Toronto - Ačkoliv v této sezoně nevyhrál žádný turnaj na okruhu ATP, patří český tenista Tomáš Berdych k černým koňům nadcházejícího grandslamového US Open. Potvrdil to také postupem do třetího kola lukrativního turnaje v Torontu, píše ve středu agentura Reuters.
Berdych je nebezpečný na všech površích. Dokázal to nejen postupem do semifinále letošního antukového French Open, ale také následnou finálovou účastí v travnatém Wimbledonu. Na tvrdém povrchu, kde se US Open hraje, navíc v této sezoně pronikl mezi nejlepších osm na turnaji v Indian Wells a v Miami si dokonce zahrál finále."Určitě," odpověděl Darren Cahill, bývalý trenér Andreho Agassiho a Rogera Federera, na otázku agentury Reuters, zda může Berdych zvítězit ve Flushing Meadows. "Podobně jako většina Čechů se i Berdych s postupující sezonou stále zlepšuje. Jeho zlomovým momentem byl turnaj v Indian Wells. Nyní hraje s velkým sebevědomím, takže může vybojovat zápas, i když se mu herně třeba úplně nedaří," ozřejmil.Zatímco světová jednička Rafael Nadal ze Španělska a dvojka Novak Djokovič ze Srbska se na tvrdém povrchu v Torontu teprve rozehrají, Berdych už má svůj úvodní zápas za sebou. Minulý týden navíc absolvoval na stejném povrchu turnaj ve Washingtonu, kde postoupil do čtvrtfinále. V Torontu pak porazil ve druhém kole Ukrajince Sergije Stachovského.Po nevydařeném startu do sezony se čtyřiadvacetiletý Berdych vyšplhal až na sedmou příčku v žebříčku ATP, jež je jeho nejlepším umístěním v kariéře, aniž přidal byť jen jediné vítězství k pěti dosud opanovaným turnajům.Ačkoliv Berdycha stále mrzí finálová porážka ve Wimbledonu s Nadalem, tvrdí, že by své pravidelné kvalitní výkony za jeden triumf na turnaji nevyměnil. "Letos jsem si dvakrát zahrál finále, ale na titul jsem nedosáhl. Přesto bych na průběhu sezony nic neměnil," nechal se slyšet."Na kontě mám zatím pět vyhraných turnajů, ale to jsou všechno jen čísla. Mám před sebou ještě spoustu utkání a nerad bych říkal, že mým cílem je jen přidat další triumf. Pro mě je důležitější zahrát si třikrát, čtyřikrát semifinále, občas finále a podávat stabilní výkony, než třeba jednou vyhrát turnaj, a pak čtyřikrát vypadnout v prvním kole," ozřejmil.Berdychova sezona se zlomila při březnovém turnaji v Indian Wells, kde postoupil do čtvrtfinále. Následující týden pronikl do finále turnaje v Miami, kde po porážce Rogera Federera ze Švýcarska nedokázal zdolat domácího Andyho Roddicka.Při přechodu na antuku se dlouho nemohl chytit, ale na French Open přicestoval se správně načasovanou formou a cestou do semifinále zdolal například Andyho Murrayho z Velké Británie. Ještě o krok dál se pak dostal ve Wimbledonu, kde ve čtvrtfinále přemohl Federera a následně v semifinále Djokoviče. "Věřím, že jsem stále ještě nepředvedl své maximum a to nejlepší mě teprve čeká," přeje si Berdych.
20. listopadu 2025 20:43
Pála se rozloučil záchranou. Tenistky se udržely v elitní skupině Billie Jean King Cupu
Související
Neúspěšný Davis Cup podrazil židli Navrátilovi. Po 18 letech ho nahrazuje v roli kapitána Berdych
Berdych se o víkendu rozloučí s tenisovou kariérou! Naposledy se ukáže v Londýně
Aktuálně se děje
před 4 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě