ZOH: Druhý hokejový den – Favorité ve svých prvních vystoupeních pod olympijskými kruhy nezaváhali

Soči – Čtyři zápasy v rámci olympijského hokejového turnaje byly dnes na programu. Druhý hrací den otevřel duel mezi Finskem a Rakouskem. Překvapivý začátek, kdy se naši jižní sousedé dostali dvakrát do vedení nad skandinávským favoritem. Nakonec ale tým Suomi zvítězil. K prvnímu olympijskému duelu nastoupili i Slováci, kteří hráli proti Američanům. Ti nepřipustili žádné překvapení a nad Slováky vyhráli vysoko 1:7. Rusové si také poradili ve svém utkání se Slovinskem, když sborná zvítězila 5:2. Kanaďané svůj duel také zvládli.

Zápas mezi Finskem a Rakouskem, jenž otevřel dnešní hokejový den, pobavil nejednoho hokejového fanouška. Nicméně jak Finové, tak Rakušané nemůžou být se svým výkonem příliš spokojeni. Papírový outsider Rakousko zápas skutečně nezačal nijak špatně. Po 36 vteřinách dal gól otevírající skóre zápasu Grabner, jenž byl nakonec jeden z nejlepších hráčů Rakouska, jelikož během tohoto duelu vstřelil hattrick. Kromě Grabnera se jednou trefil Hundertpfund. Jenže Grabnerův hattrick ani Hundertpfunův gól nebyl rakouskému mužstvu nijak platný. Finové ukázali, že jsou v tomto zápase favoritem a dali ještě o čtyři branky více než Rakušané. I když tedy Finové vyhráli, za čtyři inkasované branky nebudou nijak zvlášť finskou veřejností ani trenérem příliš pochváleni. Gólman Rask nepotvrdil v prvním olympijském duelu to, že je v zámoří nejúspěšnějším brankářem. Dodejme, že to byly laciné branky, které Rask do své sítě pustil. Za osm vstřelených gólů však můžou být Finové rádi, neboť jim pak můžou výrazně pomoci v pozdější fázi olympijského turnaje. Jediný šrám na finském vítězství může být zranění, které si přivodil Teemu Selanne.

Také Rusové začali turnaj pod olympijskými kruhy vítězně. I když měli domácí se Slovinskem docela problémy. Když se psala 4. minuta tohoto zápasu Rusko, pravda, vedlo o čtyři branky. Rusko ale druhou část nehráli moc naplno a Slovinci dokázali snížit. Přesto Rusko, i přes dva góly slovinského hráče Jegliče, zvítězilo 5:2. To, že Slovinsko hokejovému obrovi statečně vzdorovalo, dokumentovala i statistika střeleckých pokusů. Ve třetí části to bylo 8:6 pro Rusko, celkově 35:14.

Úvod turnaje se nepovedl našim východním sousedům Slovákům. Nutno tedy říct, že na úvod olympijského turnaje nedostali lehkého soupeře, konkrétně se proti nim postavili Američané. Nicméně to, že Slovensko nakonec prohraje vysoko1:7, nečekal ani nikdo. Během první třetiny padl pouhý jeden gól a to do slovenské branky, když branku vstřelil Carlson. Rozhodla všechno druhá část, kterou Američané vyhráli 6:1. Ta třetí už se jen dohrávala. Tempo zápasu v závěrečné třetině se výrazně zpomalilo. Slovákům se v zápase vůbec nic nedařilo a už jen čekali na to až zazní závěrečná siréna. Američané tak díky vysokému skóre a i díky skóre jakým zvítězilo Rusko nad Slovinskem, vede tabulku skupiny A. Slováci jsou zatím na posledním místě této skupiny.

I kolébka hokeje Kanada vstoupila do olympijského turnaje v ruském Soči výhrou. V rámci skupiny B nastoupila proti Norsku. Jenže Norové také nebyli nijak jednoduchým soupeřem pro javorové listy. Severní Evropané hráli důrazně a za svůj výkon v zápase nemusí nijak moc stydět. Kanaďané vedli po dvou třetinách 2:0. Dvacet dva sekund po zahájení třetí části snížil Thoressen, ale zanedlouho poté, dal třetí gól Kanaďanů Doughty. Ovšem Nory může po dnešním utkání mrzet zranění obránce Trygga. To vypadalo v prvních okamžicích jako velmi vážné. Norsko může mít problém do dalších zápasů, neboť severská země má v nominaci pouze sedm obránců.

