ROZHOVOR | Ceny potravin a energií? Stát by měl hlavně hlídat, jestli funguje konkurence, říká ekonom Skořepa

Jak si vláda vede v boji s inflací a vysokými cenami, a jak se jí u toho daří krotit tempo zadlužování ČR? Nejen o tom si EuroZprávy.cz povídaly s Michalem Skořepou, makroekonomickým analytikem České spořitelny, členem Výboru pro rozpočtové prognózy a členem představenstva České společnosti ekonomické, kde v minulosti zastával funkci prezidenta a přednášel i na půdě Mezinárodního měnového fondu, Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj a dalších zahraničních institucí. V roce 2023 mu vyšla kniha  Ekonomické jednohubky – Odpovědi na 50 důležitých otázek ekonomie a financí. 

Pojďme začít ve žhavé současnosti. Co si vy, coby ekonom, myslíte o nedávno schváleném státním rozpočtu na rok 2024? Opozice má dle svých vyjádření za to, že jde o cosi na způsob přírodní katastrofy, vláda naopak říká, že jde o nutný kompromis mezi sociálním přístupem, prorůstovým a investičním rozvojem a zpomalením růstu zadlužování. Tak či tak se počítá se schodkem ve výši 252 miliard. Jak jej hodnotíte vy? 

Můj pocit z rozpočtu je rozhodně blíž vládnímu hodnocení. Nic katastrofického tam nevidím. Sice pozdě a po mnoha chybách, nicméně nakonec přece jen vláda Petra Fialy našla odvahu přijít se seznamem daňových i výdajových změn ve snaze posunout české veřejné finance blíž ke tvaru, ve kterém by byly dlouhodobě udržitelné. Spousta dalších změn je jistě ještě možná a potřebná, ale za rozpočtem na příští rok je slušný kus politické odvahy. 

Ve své knize Ekonomických jednohubek mimo jiné konstatujete, že snaha hledat úspory je chvályhodná a utrácení na dluh je správné jen u investic. Na druhé straně je mnoho a mnoho mnohem zadluženějších států, jak nám říká opozice, takže vlastně žít i nadále na dluh není žádný velký problém. Co tím problémem tedy je a proč má vlastně stát spíš šetřit, než si půjčovat? 

Přirovnal bych to k letu nad krajinou. Zatím je naše letadlo bezpečně nad terénem, výš než letadla většiny zemí v Evropě. Nicméně v posledních letech český stroj začal rychle klesat. Takže pozice je slušná, ale směr velmi špatný. Proto bylo třeba udělat změny. Navíc nás zejména po roce 2030 čeká rychlý růst výdajů v důsledku stárnutí populace – neboli v naší letové dráze se blíží nutnost naopak ještě vystoupat výše, a na to bychom se měli rychle začít připravovat. 

Příměr s letadlem se mi líbí. Když si tedy představíme, že poměrně strmě klesáme, ale ještě jsme celkem vysoko, nicméně za dva roky po volbách dojde k výměně pilotů, dost možná za takové, kterým se brzdit klesání nebude chtít, pak je na místě otázka, jak dlouho tuhle ztrátu výšky ještě česká ekonomika může vydržet? A co vlastně hrozí, nebudeme-li prohlubující se ztrátu řešit? 

Pokud nový pilot nabere nedávný kurz směrem k zemi, česká ekonomika by to vydržela nejspíš jen pár let. Investorům by totiž brzo došlo, že z dosavadního velmi slušného dlužníka se stal neukázněný hazardér, kterému není radno nadále půjčovat. Výsledkem by byl rychlý růst úrokových sazeb, které by investoři do českých státních dluhopisů požadovali, a to až do bodu, kdy by český stát přestal být schopen takové sazby hradit. Vláda by tak neměla dost peněz na své výdaje, a tak by bylo nutno začít drsně šetřit třeba na učitelích, zdravotní péči, důchodech a podobně. 

Doporučené články

Letos vám vyšla už výše zmíněná kniha Ekonomické jednohubky, v níž se i tentokrát snažíte poměrně složité pojmy a jevy vysvětlovat jednoduše a pochopitelně, čímž – jak jsem se dočetl – se snažíte zvyšovat ekonomickou a finanční gramotnost. Řekněte prosím našim čtenářům, proč zrovna tyto dvě oblasti považujete za důležité… 

Pokud budou lidé ekonomice víc rozumět, budou ve svých životech dělat lepší rozhodnutí a s výsledkem pak budou víc spokojeni. Tohle platí na úrovni rodinné ekonomiky i na úrovni ekonomiky celé země. U rodinného hospodaření, kde se mluví obvykle o finanční gramotnosti, lepší znalosti snižují u každého z nás riziko, že se příliš zadlužíme, že se staneme obětí podvodníků a podobně. Ale důležité je i ta druhá úroveň, tedy abychom měli ponětí i o fungování ekonomiky celého státu neboli abychom měli to, čemu já říkám ekonomická gramotnost. Ekonomicky gramotní lidé se nenechají tak snadno obalamutit v předvolebních kampaních, a nezvolí někoho, kdo slibuje nesplnitelné cíle nebo navrhuje líbivé kroky, které přitom ekonomice uškodí. 

A jak na tom vlastně Češi obecně jsou? Myslím především v rozpoznávání politických populistických lákadel od realistických slibů? 

Soudě podle naší pozice v žebříčku zadluženosti jsme na tom v evropském srovnání vcelku slušně. Zdá se, že v sobě máme jakousi přirozenou opatrnost a nechuť k velkému zadlužení, která například v Itálii nebo Řecku chybí. Ale i tak by to mohlo být ještě mnohem lepší. Politici by měli cítit, že jim voliči neprominou třeba ničím neodůvodněné mimořádné příspěvky důchodcům, jaké jsme zažili koncem roku 2020, nebo prudkou redukci zdanění mezd od ledna 2021 nekompenzovanou podobně velkým zvýšením jiných příjmů. 

Pojďme se vrátit do reálných životů reálných lidí. Jak se vlastně tedy lidé mohou začít ve svých vlastních životech chovat ekonomicky a finančně odpovědněji? 

V druhém díle Ekonomických jednohubek, který právě píšu, bude mimo jiné i kapitolka o třech základních instinktech, které by měl mít v krvi každý z nás. Zaprvé, vytvářet si rezervu na chvíle, kdy nám prudce klesnou příjmy nebo narostou výdaje. Zadruhé, vnímat investiční a jiné nabídky s tím větším podezřením, čím se tváří výhodněji. A zatřetí, nepouštět se do žádných transakcí, kterým nerozumíme. Tyhle tři instinkty nás ochrání před naprostou většinou potíží v osobním nebo rodinném hospodaření. 

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Michal Skořepa (ekonom) Ekonomika ceny potravin

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy