Do kabiny rozhodčích si to o poločase zápasu Sparty namířil Křetínský. Teď mu hrozí trest

Když fotbalová Sparta ovládla nedělní ligový duel s Brnem, nad kterým na Letné vyhrála 3:1 a vyrovnala tak bodově v tabulce vedoucí Slavii, vypadalo to, že se bude fotbalová veřejnost bavit pouze o dalším slušném výkonu letenského klubu. Jenže vše nakonec přebila kontroverzní poločasová návštěva majitele Pražanů Daniela Křetínského u rozhodčích, která dala vzpomenout na praktiky šéfa Jablonce Miroslava Pelty. 

O tom, že se ke stejnému kroku odhodlal i Křetínský, napsal hlavní rozhodčí zápasu Sparty s Brnem Marek Radina v zápise o utkání. Nevyplývá však z něj, o čem se mělo konkrétně jednat. Každopádně je jisté, že Křetínskému hrozí trest a že se touto návštěvou sudích bude zabývat disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA).

Pražanům nevoněly dvě situace z prvního poločasu inkriminovaného duelu Sparty s Brnem. První sporný moment se datuje do 17. minuty, kdy Brno otevřelo skóre brankou Jakuba Řezníčka. Celou akci ještě následně posuzoval videosystém VAR kvůli možnému ofsajdu. Jak ale sám sudí Radina v pozápasovém rozhovoru pro O2 TV sport uvedl, nenašel se žádný záběr, ze kterého bylo jasné, že šlo o postavení mimo hru.

Spartě se pak brankami z 20. a 24. minuty rychle podařilo otočit skóre a ve 39. minutě mohla vést 3:1. Tehdy ale trefa Tomáše Čvančary, jenž se snažil dorazit balón po centru zleva na zadní tyči skluzem, neplatila kvůli odpískané ruce. Jak však ukázaly následné televizní záznamy, míč šel od obličeje sparťanského útočníka a žádný záběr nepotvrdil ruku. Protože ruku nenašli ani videorozhodčí v čele s Ondřejem Berkou, muselo se nechat rozhodnutí, které padlo na hřišti, tedy ruka. 

"Zahrání rukou bylo bezprostředně před vstřelením branky, proto podle našeho názoru nemohla být na hřišti uznána. Počkali jsme, až byl míč v brance celým objemem. Potom jsme rozhodli, jak jsme rozhodli. Žádný záběr neprokázal, že by to ruka nebyla. Proto branka nemohla být uznána," vysvětlil po zápase sudí Radina.

Jak pak uvedl do zápisu o utkání, o poločase za ním a jeho kolegy přišel Křetínský spolu s hlavním pořadatelem Radkem Duškem. "Slušnou formou požádal o vysvětlení dvou herních situací a následně kabinu rozhodčích opustil," napsal pak ve zprávě Radina.

Kdokoli z funkcionářů má však podle disciplinárního řádu LFA zakázáno takto navštěvovat sudí během zápasů a proto tak miliardáři hrozí trest. Může se jednat o zákaz činnosti ve fotbale až na tři měsíce a podle řádu i o "výkon fotbalově prospěšné činnosti, popřípadě i peněžitá pokuta až do výše 50 tisíc korun".

Dodejme, že Sparta nakonec 3:1 duel vyhrála, když se po půli trefil Tomáš Wiesner. I tato trefa prošla kontrolou videorozhodčích, opět kvůli možnému ofsajdu. Ani v tomto případě však ofsajd nebyl nikde spatřen.

Majitel Sparty Daniel Křetínský tímto svým chováním navázal na jabloneckého šéfa Miroslava Peltu, jenž v srpnu 2021 v rámci 3. kola sezóny 2021/22 navštívil sudí taktéž o poločase, tentokrát při domácím duelu s Bohemians 1905. Tato skutečnost se tehdy nelíbila tehdejšímu kouči „Klokanů“ Luďku Klusáčkovi, podle oficiálního vyjádření se však šel Pelta sudímu Tomáši Klímovi jen omluvit za emotivního kouče Petra Radu, vyjádřil rozhodčím podporu a severočeský klub tak odmítal jakékoli ovlivňování.

To odmítal později i sám sudí Klíma, ten Peltu prý po 15 vteřinách vyzval, ať opustí kabinu, což tak funkcionář následně učinil. Na Peltu se pak za to snesla kritika ze strany LFA i komise rozhodčích FAČR a tyto orgány doporučily všem dalším funkcionářům se těmto krokům vyvarovat.

Související

Více souvisejících

Daniel Křetínský AC Sparta Praha Fotbalová 1. liga ČR FAČR

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

před 46 minutami

před 1 hodinou

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Aktivistka z Poslední generace si v Německu odsedí osm měsíců. Soud byl nekompromisní

Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek dostala v Německu osmiměsíční trest bez možnosti podmíněného propuštění. O případu informují zahraniční média. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy