu vážné problémy.

Snad je proto lepší zprávou to, že ekonomové Komerční banky ve své analýze inflace tvrdí, že vrcholit by měla „v průběhu června a července, a to mezi 15 % až 16 %“. „Z velmi dynamického vývoje cen v posledních měsících však vyplývá, že náš odhad je spojen s vysokou mírou nejistoty,“ konstatuje analýza Komerční banky. A jak to tak už bývá, i tenhle názor má své předpoklady. Nejdůležitějším z nich je to, aby se dosavadní výrazný nárůst úrokových sazeb ČNB začal konečně projevovat ve zpomalení tzv. jádrové inflace.

A abyste si nemysleli, že všechno je, jak se říká „cajk“, tak se tento týden můžeme rychle přesvědčit, zda se kola inflace roztočí ještě rychleji než dosud, nebo ne. Prezident, kterému mimochodem, nemůže přijít na jméno až osmdesát procent české populace, a to nejen kvůli dlouholetému podlézání ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a dalším totalitním vládcům, má v rukávu, jak se dá předpokládat, na závěr své politické kariéry důležitý trumf. Právě v těchto časech má totiž jmenovat dalšího guvernéra centrální banky. Uff, řeknete si, no jo no. Tak si přejme, aby budoucí hlídač stability cen a měny nebyl z jiné planety, chcete-li „ufon“, ale člověk, který dá, věřme! věci i kolem inflace, do pořádku.

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  
Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Více souvisejících

komentář Ekonomika inflace

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 10 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 10 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 10 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 11 hodinami

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy