O víkendu se z Brna stane motorkářský ráj

Brno - O víkendu přijde největší svátek českých motorkářů - Velká cena České republiky na brněnském Masarykově okruhu, jenž má velmi dlouhou tradici. A mistrovství světa MotoGP k němu jaksi už neodmyslitelně patří.

Tehdy nový okruh v okolí Brna se začal připravovat v roce 1929 a záštitu nad ním převzala prezidentská kancelář. Prezident Masaryk dokonce souhlasil, aby okruh nesl jeho jméno, přestože jinak adorace své osoby odmítal. Trať okruhu vedla po běžných silnicích, ty ale byly za několik milionů korun upraveny a uzpůsobeny pro rychlostní závody automobilů. Ovšem díky tomu měla trať rozdílné povrchy. Střídal se tu asfalt s betonem i dlažebními kostkami, které byly mezi jezdci velmi neoblíbené pro svou zrádnost. Původní trasa vedla přes Bosonohy – Nový Lískovec – Pisárky – Kohoutovice – Žebětín – Ostrovačice – Veselku opět do Bosonoh a měřila 29,142 km. Okruh patřil k těm nejnáročnějším, mnozí jej tehdy srovnávali se slavnou severní smyčkou Nurburgringu.

První závod se na Masarykově okruhu jel na konci září 1930. A hned to byla Velká cena Československa zařazená do seriálu nejprestižnějších závodů automobilových Grand Prix (tedy předchůdce pozdější F1). Do začátku války se na brněnském okruhu jelo 7 velkých cen, neuskutečnil se ročník 1936 kvůli organizačním problémům a pak v roce 1938 kvůli politické situaci. Po okupaci už nebylo na pořádání Velké ceny Československa ani pomyšlení. Za oněch sedm ročníků se na trati představili ti tehdy nejlepší z nejlepších, jako byli Tazio Nuvolari, Rudolf Caracciola, Heinrich-Joachim von Morgen nebo Hans Stuck.

Závodní ruch se na okruh vrátil až v roce 1949. To už trať měřila jen 17,801 km a začalo se jezdit v obráceném směru. V onom roce se také v Brně naposledy jela prestižní automobilová soutěž v rámci série Grand Prix. Rok na to místo ní vznikla formule 1, ale Velká cena Československa už do ní, zjevně z politických důvodů, nebyla zařazena. Naopak se ale od roku 1950 začaly na Masarykově okruhu objevovat závodní motocykly. O čtyři roky později tam svůj první brněnský závod vyhrál legendární František Šťastný, v Brně si pak připsal ještě sedm triumfů - dvakrát vyhrál třídu 250 ccm, pětkrát 350 ccm a jednou 500 ccm.

Od roku 1965 se začaly na Masarykově okruhu jezdit závody mistrovství světa motocyklů. Rok před tím však okruh doznal další změny, když jej pořadatelé opět zkrátili a nově měřil 13,941 km. Poslední zkrácení původního přírodního okruhu přišlo v roce 1975, trať pak měla 10,925 km. Jenže postupně přestával vyhovovat stále přísnějším bezpečnostním měřítkům Mezinárodní motocyklové federace, a tak se poslední závod mistrovství světa jel na starém okruhu v roce 1982. Úplně naposledy se na něm závodilo v roce 1986.

Rok na to už sloužil zcela nový uzavřený závodní okruh postavený v lokalitě Kývalka. A od onoho roku se opět na brněnském okruhu konají závody mistrovství světa silničních motocyklů, s výjimkou roku 1992. Zatím posledním stavebním zásahem na brněnské trati bylo položení nového asfaltu mezi sezonami 2007 a 2008. Zajímavostí jistě je, že Masarykův okruh je se svou délkou 5,403 km třetí nejdelší v seriálu MotoGP. Na jezdce čeká 6 levých a 8 pravých zatáček, 13 rovinek, z nich nejdelší měří 636 m. Nejrychlejší čas trati vytvořil v minulém roce Jorge Lorenzo, když ji na své yamaze obkroužil za 1 minutu 56 vteřin a 274 tisícin vteřiny.

Program přímých přenosů z tréningů, kvalifikací a závodů víkendové Velké ceny České republiky:

Pátek 23. srpna

13.10 - trénink Moto3 (NOVA Sport) 14.05 - trénink MotoGP (NOVA Sport) 15.05 - trénink Moto2 (NOVA Sport)

Sobota 24. srpna

09.00 - trénink Moto3 (NOVA Sport) 09.55 - trénink MotoGP (NOVA Sport) 10.55 - trénink Moto2 (NOVA Sport)

12.35 - kvalifikace Moto3 (NOVA Sport) 13.30 - kvalifikace MotoGP (NOVA Sport) 15.05 - kvalifikace Moto2 (NOVA Sport)

Neděle 25. srpna

11.00 – závod Moto2 (NOVA Sport) 12.30 – závod MotoGP (NOVA Sport) 14.00 – závod Moto3 (NOVA Sport)

Související

Policie ČR, ilustrační foto

Policisté hlídající GP Brno našli kradená elektrokola za 140 tisíc

Policisté dohlížející v Brně na motocyklovou Grand Prix odhalili na dálnici D1 posádku vozu s kradenými elektrokoly za 140.000 korun, která zmizela v Praze. V tiskové zprávě to dnes uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb. Podle něj posádku tvořili dva cizinci, kteří tvrdili, že si kola pořídili v pražské zastavárně.

Více souvisejících

MotoGP

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil

Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí. 

včera

Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

včera

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

včera

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

včera

včera

včera

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

včera

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

včera

včera

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

včera

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

včera

včera

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

3. prosince 2024 21:51

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

3. prosince 2024 21:03

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy