Skandál, který změní fotbal? V Paříži se nedohrál zápas kvůli rasismu ze strany sudího

Bylo to bezprecedentní rozhodnutí samotných fotbalistů jak Istanbulu Basaksehir, tak Paris Saint Germain. Právě tyto dva celky hrály spolu v úterý večer od 21:00 duel Ligy mistrů v pařížském Parku princů a nakonec z toho byl duel, jenž se jako jediný z celkových osmi úterních zápasů nedohrál. Oba týmy totiž po pouhých 13 minutách odešly na protest ze hřiště poté, co měl čtvrtý rozhodčí Sebastian Coltescu z Rumunska rasisticky urtážet jednoho z asistentů hostujícího celku Pierra Webóa.

UEFA

"Společný odchod hráčů Basaksehiru a PSG dává v Evropě příklad pro budoucnost. Mnoho fotbalistů je otrávených z pouze polovičatých řešení problému rasismu a jsou více než kdy jindy ochotni uplatnit své právo zastavit zápas," nechal se slyšet k této situaci, jež se udála v Paříži, Piara Powar, šéf antidiskriminační komise Fare pomáhající Evropské fotbalové unii UEFA vyšetřovat případy rasismu v evropském fotbale. "Naši kolegové ze státní antidiskriminační organizace nám potvrdili, že v rumunštině je rasismus, když identifikujete hráče na základě jeho rasy. V tomhle případě nepanuje žádná nejasnost. Ukazuje to, že je potřeba rozhodčí lépe školit. Neúmyslný rasismus je také rasismus," pokračoval.

A k čemu tedy mělo v inkriminované 13. minutě dojít? Podle lavičky tureckého celku měl čtvrtý rozhodčí Coltesco označit asistenta trenéra pocházejícího z Kamerunu označit slovem "negro", tedy "černý". Konkrétně měl tak podle agentury AP učinit, když upozornil hlavního rozhodčího Ovidia Hategana na to, že má právě Webó dostat červenou kartu. "Dej červenou kartu tomu černému, takhle se nemůže chovat. Pojď ho označit, tady toho černého," měl říct čtvrtý sudí.

Jelikož rumunsky "černý" se řekne" nergru", i Kamerunec tuto konverzaci pochopil a pořádně se na sudího rozohnil. "Proč říkáte 'negro'? Nemůže přece říkat 'negro', nemůže říkat 'negro'," obracel se na Coltesca.

Webóa se pak následně zastal jeden z náhradníků tureckého celku, Demba Ba, fotbalista taktéž tmavé pleti, jenž se na to konto dal do rozhovoru s hlavním sudím. "Proč ten čtvrtý rozhodčí říká 'negro'? Kdybyste mluvil o bělochovi, taky byste neříkal - ten bílej támhle," ptal se sudího, přičemž vysvětlení se snažili od muže s píšťalkou dostat i hráči domácího týmu Neymar a Kylian Mbappé. Turecký kormidelník Okan Buruk pak Coltesca přímo označil za rasistu. Následoval pak odchod obou týmů ze hřiště.

Poté se jednalo o tom, zda se tento duel vůbec ten večer ještě dohraje. Turecký klub i prostřednictvím svého prezidenta uvedl, že odmítá duel hrát, dokud ho budou řídit rumunští rozhodčí, zvláště především ten čtvrtý. UEFA sice incident s oběma stranami řešila ještě ten večer tvrdila, že se duel v úterý dohraje, jenže řešení se nenašlo a duel se tak s jinými rozhodčími dohraje ve středu od 19:00.

Skandál to byl tak obrovskéhol významu, že se do věci vložil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jenž vyzval na svém twitterovém účtu UEFA, aby rychle o věci jednala. „Odsuzuji rasistické poznámky vůči Pierrovi Webó a jsem si jist, že UEFA přijme nezbytná opatření," uvedla turecká hlava státu konkrétně.

Jak uvádí agentura AP, fotbaloví rozhodčí bývají často kritizováni z ato, že nedostatečně postupují proti případům s rasistickým podtextem, které se objevují ve fotbale. Například letos v únoru uviděl žlutou kartu útočník Moussa Merega za to, že chtěl předčasně opustit hřiště kvůli rasistickým pokřikům ze strany fanoušků Guimaraese.

"To, že hráči opustili hřiště, je krok správným směrem. Ale nemůže se to nechat jen na nich," řekl k situaci v Paříži bývalý angický reprezentant Rio Ferdinand.

Rána pro reprezentaci. Závěr kvalifikace odehraje zřejmě bez Schicka, je…

25.10.2021 18:35 Na nedělní bundesligové utkání mezi Leverkusenem a Kolínem nad Rýnem nebude vzpomínat český…

Bývalý fotbalista Patrice Evra přiznal, že byl v dětství sexuálně zneužíván

24.10.2021 11:50 Svého času byl jednou z velkých fotbalových hvězd, především v letech 2006 až 2014, kdy oblékal…

Vrátí se Mourinho do Premier League? Oslovil ho tamní nově nejbohatší klub

23.10.2021 11:18 V souvislosti s posledním vystoupením AS Řím v Evropské konferenční lize, ve kterém ve čtvrtek…

Češi si z Kazaně odváží povinnou výhru nad Bělorusy. Navzdory ne příliš…

11.10.2021 23:58 Pro české fotbalové reprezentanty je úkol pro zbytek kvalifikace na MS 2022 jasný. Po páteční…

Nejen Holeš neletí do Kazaně. Před duelem s Bělorusy Šilhavý povolal další…

09.10.2021 20:25 Trable kouče českého fotbalového národního týmu Jaroslava Šilhavého stále neberou konce. Před…

Bouře na Ostrovech. Anglický klub převzali Saúdové a účastníci Premier…

09.10.2021 18:08 Během tohoto týdne je hlavním tématem anglického fotbalu v těchto dnech ta skutečnost, že účastníka…

Češi bučeli na poklekávající fotbalisty Walesu, všímají si incidentu…

09.10.2021 12:56 Samou chválu si vysloužil za svůj výkon velšský fotbalový národní tým v pátečním kvalifikačním…

Hráče od vakcíny odrazují konspirační teorie, tvrdí fotbalový trenér

09.10.2021 11:19 Trenér anglické reprezentace Gareth Southgate se domnívá, že někteří fotbalisté se nenechávají…

Čechům v souboji o druhé místo nepomohl ani vlastní gól. S Velšany…

08.10.2021 23:58 Aktualizováno Čeští fotbalisté měli v pátek večer na program v pražském Edenu jeden z veledůležitých soubojů v…

Šilhavý má další problém. Tréninku se nemohl zúčastnit Holeš a je otázka…

07.10.2021 20:00 Jen den před výkopem dalšího a tentokráte opravdu veledůležitého kvalifikačního zápasu mezi Českem…

Související:

Právě se děje

reklama