Phillip Lahm: Malý velký muž německého fotbalu pověsil kopačky na hřebík

Mnichov - "Prožil kariéru, o jaké se mu nikdy nesnilo," na úvod rozhovoru pro klubovou televizi vysekl končícímu obránci poklonu generální ředitel Bayernu Mnichov Karl-Heinz Rummenigge. Třiatřicetiletý Phillip Lahm během patnácti let nastoupil za Bayern k 517 zápasům a dalších 113 utkání přidal v německém národním týmu. S fotbalem se rozloučil stylově. V sobotu jako kapitán Bavorů přebral trofej pro mistra Bundesligy.

Lahm zahájil fotbalovou kariéru coby čtyřletý v mnichovském celku FT Gern. V jedenácti letech zaujal skauty slavnějšího souseda a přestoupil do Bayernu Mnichov. "S husí kůží vzpomínám na časy, kdy jsem podával míče při zápasech A-týmu. Na tribunách Olympijského stadionu se vždy mačkalo nejméně 63 000 lidí," prozradil pravý obránce o začátcích v největším německém klubu.

Mládežnickými výběry Bayernu proplouval s výbornými referencemi a mířil za debutem mezi dospělými. "Přišel jsem za trenérem áčka Ottmarem Hitzfeldem a řekl jsem, že mu musí dát šanci. Phillip už tehdy ztělesňoval všechno, co se vyžaduje od fotbalisty Bayernu," svěřil se Rummenigge. Lahm v prvním týmu debutoval na podzim 2002 ve věku 19 let. Naskočil jen na poslední tři minuty domácího utkání Ligy mistrů proti francouzskému Lens, přesto si splnil dětský sen.

Aby Lahm nepolevil ve fotbalovém vývoji, šéfové v Mnichově se ho rozhodli poslat na hostování. Na dva roky zamířil do stuttgartského VfB. Talentovaný bek původně přicházel do Bádensko-Württemberska krýt záda zkušenějším kolegům, brzy si však získal sympatie trenéra Magatha a těšil se pravidelnému hernímu vytížení. Lahm ve Stuttgartu vyspěl, připsal si první start v německé reprezentaci a do Bayernu se vracel jako muž, nikoliv jako vyjukaný mladík, který se před dvěma lety vydal na zkušenou.

Ligový debut za Bayern si odkroutil v listopadu 2005 a během následujících měsíců se natrvalo usadil v základní sestavě, jejíž neodmyslitelným článkem zůstal až do sobotní rozlučky. Průlomovou sezónu 2005/06 završil oslavami svého premiérového titulu německého mistra. "Byl jsem nesmírně šťastný, šlo o moji první velkou trofej," hrdě zmíní i po letech.

Díky kvalitním výkonům a příkladnému chování se Lahm vypracoval v jednu z novodobých tváří bavorského giganta. Celkem s Bayernem osmkrát vyhrál Bundesligu, šestkrát Německý pohár a v roce 2013 opanoval Ligu mistrů. Kapitánskou pásku oblékal od roku 2011, což Rummenigge z místa generálního ředitele a klubové legendy dodnes vítá s nadšením: "Je to rodák z Mnichova a velmi inteligentní osoba. Krásně se s ním povídá o fotbale."

He came, he saw, he conquered. #DankePhilipp pic.twitter.com/ZcMQXZF5YL

— FC Bayern English (@FCBayernEN) 21. května 2017

I když Lahm měří pouze 170 centimetrů, řadí se k velikánům německého fotbalu. Pozvánky do reprezentace mu pravidelně chodily od roku 2004 a největšího úspěchu se dočkal před třemi lety. S céčkem na ruce dovedl "Die Mannschaft" ke zlatým medailím na mistrovství světa v Brazílii.

Národnímu mužstvu dal sbohem v tom nejlepším, jen pár dní po zvládnutém finále proti Argentině.

Ostatně překvapil také odchodem do fotbalového důchodu, ve 33 letech měl kontrakt ještě na příští sezónu. "Končí na vrcholu jako jeden ze tří nejlepších pravých obránců na světě. Byl dlouholetým lídrem našeho klubu a německé reprezentace. Nebudeme ho postrádat pouze na hřišti, ale rovněž ve struktuře Bayernu," uzavřel rozhovor Rummenigge.

Lahmovu vysokou profesionalitu dokládá i málo vídaná statistika. Ač během kariéry střídal posty na kraji obrany, či občas alternoval ve středu zálohy, nikdy nedostal červenou kartu.

Související

sport

Paris Saint Germain po roce opět slaví titul v Lize mistrů. Ve finále porazil Arsenal až na penalty

Stejně jako loni, tak i letos nese trofej pro vítěze nejprestižnější evropské klubové fotbalové soutěže Ligy mistrů jméno klubu Paris Saint Germain. Tento francouzský hegemon opět potvrdil, že patří k nejlepším mužstvům starého kontinentu. Zatímco v minulé sezóně si ve finále poradil s Interem Milán, tentokrát byl jeho finálovým soupeřem londýnský Arsenal. Ten se do finále Ligy mistrů podíval poprvé po 20 letech a doufal tak, že tentokrát se mu tuto trofej, která mu chybí do sbírky. Jakkoli dobře začali, stejně jako před dvaceti lety svůj náskok postupem času ztratili, tentokrát tedy až na penalty s Paris Saint Germain prohráli a nenavázali tak na svůj nedávný triumf v anglické Premier League.

Více souvisejících

Fotbal Bundesliga Bayern Mnichov Philipp Lahm (fotbalista)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti

Masivní vlna ruských raketových a dronových útoků zasáhla ukrajinská města a vyžádala si nejméně 21 lidských životů. Mezi oběťmi jsou i dvě děti. Tento rozsáhlý vzdušný úder, který zasáhl civilní infrastrukturu i energetická zařízení po celé zemi, představuje jeden z největších útoků posledních měsíců a zanechal za sebou více než stovku zraněných.

včera

Aleksandr Vučič (srbský premiér)

Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy

Srbský prezident Aleksandar Vučić jednoznačně odmítl zprávy, podle kterých by Bělehrad mohl zrušit bezvízový styk pro občany Ruské federace. Srbský lídr tak znovu potvrdil blízké vztahy své země s Moskvou, které přetrvávají i přes pokračující válečný konflikt na Ukrajině. 

včera

Péter Magyar

Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU

Maďarsko signalizovalo, že upustí od svého dlouhodobého odporu vůči snaze Ukrajiny o vstup do Evropské unie. Tento krok by mohl umožnit, aby Ukrajina společně s Moldavskem zahájily formální přístupová jednání již v nadcházejících dnech. 

včera

Londýn

Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje

Londýnská podzemní doprava čelí masivnímu ochromení poté, co o půlnoci z pondělí na úterý vstoupila v platnost čtyřiadvacetihodinová stávka organizovaná odborovým svazem RMT. Velká část sítě metra je kvůli protestnímu levicovému hnutí zcela uzavřena nebo se potýká s obrovským zpožděním, což způsobuje chaos v ranní dopravní špičce. Cestující v hlavním městě musí od časného rána hledat alternativní trasy a potýkají se s rozsáhlými komplikacemi při cestách do práce i do škol. Dopravní podnik Transport for London (TfL) na svých oficiálních internetových stránkách varoval veřejnost, že stávkové hnutí zasáhne celý systém podzemní dráhy.

včera

Mette Frederiksenová

Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády

Dánská premiérka Mette Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády, čímž po dvou měsících skončilo období politické nejistoty, které zemi zasáhlo po březnových parlamentních volbách. Frederiksenová si tak vyjednala již třetí po sobě jdoucí mandát v čele dánského kabinetu. Tentokrát však povede levicově orientovanou menšinovou koalici složenou ze svých Sociálních demokratů, Sociálních liberálů, Zelené levice a středové strany Moderátoři. Oznámení o dosažení dohody přišlo po nejsložitějších rozhovorech v novodobé historii země, v nichž o místa v parlamentu úspěšně bojovalo hned dvanáct politických subjektů.

včera

Hormuzský průliv

Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují

Světová námořní doprava čelí bezprecedentní paralýze, neboť strategicky klíčový Hormuzský průliv zůstává i po 94 dnech od svého uzavření fakticky zablokován. Na výroční mezinárodní výstavě lodní dopravy v Aténách se tato krizová situace stala hlavním tématem diskusí mezi nejvlivnějšími představiteli oboru. Ačkoli americký prezident Donald Trump opakovaně prohlašuje, že znovuotevření této vodní cesty je na spadnutí, a vládní úředníci poukazují na jednotlivá plavidla, kterým se daří prolomit blokádu, realita na místě zůstává kritická. Většina lodních společností totiž odmítá poslat svá plavidla do riskantního kanálu dříve, než Spojené státy a Írán dosáhnou trvalé mírové dohody.

včera

Ilustrační foto

Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO

Svět se musí bezodkladně připravit na blížící se návrat klimatického jevu El Niño, který s sebou přináší extrémní projevy počasí. Světová meteorologická organizace (WMO) oznámila, že existuje osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že se tento silný přírodní vzorec zformuje ještě před zářím letošního roku. Pravděpodobnost, že tento fenomén, který výrazně zvyšuje globální teploty a ovlivňuje intenzitu srážek, přetrvá až do listopadu, pak vědci odhadují na devadesát procent.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump sprostě řval na Netanjahua

Americký prezident Donald Trump ostře vystoupil proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi kvůli eskalaci konfliktu v Libanonu. Podle informací od dvou amerických představitelů a dalšího zdroje webu Axios obeznámeného se situací byl pondělní telefonát plný vulgárních výrazů a emocí. Trump v něm Netanjahua označil za šíleného, obvinil ho z nevděku a rázně zablokoval izraelský plán na bombardování libanonské metropole Bejrútu.

včera

Prezident Trump navštívil ministerstvo spravedlnosti

Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se Hizballáh a Izrael dohodly na vzájemné deeskalaci a omezení bojových akcí. Tento krok podle všeho odvrátil hrozící izraelský úder na libanonskou metropoli Bejrút a také potenciální kolaps rozhovorů o příměří mezi Spojenými státy a Íránem. Šéf Bílého domu ve svém příspěvku na sociálních sítích upřesnil, že osobně hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem i se zástupci Hizballáhu, přičemž obě strany konfliktu vyjádřily souhlas s úplným zastavením střelby.

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých

Ruská armáda v brzkých ranních hodinách podnikla rozsáhlý a smrtonosný útok na ukrajinské hlavní město. Podle místních úřadů byly při tomto masivním úderu, který byl součástí širší ofenzívy proti cílům po celé Ukrajině, vážně poškozeny obytné domy. Noční agrese si vyžádala nejméně deset lidských životů, přičemž čtyři oběti jsou hlášeny z Kyjeva a dalších šest z centrálně položeného města Dnipro. Vedle toho ukrajinští představitelé evidují více než stovku zraněných obyvatel.

včera

1. června 2026 22:02

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem

Evropská unie má hrát klíčovou roli při zajišťování trvalého příměří mezi Íránem a Spojenými státy, které by se mělo zabývat také obavami ohledně jaderných ambicí Teheránu. Uvedla to šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová během své cesty do Islámábádu, kde se setkala s pákistánským vedením. Podle jejího vyjádření může unie nabídnout konkrétní přínos pro dlouhodobou udržitelnost jakékoli budoucí dohody, a to od vlastních námořních operací až po těžce nabyté odborné znalosti v jaderné oblasti.

1. června 2026 20:50

Česko v neděli zasáhla dvě tornáda

Český hydrometeorologický ústav zveřejnil oficiální vyhodnocení uplynulého dne, během kterého se na území České republiky vyskytla dvě potvrzená slabší tornáda. Ke vzniku těchto jevů včera přispěla zejména vyšší vlhkost v přízemní vrstvě atmosféry a především výraznější střih větru v hladině do jednoho kilometru, což vyjadřuje rozdíl v proudění vzduchu mezi zemí a touto výškou. Svou roli při vývoji situace sehrála pravděpodobně také vzájemná interakce s okolními bouřkami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy