Češi se přiblížili Euru, Černou Horu porazili 2:0

Praha - Čeští fotbalisté zvítězili v pátečním úvodním utkání baráže o postup na mistrovství Evropy 2012 v Praze na Letné nad Černou Horou 2:0. Branky dali v 63. minutě Václav Pilař a v nastaveném čase Tomáš Sivok, o postupujícím se rozhodne v úterní odvetě v Podgorici.

Trenér Michal Bílek překvapil, když v základní sestavě dal na hrotu přednost Pekhartovi před Barošem. Zvolil rozestavění 4-2-3-1. Po stejné taktické variantě však sáhl i kouč Černohorců Branko Brnovič. Zklamáním bylo odhadem zhruba tři až čtyři tisíce volných míst na tribunách. Český tým začal s velkým úsilím, od začátku měl převahu, už ve 4. minutě střílel z dálky Plašil, ale velká šance se nerodila. Akce končily většinou před pokutovým územím nebo střelou ze střední vzdálenosti. Černohorci hráli opatrně, bránili, často faulovali, občas se pustili do postupného útoku. Ale v 16. minutě měli obrovskou příležitost jít do vedení. Zprava odcentroval Pavičevič a sedm metrů před brankou střílel volejem Vučinič. Naštěstí nad. Sivok se u toho musel červenat. Většinu českých akcí táhli Jiráček a Rosický, proti robustní obráncům se však nedokázali prosadit po stranách Rezek a Pilař. Černohorci vyhrávali většinu hlavičkových soubojů a domácímu týmu se nedařilo ani při standardních situacích. Po prvních dvaceti minutách tlak Bílkova výběru poněkud opadl, ale Češi se začali prosazovat víc kombinačně. Výsledkem byla ve 26. minutě střela Pekharta z dobré pozice, ale míč mu nesedl a minul branku. Ve 29. minutě se Černohorci ubránili velkému závaru, v němž byly zblokovány dvě střely Rosického.Ve 34. minutě měl český tým největší příležitost prvního poločasu. Rosického centr sklepl Pekhart Jiráčkovi, který měl před sebou otevřený prostor, ale přestřelil. Zatímco brankář Petr Čech si během první pětačtyřicetiminutovka ani jednou nesáhl rukama na balón a hrál jen nohama, tak po přestávce měl hned v prvních dvou minutách dva zásadní zákroky. Černohorci začali hrát. Pudil zblokoval ránu Vukčeviče a český gólman chytil dorážku Damjanoviče. Ve 47. minutě vystřelil z gólové pozice znovu Vukčevič a Čech ránu k tyči skvěle vyrazil. Další rána z úhlu zprava jeho svatyni těsně minula. Český národní se asi po osmi minutách vzpamatoval, vyrovnal hru a znovu získal navrch. V 60. minutě měl znovu gól na kopačce Petr Jiráček. Dostal ideální přihrávku od Rosického, ale opět vypálil nad, tentokrát velmi těsně. A v 63. minutě přišla velká radost. Po rychlé akci, kterou rozehrál Jiráček, přihrál Kadlec Rosickému, jenž posunul míč Václavu Pilařovi. Ten si zatáhl míč víc do středu a vypálil krásně pravačkou technicky pod břevno. Brankář Božovič byl zcela bez šance. Pilař dal svůj první reprezentační gól ve svém pátém utkání v dresu národního mužstva. Po této brance český tým ovládl hru. V 82. minutě po chybě černohorského brankáře střílel Pekhart hlavou, bohužel minul. V závěru se prodral před Božoviče znovu Pilař, ale obránci ho zablokovali. Nakonec se nevyprodaná Letná dočkala ještě jedné branky v síti hostí. V nastaveném čase rozehrál Rosický trestný kop, na centr si naběhl stoper Tomáš Sivok a nechytatelnou hlavičkou zvýšil na 2:0. Český tým tedy odjede k úterní odvetě v Podgorici s velmi nadějným dvougólovým náskokem, podal výborný výkon a zvítězil zcela zaslouženě.Baráž o účast na ME 2012, 1. zápas:

Česká republika - Černá Hora 2:0 (0:0)Branky: 63. Pilař, 90.+1 Sivok. Rozhodčí: Atkinson - Kirkup, Mullarkey (všichni Ang.). ŽK: Pilař, Rezek - Pavičevič, Džudovič. Jovanovič, Pekovič. Diváci: 14 560 Sestavy:Česká republika: Čech - Gebre Selassie, Sivok, M. Kadlec, Pudil - Plašil, Jiráček - Rezek (81. Zd. Pospěch) Rosický, Pilař (90. Kolář) - Pekhart (90. Lafata). Trenér: Michal Bílek.Černá Hora: M. Božovič - Pavičevič, Džudovič, S. Savič, Jovanovič - Drinčič, Pekovič (80. Zverotič) - Vukčevič (89. Delibašič), Jovetič, Damjanovič (61. V. Božovič) - Vučinič. Trenér: Branko Brnovič.