Jak si vláda vede v boji s inflací a vysokými cenami, a jak se jí u toho daří krotit tempo zadlužování ČR? Nejen o tom si EuroZprávy.cz povídaly s Michalem Skořepou, makroekonomickým analytikem České spořitelny, členem Výboru pro rozpočtové prognózy a členem představenstva České společnosti ekonomické, kde v minulosti zastával funkci prezidenta a přednášel i na půdě Mezinárodního měnového fondu, Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj a dalších zahraničních institucí. V roce 2023 mu vyšla kniha Ekonomické jednohubky – Odpovědi na 50 důležitých otázek ekonomie a financí.
Pojďme začít ve žhavé současnosti. Co si vy, coby ekonom, myslíte o nedávno schváleném státním rozpočtu na rok 2024? Opozice má dle svých vyjádření za to, že jde o cosi na způsob přírodní katastrofy, vláda naopak říká, že jde o nutný kompromis mezi sociálním přístupem, prorůstovým a investičním rozvojem a zpomalením růstu zadlužování. Tak či tak se počítá se schodkem ve výši 252 miliard. Jak jej hodnotíte vy?
Můj pocit z rozpočtu je rozhodně blíž vládnímu hodnocení. Nic katastrofického tam nevidím. Sice pozdě a po mnoha chybách, nicméně nakonec přece jen vláda Petra Fialy našla odvahu přijít se seznamem daňových i výdajových změn ve snaze posunout české veřejné finance blíž ke tvaru, ve kterém by byly dlouhodobě udržitelné. Spousta dalších změn je jistě ještě možná a potřebná, ale za rozpočtem na příští rok je slušný kus politické odvahy.
Ve své knize Ekonomických jednohubek mimo jiné konstatujete, že snaha hledat úspory je chvályhodná a utrácení na dluh je správné jen u investic. Na druhé straně je mnoho a mnoho mnohem zadluženějších států, jak nám říká opozice, takže vlastně žít i nadále na dluh není žádný velký problém. Co tím problémem tedy je a proč má vlastně stát spíš šetřit, než si půjčovat?
Přirovnal bych to k letu nad krajinou. Zatím je naše letadlo bezpečně nad terénem, výš než letadla většiny zemí v Evropě. Nicméně v posledních letech český stroj začal rychle klesat. Takže pozice je slušná, ale směr velmi špatný. Proto bylo třeba udělat změny. Navíc nás zejména po roce 2030 čeká rychlý růst výdajů v důsledku stárnutí populace – neboli v naší letové dráze se blíží nutnost naopak ještě vystoupat výše, a na to bychom se měli rychle začít připravovat.
Příměr s letadlem se mi líbí. Když si tedy představíme, že poměrně strmě klesáme, ale ještě jsme celkem vysoko, nicméně za dva roky po volbách dojde k výměně pilotů, dost možná za takové, kterým se brzdit klesání nebude chtít, pak je na místě otázka, jak dlouho tuhle ztrátu výšky ještě česká ekonomika může vydržet? A co vlastně hrozí, nebudeme-li prohlubující se ztrátu řešit?
Pokud nový pilot nabere nedávný kurz směrem k zemi, česká ekonomika by to vydržela nejspíš jen pár let. Investorům by totiž brzo došlo, že z dosavadního velmi slušného dlužníka se stal neukázněný hazardér, kterému není radno nadále půjčovat. Výsledkem by byl rychlý růst úrokových sazeb, které by investoři do českých státních dluhopisů požadovali, a to až do bodu, kdy by český stát přestal být schopen takové sazby hradit. Vláda by tak neměla dost peněz na své výdaje, a tak by bylo nutno začít drsně šetřit třeba na učitelích, zdravotní péči, důchodech a podobně.
Letos vám vyšla už výše zmíněná kniha Ekonomické jednohubky, v níž se i tentokrát snažíte poměrně složité pojmy a jevy vysvětlovat jednoduše a pochopitelně, čímž – jak jsem se dočetl – se snažíte zvyšovat ekonomickou a finanční gramotnost. Řekněte prosím našim čtenářům, proč zrovna tyto dvě oblasti považujete za důležité…
Pokud budou lidé ekonomice víc rozumět, budou ve svých životech dělat lepší rozhodnutí a s výsledkem pak budou víc spokojeni. Tohle platí na úrovni rodinné ekonomiky i na úrovni ekonomiky celé země. U rodinného hospodaření, kde se mluví obvykle o finanční gramotnosti, lepší znalosti snižují u každého z nás riziko, že se příliš zadlužíme, že se staneme obětí podvodníků a podobně. Ale důležité je i ta druhá úroveň, tedy abychom měli ponětí i o fungování ekonomiky celého státu neboli abychom měli to, čemu já říkám ekonomická gramotnost. Ekonomicky gramotní lidé se nenechají tak snadno obalamutit v předvolebních kampaních, a nezvolí někoho, kdo slibuje nesplnitelné cíle nebo navrhuje líbivé kroky, které přitom ekonomice uškodí.
A jak na tom vlastně Češi obecně jsou? Myslím především v rozpoznávání politických populistických lákadel od realistických slibů?
Soudě podle naší pozice v žebříčku zadluženosti jsme na tom v evropském srovnání vcelku slušně. Zdá se, že v sobě máme jakousi přirozenou opatrnost a nechuť k velkému zadlužení, která například v Itálii nebo Řecku chybí. Ale i tak by to mohlo být ještě mnohem lepší. Politici by měli cítit, že jim voliči neprominou třeba ničím neodůvodněné mimořádné příspěvky důchodcům, jaké jsme zažili koncem roku 2020, nebo prudkou redukci zdanění mezd od ledna 2021 nekompenzovanou podobně velkým zvýšením jiných příjmů.
Pojďme se vrátit do reálných životů reálných lidí. Jak se vlastně tedy lidé mohou začít ve svých vlastních životech chovat ekonomicky a finančně odpovědněji?
V druhém díle Ekonomických jednohubek, který právě píšu, bude mimo jiné i kapitolka o třech základních instinktech, které by měl mít v krvi každý z nás. Zaprvé, vytvářet si rezervu na chvíle, kdy nám prudce klesnou příjmy nebo narostou výdaje. Zadruhé, vnímat investiční a jiné nabídky s tím větším podezřením, čím se tváří výhodněji. A zatřetí, nepouštět se do žádných transakcí, kterým nerozumíme. Tyhle tři instinkty nás ochrání před naprostou většinou potíží v osobním nebo rodinném hospodaření.
3. května 2025 16:40
80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
Související

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat
rozhovor , Michal Skořepa (ekonom) , Ekonomika , ceny potravin
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
před 1 hodinou

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
před 1 hodinou

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
před 3 hodinami

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno před 4 hodinami

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
před 5 hodinami

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
před 6 hodinami

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
před 6 hodinami

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
před 7 hodinami

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
před 7 hodinami

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
před 8 hodinami

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
před 9 hodinami

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 10 hodinami

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 10 hodinami

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 11 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 12 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 13 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera
Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
Česko si v uplynulém týdnu užilo letních teplot, ale již v neděli se výrazně ochladilo. Návrat teplejšího počasí zatím není ve výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Naopak, na horách by dokonce ještě mohlo sněžit.
Zdroj: Jan Hrabě