Česká republika prožívá tuhou zimu, při níž teploty padají až k -30 stupňům. Už za několik týdnů ji ale mohou vystřídat mohutné povodně, které podle meteorologů zasáhnou celou Evropu. Po nich by měla udeřit extrémní vedra, kdy by letošní léto mělo být teplejší než to loňské.
Světová meteorologická organizace varovala, že v následujících dvou měsících může dojít k několika událostem spojeným s klimatickým jevem El Niño. Ačkoliv si meteorologové stále nejsou jisti, jestli se jev letos ukáže, varují před extrémními výkyvy počasí, které v Evropě zahrnují mohutné povodně nebo ničivá sucha.
Pravděpodobnost výskytu jevu El Niño se liší prakticky každý den. Zatímco v prosinci meteorologové očekávali jeho příchod s 80% pravděpodobností, na začátku ledna snížili pravděpodobnost na 60 %. Nyní ale meteorologové z americké vládní agentury na předpovídání počasí CPC uvedli, že pravděpodobnost opět stoupla, a to na 65 %
El Niño by mohl v mnoha regionech výrazně ovlivnit klima, podobně jako tomu bylo v roce 2016, kdy jej provázela sucha a povodně. Ty podle klimatologů hrozí i letos, protože dosáhla teplota oceánu v tropické části Tichomoří už slabé úrovně El Niña dosáhla.
Pokud by se jev projevil naplno, země od Karibiku až po jižní Afriku by s největší pravděpodobností letos zažily další extrémní sucha. Naopak Spojené státy a Evropa by se potýkaly s mohutnými povodněmi.
El Niño bylo také zodpovědné za to, že byly roky 2016 a 2017 jedněmi z nejteplejších v historii měření. I bez něj ale letos v létě Česko pravděpodobně zasáhnou silná vedra. Sezónní předpovědi zpracovávané různými světovými centry se přiklání k tomu, že léto ve střední Evropě bude teplotně nadprůměrné.
To bude mimo jiné záviset i na uspořádání tlakových útvarů nad Evropou a Atlantským oceánem. Může dojít ke vzniku zonálního proudění, tedy ke střídání teplejších slunečných a chladnějších deštivých období nebo naopak bude převládat tzv. anticyklonální situace, kdy se nad východní Evropou ustálí na delší období tlaková výše, která přinese malou oblačnost a vysoké teploty.
El Niño je klimatický jev, který se objevuje v atmosféře a oceánu v oblasti tropického Pacifiku. Jeho výskyt je poměrně nepravidelný. Většinou se opakuje po 3 až 7 letech, trvání jednotlivých tzv. "epizod" je většinou 1 až 2 roky.
Základním rysem El Niña je výskyt nadnormálně teplé vody podél rovníku ve východní polovině Pacifiku. El Niño se ale projevuje i v atmosféře, a to hlavně změnami tlaku vzduchu a cirkulace vzduchu v této oblasti. V období El Nina především zeslábnou v rovníkovém Pacifiku východní pasáty.
To vede např. k posunu srážkové oblasti, ležící obvykle v prostoru Nové Guineje, směrem na východ nad oceán. El Nino ale ovlivňuje atmosféru v daleko větším rozsahu a při silných epizodách El Nino lze jeho signál detekovat prakticky na celé Zemi.
Díky tomu může mít jev přímé dopady na lidský život. Může například zvednout ceny pečiva. Extrémní sucha v jihovýchodní Asii a přívalové deště v Jižní Americe zase zničí úrody exotických potravin. Proto zdraží káva, čokoláda, čaj a další produkty.
Lze také počítat například s dražším masem. Kromě zdražení v důsledku vyšší ceny krmiv jev decimuje především rybolov. Během El Niña mají smůlu jihoameričtí rybáři. Ryby se totiž přesouvají do hlubších a chladnějších vod.
Související
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
Počasí jako stvořené k zimním radovánkám. O víkendu napadne sníh
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
před 28 minutami
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
před 33 minutami
O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění
před 1 hodinou
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
před 1 hodinou
Kde bere KLDR peníze? Severokorejská vláda vyškolila tisíce programátorů, podílí se na rozsáhlém spiknutí
před 2 hodinami
Čeští vědci zabodovali v NASA. Pomohli s odhalením tajemství černých děr
před 2 hodinami
Čína stranou nestojí. Legitimizuje požadavek Ruska, aby se Ukrajina vzdala značné části území
před 2 hodinami
Scholzova politická kariéra se blíží ke svému konci. V pondělí se rozhodne
před 2 hodinami
Počasí může ohrozit dostupnost potravin. V Británii už zvedají varovný prst
před 3 hodinami
Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset
před 4 hodinami
Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu
před 4 hodinami
Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení
před 5 hodinami
Počasí jako stvořené k zimním radovánkám. O víkendu napadne sníh
včera
Elon Musk překonal historický rekord. Nikdy nebyl nikdo bohatší, než on
včera
Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety
včera
Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice
včera
Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití
včera
Lidé ji mohou jen závidět. Vědci odhalili tajemství bakterie, která přežije všechno na světě
včera
NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte
včera
Ukrajinská rozvědka zabila stěžejního konstruktéra ruských zbraní
Mikhail Šatskij, zástupce hlavního konstruktéra a vedoucí softwarového oddělení moskevského výzkumně-konstrukčního ústavu Mars, byl zabit při speciální operaci ukrajinské vojenské rozvědky (DIU) v Moskevské oblasti. Uvedl to server Ukrajinska pravda.
Zdroj: Libor Novák