Praha - Novotný a spol. ovládli první finále Západní konference. Lokomotivu v O2 areně nepovolili ani jeden gól a zvítězili 3:0. Pražané rozhodli během 45 sekund v první třetině, kdy skórovali Němec a Klepiš. Zářil Vehanen, který chytil všech 32 střel hostů a v play-off získal první shutout.
Zkušený Fin se tak po jednozápasové pauze vrátil s velkou parádou. Podobně jako střelec Klepiš, který předtím vynechal dva duely.
Pražané v obstojně zaplněné O2 areně odstartovali svižně: během první minuty zkoušeli Sanforda překonat Azevedo a Sekáč.
Lokomotiv ale brzy převzal iniciativu. Kolem páté minuty musel Vehanen vytáhnout dva zásahy. Nejdříve ho vystrašila teč Černikova, načež vytasil beton proti dorážce Plotnikova. Lvi byli pod tlakem, ačkoliv hráli v šesti. V následné přesilovce hosté nejvíce zahrozili při tečované střele Redlihse, jinak příliš nebezpeční nebyli.
Pražané měli výhodu jednoho muže v poli ve 14. minutě. Nezačali sice příliš sebevědomě, při prvním protiútoku však sehráli senzační kombinaci. Gragnani si při přechodu do útočného pásma vyměnil puk s Azevedem, zajel až k zadnímu mantinelu a nahrál najíždějícímu Kapanenovi. Ten ještě přiťukl kotouč Ondřeji Němcovi, jehož dělovka skončila v síti. Sanford přes clonícího Novotného nic neviděl.
Diváci v hale sotva dosedli po oslavě gólu a opět se museli vymrštit vzhůru. Vybídl je k tomu Jakub Klepiš, který po 45 vteřinách od gólu Němce zvýšil na 2:0 střelou takřka od modré čáry. Sanford opět mohl spílat spoluhráčům, neboť přes clonícího Cingela nic neviděl.
Ve druhé periodě se zdálo, že lvům vedení stačí, na bránu totiž vypálili jen čtyř střely. To Jaroslavl si vydobyla dvě přesilovky a vyzkoušela Vehanena 12 ranami. V základní části ji přitom Pražané povolili v průměru jen 16 střel na celé utkání.
Lokomotiv ale z velké převahy nevytěžil vůbec nic.
Šance na snížení se však rapidně zvýšily už na startu třetí třetiny, kdy ujel do samostatného nájezdu Koňkov. Ruský útočník zkusil Vehanena přelstít kličkou do forhendu, ale ve finální fázi nedokázal překonat Finův beton.
Poté Lokomotiv začal ztrácet nervy. Ve 47. minutě si Ljubuškin vyšlápl na Cingela, v 53. minutě zase Musatov srazil Novotného. Výsledek? Dohromady sedm minut přesilovky pro Lva. Ljubuškin navíc s trestem do konce zápasu zamířil do šatny.
V pětiminutové početní výhodě měl největší příležitost Thörnberg, který ale při dorážce o kousek minul Sanfordovu bránu.
Hosté tak stále mohli myslet na zvrat. Podpořil je v tom i Ševc, jenž pět minut před koncem odjel na trestnou lavici. Pražané ale perné chvíle zvládli a 118 vteřin před třetí sirénou zasadili Jaroslavli rozhodující úder. Niko Kapanen získal po obrovské hrubce hostů puk před bránou a nadvakrát ho protlačil do sítě.
Novotný a spol. tak ovládli první finále Západní konference a v sérii se ujímají vedení 1:0 na zápasy. Navíc slaví premiérovou výhru v O2 areně.
Ohlasy trenérů:
Kari Jalonen (Lev Praha): „Samozřejmě je to pro nás dobrý vstup do celé série. Byli jsme dobře připravení a hráči byli ochotní se obětovat. Celkově dobrý výkon našeho týmu."
Dave King (Lokomotiv Jaroslavl): „Musíme hrát mnohem lépe, jestli chceme, aby tahle série byla delší. Dnes jsme sbírali příliš mnoho trestných minut a naše přesilovky byly špatné."
Zdroj: Daniel Poláček, Lev Praha
Související
Ruské invazi navzdory. Jaškin třetím českým hokejistou, který bude hrát KHL
Tlak na české hokejisty v KHL. Opusťte ligu adorující Putina i národní tým, říká Czernin. Protestujte jako Čáslavská, radí Zdechovský
KHL , LEV Praha , Ondřej Němec (hokejista)
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
před 59 minutami
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
před 1 hodinou
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno před 2 hodinami
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
před 2 hodinami
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
před 4 hodinami
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
před 5 hodinami
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
před 6 hodinami
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
před 7 hodinami
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
před 8 hodinami
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
před 8 hodinami
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
před 9 hodinami
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
před 10 hodinami
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
před 11 hodinami
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
před 12 hodinami
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
před 12 hodinami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 13 hodinami
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 15 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.
Zdroj: David Holub