Program třetího hokejového dne v Soči:

Česko – Lotyšsko (9:00 SEČ)Švédsko – Švýcarsko (13:30 SEČ)Norsko – Finsko (18:00 SEČ)Kanada – Rakousko (18:00 SEČ)

Výsledky druhého hokejového dne:

SKUPINA B:

Finsko – Rakousko 8:4Branky: 6. a 59. Granlund, 12. Lepisto, 20. Maatta, 20. a 51. Immonen, 22. Jokinen, 33. Kontiola – 1., 42. a 55. Grabner, 10. Hundertpfund

Kanada – Norsko 3:1Branky: 27. Weber, 36. Benn, 42. Doughty – 41. Thoresen

SKUPINA A:

Rusko – Slovinsko 5:2Branky: 2. Ovečkin, 4. Malkin, 38. Kovalčuk, 44. Ničuškn, 48. Bělov – 22. a 39. Jeglič

Slovensko – USA 1:7Branky: 21. Tatar – 15. Carlson, 22. Kesler, 23. a 34. Stastny, 29. Backes, 35. Kessel, 36. Brown

Související

Ilustrační foto

Ruský olympijský výbor se odvolal proti "omilostnění" Zubkova

Ruský olympijský výbor (OKR) se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat diskvalifikaci bobisty Alexandra Zubkova z her v Soči 2014. Bývalý pilot a současný šéf národní federace by tak mohl na ruském území stále užívat titul dvojnásobného olympijského vítěze, i když Arbitrážní soud pro sport (CAS) jeho výsledky ze Soči kvůli dopingu zrušil.
Dmitrij Medveděv

Doping? Máme problémy, ale je to i protiruská kampaň, spustil Medveděv.

Moskva - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) letos diskvalifikoval už přes dvacet ruských sportovců, kteří byli na olympiádě v Soči, a odebral jim medaile kvůli dopingu. Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes prohlásil, že diskvalifikace kvůli dopingu je dalším nástrojem protiruské kampaně.

Více souvisejících

Olympijské hry 2014 Hokej OH

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Kanada

Nyní a navždy. Kanada umístila na břeh Ontarijského jezera velkou ceduli s nápisem

Premiér kanadské provincie Ontario Doug Ford odhalil na pobřeží velkou ceduli s nápisem, který zdůrazňuje, že se jedná o Ontarijské jezero nyní a navždy. Tento krok představuje pocle BBC reakci na počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa. Hlava Spojených států totiž podepsala exekutivní příkaz, kterým se snaží tuto sdílenou vodní plochu přejmenovat na Americké jezero. Kanadští představitelé však podobný jednostranný postup sousední země odmítají respektovat a neplánují se jím řídit.

před 2 hodinami

Bleskové povodně v Nepálu

Po katastrofě v Nepálu je už 750 mrtvých. Hrozí další sesuvy půdy

Při katastrofálních bleskových záplavách v Nepálu a Tibetu zemřelo podle posledních údajů již nejméně 750 lidí. Úřady zároveň pátrají po více než třech tisících pohřešovaných osobách. Situaci na místě neustále komplikuje hrozba dalšího stoupání hladiny vody. Záchranné týmy tak musí při své pátrací práci dbát zvýšené opatrnosti.

před 3 hodinami

včera

Zleva: Jeremy Hansen, Victor Glover, Reid Wiseman a Christina Hammock Koch

Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání

Posádka mise Artemis II převzala nejvyšší americké vesmírné vyznamenání za úspěšný oblet Měsíce. Čtyři astronauti obdrželi Kongresovou kosmickou medaili cti přímo z rukou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu za účasti vedení Národního úřadu pro letectví a vesmír i řady dalších významných hostů.

včera

Bleskové povodně v Nepálu

Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví

Zdi nemocnice v nepálském hlavním městě Káthmándú pokrývají čerstvě vylepené plakáty s tvářemi pohřešovaných lidí. Na fotografiích se usmívá školačka ve školní uniformě, batole s baculatými tvářemi, čerstvě oddaný pár nebo mladý muž pózující na vrcholku hory. Tyto snímky představují jen zlomek z tisíců osob, které zmizely po ničivých bleskových záplavách v Himálaji. 

včera

Aktualizováno včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných

Noční úder ruských bezpilotních prostředků na Kyjevskou oblast si vyžádal nejméně 37 lidských životů. Dalších 42 osob, včetně čtyř dětí, utrpělo zranění. Šéf tamní regionální vojenské správy Tymur Tkačenko potvrdil, že útok masivně zasáhl Bučanský okres, kde muselo být bezprostředně evakuováno přes 380 obyvatel. Záchranné složky a prohledávací týmy pokračují v odklízení sutin a kontrole poškozených objektů.

včera

Dmitrij Peskov

Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva

Mluvčí Kanceláře prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov oznámil, že mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou se v současné době nacházejí ve fázi hluboké pauzy. Podle jeho vyjádření je důvodem pokračující ruská ofenzíva na východní frontě, přičemž ruské jednotky podle něj zaznamenávají postupy.

včera

včera

Kanada

Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží

Obchodní spor a uvalení vysokých amerických cel vyvolaly mezi kanadskými obyvateli rozsáhlý bojkot zboží a služeb pocházejících ze Spojených států. Reakce veřejnosti přišla poté, co americká administrativa zavedla padesátiprocentní cla na kanadské zboží v hodnotě dvaceti miliard dolarů a kanadský premiér Mark Carney přikročil k odpovídajícím protiopatřením. Napětí dál vyostřily politické výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho kroky v pohraničních otázkách.

včera

Bleskové povodně v Nepálu

Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí

Katastrofální bleskové povodně a sesuvy půdy v nepálsko-tibetském pohraničí si dosud vyžádaly nejméně 626 obětí v Nepálu a sedm potvrzených mrtvých na území čínského Tibetu. Čtyři dny od vypuknutí tragédie se pátrací a záchranné operace dostávají do kritické fáze. Úřady obou zemí navíc čelí obrovskému rozsahu pohřešovaných osob, jejichž počet v samotném Nepálu dosahuje téměř tří tisíc a na čínské straně hranice překročil pět set padesát, píše The Guardian.

včera

včera

Čína, ilustrační fotografie

Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků

Zatímco záběry dravého proudu vody strhávajícího budovy v pohraničním přechodu Gyirong na hranici mezi Nepálem a Tibetem obletěly celý svět, obyvatelé Číny viděli z této katastrofy jen velmi málo. Tamní státní televize odvysílala z dramatických okamžiků pouze jediný statický snímek a videa popisující rozsah neštěstí z čínského internetu podléhajícího přísné cenzuře rychle mizí. Informování o záplavách, které si vyžádaly stovky obětí a pohřešovaných, podléhá prísnému dohledu státních orgánů.

včera

včera

Bleskové povodně v Nepálu

Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují

Záchranné práce na hranicích mezi Nepálem a Tibetem vstoupily do čtvrtého dne po pustošivé bleskové povodni, která region zasáhla ve středu. Podle nejnovějších údajů nepálského Národního úřadu pro snižování rizika katastrof a jejich řízení si přírodní pohroma v Nepálu vyžádala již nejméně 626 lidských životů. Dalších více než 2 400 osob se nadále pohřešuje, přičemž bilance obětí i pohřešovaných v posledních hodinách výrazně vzrostla.

včera

28. srpna 2026 22:06

28. srpna 2026 20:21

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. 

28. srpna 2026 18:52

Alena Schillerová, Andrej Babiš

Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod

Vláda schválila novelu zákona o doplňkovém penzijním spoření. Oproti červnovému návrhu Ministerstva financí novela doznala pouze legislativně-technických úprav. Lepší penzijko řádně prošlo meziresortním připomínkovým řízením a posouzením Legislativní radou vlády. Po jednomyslném schválení jej nyní dostane k projednání Poslanecká sněmovna. Platnost změn je navrhována k 1. lednu 2027.

28. srpna 2026 17:37

Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče

Vážná dopravní nehoda se v pátek stala na dálnici D2 u Brna. Zranili se čtyři lidé, většina zraněných jsou děti. Řidička havarovaného osobního automobilu se podle policistů nevěnovala řízení dostatečně.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy