Evropská liga: Žádný zázrak na Letné see nekonal. Karavajevova trefa byla jen slabou náplastí na sparťanskou nemohoucnost

Praha - Prakticky ještě před začátkem odvetného zápasu play-off Evropské ligy UEFA mezi pražskou Spartou a ruským Rostovem bylo jasné, že pro Pražany jejich cesta letošními vyřazovacími boji této evropské soutěže končí dříve než začala. A nevěřili tomu snad ani ti nejskalnější fanoušci letenského klubu, že by snad svěřenci kouče Tomáše Požára překvapili tak, že by nakonec postoupili do vysněného osmifinále. Ještě více nereálné to bylo již po třinácti odehraných minutách tohoto odvetného duelu, neboť právě tehdy to bylo 0:1 pro hostující celek z Ruska, jenž tak tedy v součtu s výsledkem z prvního zápasu už tak vedl 5:0 a o nějaké zdramatizování boje o osmifinále si mohli sparťané už nechat jen a pouze zdát. Sice se domácím podařilo v závěru zápasu vyrovnat na konečných 1:1 povedenou trefou Karavajeva, byl to snad jediný světlý moment sparťanského vystoupení v rámci tohoto play-off této soutěže.

Sparťané si navíc museli v tomto zápase obejít bez svého dosavadního špílmachra Bořka Dočkala, jenž je v těchto dnech v Číně, kde jedná o přestup do tamního celku Che-nan Ťien-jie a tudíž tak musel kouč Tomáš Požár najít náhradu za tohoto středopolaře, jenž tvořil většinu útočných akcí letenského klubu. A proto tentokrát realizační tým nezvolil své dosud tradiční rozestavení 4-2-3-1 a naopak nasadil 4-4-2, přičemž do útočné linie Požár nasadil dvojici Juliš-Pulkrab. Domácí fanoušci si sice přáli, vzhledem k jejich výkřikům, pět gólů do sítě Rostova, což by Sparta nutně potřebovala k tomu, aby nakonec ona postoupila do osmifinále Evropské ligy, nicméně i těmt fanouškům bylo asi jasné, že se jedná o hodně nesplnitelné přání.

Pražané si přáli, aby se od úvodního hvizdu dostali víc do tlaku a tím tak alespoň trochu potrápili svého soupeře, jenže ani to se Sparťanům nedařilo a byl to tak naopak Rostov, jemuž stačila hned první příležitost na to, aby zhatil všechny možné i nemožné naděje domácího klubu na nějaké zdramatizování tohoto souboje o postup do osmifinále. Ve 13. minutě centrovaný balón Kalačeva přistál na prsou jeho spoluhráče Bucharova, jenž svým následným dotykem dokázal překonat obránce a pak předal balón Polozovi, který nakonec otevřel skóre tohoto zápasu, 0:1. Domácí defenziva to vše bez větší aktivity jenom pozorovala.

Od té doby tak už šlo domácím pouze o to, aby nedostali další branku a aby se jim samotným podařilo skórovat. Jenže přiliš se jí nedařilo dostat se do nějakých větších příležitostí a po většinu času tak mohl zůstat Rostov celkem v klidu. Až ve 28. minutě tomu bylo poprvé v tomto utkání, kdy sparťané ohrozili hostující svatyni a to poté, co se ke střele z dálky rozhodl asi nejlepší hráč Pražanů Karanajev, jenž tak nakonec trefil břevno. Zanedlouho se do příležiitosti dostal hlavičkující Pulkrab, který byl osloven  centrem Néstora Albiacha, ovšem ani tehdy se domácí nemohli radovat. A neradovali se zvlášť tehdy, co musel být Pulkrab s krvavým zraněním v obličeji převezen do nemocnice, neboť právě tento sparťanský forvard dopadl nejhůže po srážce hned se dvěma svými soupeři a to konkrétně s Gatčanem a Mevljou.

Po obrátce se obraz hry nikterak zásadně nezměnil, byli to zkrátka stále sparťané, kteří se snažili vstřelit alespoň jeden gól a tak trochu si zvýšit své sebevědomí alespoň do svého působení v domácí nejvyšší soutěži. Jenže ani Juliš, ani Šural se ve svých šancích neprosadili. Navíc stejně jako v prvním zápase v Rostově, tak i nyní v Praze dohrávala Sparta o deseti a stejně jako před týdnem, tak i tentokrát byl vyloučen Afričan. Zatímco tehdy se jednalo o nešťastníka Konatého, nyní uviděl dvě žluté karty Costa, jenž tak už v 67. minutě musel předčasně do kabin. Za co se dá Spartu alespoň trochu pochválit je to, že ani po tomto vyloučení Pražané nepolevovali v útočném snažení, což se jim nakonec v 84. minutě vyplatilo. Právě tehdy Šural dokázal v šestnáctce předat balón Karavajevovi a ten korunoval svůj skvělý výkon v tomto předem prohraném souboj o osmifinále svou individuální akci, kterou zakončil pěknou střelou do šibenice rostovské branky.

Duel tedy nakonec skončil remízou 1:1, působení Sparty v jarní části tohoto ročníku Evropské ligy už je však nenávratně ztraceno a jak je vidno, vůbec začátek celého jara (tedy i jarní části domácí ligy) zaskočil Spartu v ne zrovna veliké pohodě.

Konečné výsledky odvetných duelů play-off Evropské ligy UEFA (23.2.2017):

Sparta Praha - Rostov 1:1Branky: 84. Karavajev - 13. PolozPrvní zápas: 0:4, postupuje Rostov

Osmanlispor - Olympiakos Pireus 0:3Branky: 47. a 87. Ansarifard, 70. ElyounoussiPrvní zápas: 0:0, postupuje Olympiakos Pireus

APOEL Nikósie - Athletic Bilbao 2:0Branky: 46. Sotiriu, 54. Gianniotas (z pen.)První zápas: 2:3, postupuje APOEL

Ajax Amsterodam - Legia Varšava 1:0Branka: 49. ViergeverPrvní zápas: 0:0, postupuje Ajax

Zenit Petrohrad - Anderlecht Brusel 3:1Branky: 24. a 78. Giuliano, 72. Dzjuba - 90. ThelinPrvní zápas: 0:2, postupuje Anderlecht

AS Řím - Villarreal 0:1Branka: 16. BorréPrvní zápas: 4:0, postupuje AS Řím

Besiktas Istanbul - Hapoel Beer Ševa 2:1Branky: 17. Aboubakar, 87. Tosun - 64. NwakaemePrvní zápas: 3:1, postupuje Besiktas

Genk - Astra Giurgiu 1:0Branka: 67. PozueloPrvní zápas: 2:2, postupuje Genk

FC Kodaň - Ludogorec Razgrad 0:0První zápas: 2:1, postupuje Kodaň

Tottenham Hotspur - Gent 2:2Branky: 10. Eriksen, 61. Wanyama - 20. Kane (vl.), 82. PerbetPrvní zápas: 0:1, postupuje Gent

Fiorentina - Borussia Mönchengladbach 2:4Branky: 15. Kalinič, 28. Valero - 44. (z pen.), 47. a 55. Stindl, 60. ChristensenPrvní zápas: 1:0, postupuje Mönchengladbach

Olympique Lyon - AZ Alkmaar 7:1Branky: 5., 27. a 78. Fékir, 17. Cornet, 34. Darder, 86. Aouar, 89. Diakhaby - 26. GarciaPrvní zápas: 4:1, postupuje Lyon

Šachtar Doněck - Celta Vigo 0:2 po prodlouženíBranky: 90. Aspas (z pen.), 108. CabralPrvní zápas: 1:0, postupuje Celta Vigo

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí

Rozhodně je to nevídaný úspěch, který se málokdy českému fotbalovému klubu na evropské scéně stane. Takoví slávisté v Lize mistrů by mohli Západočechům jejich bilanci závidět. Viktoria Plzeň totiž prošla ligovou fází Evropské ligy s nabitými soupeři bez jediné prohry s tím, že se jí to podařilo jako jedinému účastníkovi v této soutěži. Nic na tom nezměnily ani její poslední dva zápasy, v rámci nichž nejprve doma s Portem remizovala 1:1, i když sahala po senzační výhře. Basilej pak venku porazila 1:0.
Ilustrační fotografie.

Fotbalisté Plzně trápili Lazio. O postupu Italů rozhodla gólová technologie

V loňském ročníku evropských pohárů se Viktoriánům podařilo postoupit až do čtvrtfinále Konferenční ligy, nyní se do stejné fáze snažili postoupit v Evropské lize. V osmifinále nakonec nestačili na Lazio Řím. To nejprve minulý týden ve čtvrtek v Plzni porazilo Západočechy 2:1 navzdory tomu, že dohrávalo v devíti. V Římě se prali svěřenci kouče Miroslava Koubka statečně, díky Šulcově trefě v úvodu druhé půle navíc sahali po naději. Vše nakonec zhatila hlavička Alessia Romagnoliho, jemuž navíc ještě přálo štěstí, když o jeho brance rozhodla gólová technologie.

Více souvisejících

Evropská liga (fotbal) AC Sparta Praha Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Mussolini v roce 1930, pronášející svůj typicky prožívaný projev

Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho

Benito Mussolini se nechvalně zapsal do dějin jako zakladatel fašismu. Právě tento vůdcovský totalitní politický systém začal velice brzy vadit nejenom obyvatelům Itálie, a tak se proti němu lidé bouřili. Kromě nejrůznějších forem odboje se někteří radikální jedinci rozhodli diktátory fyzicky odstranit. Přesně před 100 lety, sedmého dubnového dne roku 1926, spáchala na Mussoliniho atentát dokonce žena.

včera

Ilustrační foto

Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty

Ministerstvo financí pokračuje v regulaci trhu s palivy a pro pátek 10. dubna 2026 stanovilo nové, citelně nižší cenové stropy pro pohonné hmoty. Na základě aktuálního cenového výměru dochází k plošnému snížení maximálních částek, které si provozovatelé čerpacích stanic mohou za litr základního benzínu a nafty účtovat.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci

Demokratický senátor Tim Kaine ve svém aktuálním komentáři důrazně varuje před snahami prezidenta Donalda Trumpa o oslabení nebo opuštění NATO. Kaine označuje případné vystoupení z Aliance za akt „národní sebemrskačství“ (self-sabotage) a připomíná, že NATO je nejmocnější vojenskou aliancí v dějinách, která je pro bezpečnost USA i světovou demokracii naprosto nepostradatelná.

včera

Prezident Petr Pavel

Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky

Prezident Petr Pavel vystoupil s ostrou kritikou na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle jeho slov se Trumpovi svými nedávnými výroky o fungování a roli NATO podařilo poškodit důvěryhodnost této aliance výrazněji, než kolik dokázal ruský prezident Vladimir Putin za několik posledních let. Tato slova pronesl Pavel během akce pořádané na půdě Univerzity Karlovy v Praze, uvedl server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj

Zavedení cenových stropů na pohonné hmoty v České republice se v první den své platnosti obešlo bez dramatických výkyvů. Podle analýzy hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy, který vychází z aktuálních dat společnosti CCS, se průměrná cena benzínu prakticky nepohnula, když zaznamenala jen symbolický nárůst o tři haléře. Nafta sice zlevnila, ale její pokles o 29 haléřů na litr je hodnocen jako poměrně slabý.

včera

včera

Čína, ilustrační fotografie

USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde

Zatímco se svět snaží zorientovat v tom, čeho bylo úterním oznámením o příměří mezi USA a Íránem skutečně dosaženo, jedna mocnost se podle webu The Guardian již nyní jeví jako jasný vítěz. Čína sklízí uznání za to, že dotlačila Írán k jednacímu stolu, čímž výrazně posílila svou roli klíčového regionálního zprostředkovatele. V čínských médiích se objevují komentáře, které Peking vykresluje jako „dospělého v místnosti“, jenž dokáže řešit mezinárodní krize zodpovědněji než západní mocnosti.

včera

 J. D. Vance a Viktor Orbán

Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb

Americký viceprezident JD Vance během své návštěvy Budapešti rezolutně odmítl obvinění, že se Spojené státy vměšují do maďarských parlamentních voleb. Podle něj jsou taková tvrzení „temně ironická“, přičemž sám obvinil Evropskou unii, že právě ona stojí za jedním z nejhorších příkladů cizího zasahování do vnitřních záležitostí země. Vance vystoupil v institucích napojených na premiéra Viktora Orbána pouhé čtyři dny předtím, než Maďaři zamíří k volebním urnám.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nejnovějším rozhovoru ostře zkritizoval postoj Spojených států k Rusku. Podle něj Washington záměrně ignoruje přesvědčivé důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu s útoky na americké základny na Blízkém východě. Zelenskyj tvrdí, že důvodem této nečinnosti je nepochopitelná důvěra, kterou administrativa Donalda Trumpa chová vůči Vladimiru Putinovi.

včera

Pete Hegseth

Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství

Během jediného dne prošel americký prezident Donald Trump radikální změnou postojů, když nejprve hrozil íránské civilizaci totální zkázou, aby vzápětí označil íránský desetibodový plán za funkční základ pro vyjednávání v Pákistánu. Uzavřené příměří znamená především úlevu pro civilisty v celém regionu Blízkého východu, kteří byli pod palbou od vypuknutí války mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem na konci února. Tato pauza v bojích se však netýká obyvatel Libanonu, na který Izrael po prohlášení, že se na něj klid zbraní nevztahuje, zahájil vlnu ničivých náletů.

včera

Imrich Bugár

Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár

Českou atletiku zasáhla velmi smutná zpráva. Krátce před 71. narozeninami zemřel legendární diskař Imrich Bugár, mistr světa a stříbrný olympijský medailista. Bugár je stále držitelem československého rekordu v hodu diskem. 

včera

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO

Generální tajemník Nato Mark Rutte se ve středu ve Washingtonu setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Po této schůzce za zavřenými dveřmi Rutte prohlásil, že šéf Bílého domu je viditelně zklamán přístupem svých spojenců. Trumpovi vadí především to, že se ostatní členské země odmítly zapojit do probíhajícího válečného konfliktu s Íránem.

včera

8. dubna 2026 21:41

J.D. Vance, Marco Rubio

Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit

Křehké čtrnáctidenní příměří mezi Spojenými státy a Íránem prochází hned v prvních hodinách zatěžkávací zkouškou. Americký viceprezident JD Vance se k aktuální situaci vyjádřil během své cesty z Maďarska zpět do vlasti. Naznačil, že Izrael by mohl v nadcházejících dnech své vojenské operace v Libanonu poněkud utlumit, aby prokázal dobrou vůli vůči Washingtonu a podpořil úspěch dalších diplomatických jednání s Teheránem.

8. dubna 2026 20:28

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu

Americký prezident Donald Trump ve středu pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na jakoukoli zemi, která bude dodávat vojenské zbraně Íránu. Šéf Bílého domu to oznámil na své sociální síti Truth Social s tím, že tato opatření by se týkala veškerého zboží prodávaného do Spojených států a neexistovaly by z nich žádné výjimky. Tento krok má sloužit jako nástroj k vynucení stability po nedávno oznámeném dvoutýdenním příměří.

8. dubna 2026 19:08

Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel

Vztahy mezi Pražským hradem a Úřadem vlády vstupují do další fáze diplomatického přetlačování. Prezident Petr Pavel zaslal premiérovi Andreji Babišovi oficiální dopis, v němž jasně deklaruje svůj záměr vést delegaci České republiky na nadcházejícím summitu NATO. Ten se má uskutečnit počátkem července v turecké Ankaře a očekává se, že půjde o jedno z nejdůležitějších setkání aliančních lídrů v posledních letech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy