Praha - Povodně, před kterými meteorologové varovali, jsou protentokrát zažehnány. Ale vyhráno ještě není. Čeká nás počasí jako na houpačce a navíc i nadprůměrné srážky. Rizikový bude hlavně konec zimy, pokud se sejde sněžení s náhlým oteplením. Česko to zažilo před deseti lety.
Lidem v okolí Šumavy a podhůří Orlických a Jizerských hor a Krkonoš dnes spadl kámen ze srdce. Povodně, na něž meteorologové vydali výstrahu, se nekonaly. Řeky pod horami sice někde vystoupaly až na druhý povodňový stupeň, ale v noci začaly jejich hladiny opět klesat.
Vyhráno ještě zdaleka není. Právě přelom zimy a jara bude rizikový. Bude záležet, jestli ještě nasněží a naprší a zda přijde rychlá obleva. A právě takové nevyzpytatelné počasí nás podle výhledu počasí nejspíš čeká.
"Větší povodně z odtávajícího sněhu na našem území prozatím nehrozí. Sníh totiž leží pouze ve vyšších partiích hor a není ho mnoho. Nejbližší období ale bude srážkově nadprůměrné a ještě není konec zimy. Nejhorší situace totiž nastávají na konci zimy, kdy sníh napadne i v nížinách a náhle se oteplí, začne vydatně pršet a sníh roztaje najednou," uvedla meteoroložka společnosti Meteopress Dagmar Honsová.
Jako typický příklad takového úkazu uvedla velké jarní povodně v roce 2006. Kvůli kombinaci vydatných srážek a prudkého oteplení vytekly na přelomu března a dubna ze svých břehů řeky v Čechách i na Moravě. Škoda, kterou tehdy způsobily, se vyšplhala k 5 miliardám korun.
První překvapení nám nachystá už počátek tohoto týdne. "Poslední únorový týden přinese hodně velké skoky v počasí – zatímco v pondělí budou odpolední teploty šplhat vysoko přes 10 °C, druhá polovina týdne přinese ochlazení.
Pondělní den by měl být nejteplejším z celého února. Nejvyšší odpolední teplota se zastaví až na 16 °C a padat tak budou četné teplotní rekordy. Pokořen bude zřejmě teplotní rekord i z pražského Klementina, který je pro 22. února z roku 1794, tehdy naměřili 13,5 °C," odhaduje meteoroložka Honsová.
A jak bude v nejbližších dnech?
Zítra bude zataženo až oblačno s deštěm. Na jihu a východě od 800 metrů sněžení. Nejvyšší teploty 3 až 7 stupňů Celsia, na jihovýchodě Moravy 8 až 12 stupňů Celsia.
Ve středu zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami. Od severozápadu budou v polohách nad 400 metrů přecházet ve sněhové. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia.
Ve čtvrtek polojasno až oblačno. Ojediněle sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 stupně Celsia. V noci na sněhové pokrývce až -8 °C.
V pátek bude jasno až polojasno, na horách oblačno a sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 stupně Celsia.
O víkendu bude jasno až polojasno, na horách se sněhovými přeháňkami, v nižších polohách déšť. Nejnižší teploty v sobotu až -12 °C na sněhu. Nejvyšší denní teploty budou postupně stoupat. V sobotu na +5 stupňů, v pondělí až +9 stupňů Celsia.
Související
Potvrzeno. Počasí přinese sníh i ledovku, platí varování
Počasí může být problematické. Místy napadne téměř deset centimetrů sněhu
Aktuálně se děje
včera
Policie vypátrala muže, který zaútočil na kancelář piráta Bartoše
včera
Nezastavitelný rychlobruslař Jílek. Vyhrál Světový pohár v rámci dlouhých tratí
včera
Exministr Lipavský uvažuje o vstupu do ODS
včera
Promlčeno. Za vraždu Mrázka nikdo pykat nebude, i když policie leccos tuší
včera
Další úspěšnou českou sbírku pro Ukrajinu chválí Pavel i slavný Brit
včera
Trump ocenil hrdinství britských vojáků. Donutil ho k tomu i princ Harry
včera
Buď žijeme třetí světovou válku, nebo nejnebezpečnější krizi od roku 1945. Pravdu ukáže až čas
včera
Zelenskyj označil jednání s Moskvou za konstruktivní, chce v nich pokračovat
včera
Vysočina Aréna na nohou. Díky finiši Krčmáře vybojovala smíšená biatlonová štafeta bronz
včera
Potvrzeno. Počasí přinese sníh i ledovku, platí varování
včera
Trump ukázal údajnou zbraň zastřeleného muže. Zmínil krádeže a podvody
včera
Babiš, Trumpovo hodné štěňátko. Česko si vysokou cenu za bezbřehý obdiv nemůže dovolit
včera
Slovensko zvou Američané do Trumpovy Rady míru
včera
Počasí může být problematické. Místy napadne téměř deset centimetrů sněhu
včera
Další tragická střelba v Minnesotě. Walz aktivoval Národní gardu
včera
Výhled počasí na příští víkend. Na zimu má být relativně teplo
24. ledna 2026 21:52
Občanští demokraté truchlí. Zemřel bývalý poslanec Krill
24. ledna 2026 20:54
Snový snowboardový závod pro Česko. V Simonhöhe vyhrála Ledecká, Maděrová třetí
24. ledna 2026 20:05
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
24. ledna 2026 19:16