Silné bouřky se prohnaly Českem: Zlámané stromy, člun na přehradě v potížích

Bouřka provázená silným větrem, která přecházela v noci přes území jižní Moravy, lámala hlavně stromy, větší škody nezpůsobila. ČTK to řekl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

Bouřky
doporučujeme

"Hasiči v souvislosti s bouřkou zasahovali u 21 událostí, v sedmnácti případech šlo o stromy popadané na silnice. V Nedvědici na Brněnsku odstraňovali ze silnice spadlý telekomunikační sloup, v Příměticích na Znojemsku zajistili uvolněné plechy na střeše bytového domu a v Nýrově na Blanensku zajistili uvolněné stany," uvedl Příkaský.

Kolem půlnoci zachraňovali hasiči společně s vodními záchranáři posádku čtyřčlenného člunu na hladině Nových Mlýnů u Pasohlávek. "Nemohli dopádlovat ke břehu, tak si zavolali pomoc. Nikdo nebyl zraněn, všichni byli v pořádku," dodal mluvčí.

Bouřka nejvíc škodila na území Blanenska a Znojemska mezi 23:00 pátečního večera do 3:00 sobotního rána. Dopoledne budou hasiči odstraňovat další popadané stromy na menších silnicích nebo cyklostezkách.

Hasiči na Vysočině odstraňovali od pátečního večera kvůli bouřce a dešti popadané stromy, větve a odčerpávali vodu. Zasahovali i u vlaku u Rantířova na Jihlavsku, který najel do stromu. Měli asi 150 zásahů. Novinářům to dnes sdělila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Jak vyplývá z přehledu zásahů, stromy odstraňují i dnes ráno.

Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy a větve, které popadaly na silnice a bránily plynulému provozu. Nejvíc zásahů měli na Žďársku. "Po osmé hodině večer najel vlak do padlého stromu v kolejišti u Rantířova. Událost se obešla bez zranění," uvedla mluvčí.

Před 20:30 zasahovaly dvě jednotky hasičů u osobního auta, jež narazilo do padlého stromu u Pavlova u Herálce na Havlíčkobrodsku.

Bouřka se silným větrem v pátek vpodvečer a v noci na dnešek v Královéhradeckém kraji lámala stromy. Hasiči měli v kraji přes 50 výjezdů. Především odstraňovali stromy popadané na silnice. Při bouřkách nebyl nikdo zraněn. Nejvíce hasiči zasahovali na Rychnovsku, řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Na Rychnovsku hasiči vyjížděli k asi 35 událostem, zejména v okolí Kostelce nad Orlicí, Rychnova nad Kněžnou a Dobrušky. "Někde na silnici popadalo i více stromů najednou. Mezi obcemi Mokré a Přepychy stromy na silnici uvěznily jedno auto," řekla mluvčí. Ve Slatině nad Zdobnicí strom spadl na rodinný dům. Poničenou střechu hasiči zakryli.

Další nebezpečí bouřek se silným větrem již dnes v kraji pominulo. Podle meteorologů by dnes v Královéhradeckém kraji mělo být zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami. Teploty by se měly pohybovat od 16 do 19 stupňů. Vítr by měl mít rychlost do 25 kilometrů v hodině.

Jihočeští hasiči měli kvůli bouřce v pátek a dnes téměř 100 zásahů. Většinou odstraňovali popadané stromy. Dnes po 8:00 zasahovali u rychlíku u Pracejovic na Strakonicku, jemuž se do jednoho kola zapletla spadlá větev a hasiči pomáhali s evakuací 35 lidí. Nikdo se nezranil. Dopravce zajistil náhradní dopravu. Provoz byl omezený i na tratích Vyšší Brod - Loučovice a u Holkova na Českokrumlovsku. ČTK to dnes řekli mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová a zástupce mluvčí krajských hasičů Vratislav Malý.

Kvůli spadlému stromu byla ráno na zhruba dvě hodiny mimo provoz i trať Vyšší Brod - Loučovice. Trakční vedení opravovali železničáři na trati u Holkova, kde vlaky nejezdily od páté hodiny ranní do 9:50.

Jihočeští hasiči odklízeli kvůli bouři většinou popadané stromy. Nejvíc, 45 zásahů, měli v okrese Tábor, 12 na Písecku. V obci Velký Jezov na Táborsku spadl v pátek krátce po 19:00 strom na střechu rodinného domu. Nikdo se nezranil, poškozené je ale podkroví. Hasiči strom postupně rozřezali a střechu zakryli, uvedl Malý.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zima ještě neskončila, vrátí se mrazy, ukazuje předpověď počasí na březen

01.03.2021 22:02 Aktualizováno Začátek března bude teplý, ke konci příštího týdne se ale výrazně ochladí. Jako celek by letošní…

Víkend bude studený, hrozí další sněžení, ukazuje předpověď počasí

27.02.2021 07:00 Česko se probouzí do studeného víkendu. Teploty klesnou až na 5 stupňů a místy hrozí i sněžení.

Počasí lámalo teplotní rekordy, bylo přes 20 stupňů

25.02.2021 19:28 Aktualizováno Česko po nedávných mrazech a vydatném sněžení zažívá tento týden nezvykle teplé počasí. Dosud…

V Česku padaly teplotní rekordy. Bylo až 20 stupňů

23.02.2021 18:51 Na 14 místech v Česku dnes meteorologové naměřili dosud nejvyšší únorovou teplotu. Nejtepleji bylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama