Bouře, která se v neděli a v noci na dnešek prohnala Evropou, si vyžádala nejméně sedm lidských životů. Živlu je připisována smrt čtyř lidí, kteří ve Slovinsku, Anglii, Německu a Česku zahynuli při autonehodách, v Polsku přišli o život dva lidé a další člověk zemřel ve Švédsku.
I dnes musely být kvůli smršti na severozápadě Evropy zrušeny stovky letů či vlakových spojení. Bez elektřiny se ocitly desítky tisíc domácností v Británii, Německu i ve Francii, v Česku to bylo přes 300.000 odběrných míst.
Kvůli orkánu, který Němci nazývají Sabine a jehož vítr místy dosahoval až 180 kilometrů za hodinu, dnes německá letiště zrušila přes 800 letů. Od nedělního večera byla v celé zemi zrušena také dálková železniční doprava. Tu začaly železnice postupně obnovovat, nejprve dopoledne na severu a odpoledne i na jihu včetně Bavorska. V Horním Bavorsku byla situace ještě odpoledne komplikovaná, neboť řadu úseků blokovaly vyvrácené stromy.
Letiště v Mnichově odvolalo na 420 letů, desítky letů zrušilo letiště ve Stuttgartu. Stovky odřeknutých spojů jsou také na západě a severu země. Největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem počítalo na dnešek se zrušením 140 letů, vzdušné přístavy v Düsseldorfu a Kolíně nad Rýnem odřekly dohromady dalších 150 letů, Hamburk kolem 90. Dopady to mělo i na spojení s Prahou, odvoláno bylo několik spojů.
Stejným potížím v Německu čelila i automobilová doprava, neboť vyvrácené stromy zablokovaly dálnice i silnice. Padající stromy mají také na svědomí několik vážně zraněných. V Saarbrückenu na západě země strom těžce zranil dva lidi, z nichž jeden je v ohrožení života. Vážné zranění hlavy utrpěl také šestnáctiletý mladík, na kterého v lese u Paderbornu v Severním Porýní-Vestfálsku spadla větev.
Na Velkém Javoru na bavorské straně Šumavy nedaleko pohraniční Železné Rudy dosáhla rychlost větru 161 kilometrů v hodině. Na nejvyšší německé hoře Zugspitze, která leží na pomezí Bavorska a rakouské spolkové země Tyrolsko, bylo naměřeno 158 kilometrů v hodině.
Francouzská meteorologická služba již v neděli večer vydala oranžovou, tedy druhou nejvážnější výstrahu pro 42 departementů, bezmála polovinu, a varovala před vysokými "záplavovými vlnami" na pobřeží. Bez elektřiny se ocitlo na 130.000 domácností.
Zejména na severu Británie bouře, kterou Britové nazývají Ciara, způsobila rozsáhlé záplavy. Podle meteorologů dál hrozí zejména sněhové bouře, silný vítr a námraza, které by mohly Británii zasáhnout v příštích třech dnech. Bez proudu zde bylo přes 20.000 domácností.
V Belgii v noci na dnešek rychlost větru v nárazech přesahovala 120 kilometrů za hodinu, což je podle místních meteorologů nejvíce za posledních několik let. Místy kvůli popadaným stromům nabíraly velké zpoždění vlaky a v Bruselu v neděli večer i dnes ráno nejezdila část městské dopravy. V Zottegemu vichr zlomil kmen 150 let starého topolu.
Dvaapadesátiletá matka a její patnáctiletá dcera přišly o život lyžařském středisku Bukowina Tatrzańska na jihu Polska, když je na parkovišti zasáhla padající střecha, kterou poryv vichru strhl z půjčovny lyží. Další, jednadvacetiletá dcera byla podle televize TVN 24 hospitalizována v kritickém stavu. V nemocnici skončil i šestnáctiletý chlapec s úrazem hlavy a otec rodiny, který utrpěl psychický šok. Vichr dosahoval rychlosti až 120 kilometrů za hodinu a připravil o elektřinu 50.000 odběratelů.
Nejméně jednoho mrtvého si vyžádal živel ve Švédsku. V neděli večer se tam se dvěma rybáři převrátil na jezeře člun, jeden z mužů zahynul a po druhém záchranáři stále pátrají. Ve Švédsku a v Norsku bouře rovněž silně narušila dopravu, v neděli i dnes musela být zrušena řada letů a nevyjelo mnoho trajektových a vlakových spojů. Až do půlnoci byl kvůli vichru mimo provoz most přes úžinu Öresund spojující Dánsko se Švédskem.
V Estonsku se ocitlo bez elektřinu 2300 domácností, v Litvě asi 3000. Silný vítr ovlivnil i místní leteckou a lodní dopravu.
V Česku vítr dosáhl v noci na dnešek rychlosti až 180 kilometrů za hodinu a přerušil na mnoha místech dopravu i dodávky proudu. Vítr ovlivnil také leteckou dopravu. Preventivně byly uzavřeny některé parky, hřbitovy či zoologické zahrady.
Související
Lesy ČR sčítají škody. Vichřice Sabine a Julie zasáhly 1,3 miliony kubíků dříví
Počasí na víkend. V neděli zasáhne Česko vichřice, platí nová výstraha
orkán Sabine (únor 2020) , Vichřice
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 1 hodinou
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 3 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 4 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 5 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 6 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 7 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 9 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou.
Zdroj: Lucie Podzimková