Praha - Jarní rovnodennost letos připadá na neděli 20. března, už nyní se ale příroda po zimě probouzí. Příčinou je teplé počasí a například líska obecná už dokonce pomalu odkvétá.
"Začíná kvést olše lepkavá a na vrbě se dají pozorovat typické kočičky," upozornili meteorologové na webu. Ne všechny ale zprávy o probouzející se vegetaci potěší, pozor si musejí dát alergici.
Na stanici Plzeň-Bolevec začala líska obecná kvést dokonce již loni 30. prosince. Do plného květu se začíná dostávat také sněženka podsněžník, považovaná za posla jara. V Praze Komořanech a Modřanech se objevila i kvetoucí slivoň mirabelka či rašící habr obecný. "Současné ochlazení snad tento vývoj ještě na pár dní zpomalí," dodali meteorologové.
Zatímco v pondělí ještě padaly na mnoha stanicích teplotní rekordy, v úterý se výrazně ochladilo a sněžilo i v nížinách. Chladnější ráz počasí má ještě přinejmenším pár dní vydržet.
Předpověď na pátek:Polojasno až skoro jasno, přechodně oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Slabý severozápadní až severní vítr 1 až 4 m/s.
Předpověď na sobotu:Oblačno až polojasno, od východu postupně až zataženo. V Čechách ojediněle, na Moravě a ve Slezsku místy déšť, zpočátku v polohách nad 500 m, postupně nad 900 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C. Slabý, postupně mírný východní až jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s.
Předpověď na neděli:Oblačno až zataženo, místy občasný déšť, na severozápadě nad 1000 m zpočátku většinou sněžení. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C, při zmenšené oblačnosti, hlavně v Čechách až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C, na severozápadě Čech kolem 6 °C. Mírný jihovýchodní až východní 3 až 7 m/s.
Předpověď na pondělí:Zataženo s dešťem, místy vydatnějším, v Čechách od západu postupně nad 800 m sněžení. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C, na jihovýchodě až 12 °C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s se bude měnit na severozápadní.
Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka:Většinou oblačno, místy sněhové přeháňky, postupně v nižších a středních polohách dešťové. Nejnižší noční teploty +2 až -3 °C, při malé oblačnosti kolem -6 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C, postupně 4 až 8 °C.
Související
Počasí příští týden: Žádné oteplení se zatím nechystá
Předpověď počasí s doporučením. Meteorologové řekli, jak bude v neděli
Aktuálně se děje
před 16 minutami
U plynovodu na srbsko-maďarských hranicích našli výbušniny. Zasahují vrtulníky i pyrotechnici, Orbán svolal Radu obrany
před 1 hodinou
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
před 2 hodinami
Začátek Orbánova konce? Magyar zacílil na mladé voliče, ti touží po svobodné zemi
před 3 hodinami
Macinka Pavla na summit NATO nepustí. Pojede tam s Babišem a Zůnou
před 4 hodinami
Ovládli jsme Luhanskou oblast, opakuje stále dokola Rusko. Podle expertů i Kyjeva je to aprílový žert
před 5 hodinami
Slovensko žádá Evropskou unii, aby obnovila dialog s Ruskem
před 6 hodinami
Americké síly úspěšně dokončily dramatickou záchrannou misi v Íránu. Našli ztraceného letce
před 8 hodinami
Počasí příští týden: Žádné oteplení se zatím nechystá
včera
Režim v Íránu se nezměnil. Po Trumpových útocích je naopak ještě tvrdší, míní analytici
včera
Podpora Putina je nejnižší od začátku invaze na Ukrajinu
včera
Rutte poletí kvůli útokům na členy NATO za Trumpem
včera
Záchranné týmy amerického letectva provádějí jednu z nejnebezpečnějších operací moderní historie
včera
Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině
včera
Jako z filmu Terminátor. Frontovou linii na Ukrajině začínají ovládat drony a roboti
včera
Politico: Magyara čeká očistec. Orbánův systém učinil Maďarsko prakticky neovladatelné
včera
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
včera
Zelenskyj: Rusko si místo velikonočního příměří zvolilo cestu eskalace
včera
Evropa na pozadí energetického šoku zvažuje návrat k jaderným elektrárnám
včera
Posádka mise Artemis II překonala polovinu cesty k Měsíci
včera
Maska příjemného politika se hroutí. Orbánovi hrozí drtivá porážka, propagandě zasadil smrtelnou ránu internet
Po šestnácti letech neotřesitelné vlády čelí maďarský premiér Viktor Orbán dosud největší výzvě své politické kariéry. Na předvolebním shromáždění v Győru se jeho obvyklá maska klidného státníka na moment rozpadla, když se s hněvem pustil do opozičních demonstrantů. Jeho ostrá reakce na pokřiky odpůrců ukázala jinou tvář muže, který byl dříve známý spíše vtipkováním a schopností okouzlit i své kritiky.
Zdroj: Libor Novák