ZOH: Česko má druhou medaili, Sáblíková vybojovala stříbro! Na 3 000 metrů byla lepší jen Wüstová

Soči - Martina Sábliková zvládla tlak, který na ní byl ze všech stran vyvíjen a v závodě rychlobruslařek na 3 000 metrů obsadila druhé místo. Česká republika tak má na hrách v Soči další medaili!

Martina Sáblíková to dokázala! V závodě na tři tisíce metrů získala stříbrnou medaili, když nestačila pouze na věčnou rivalku Ireen Wüstovou z Nizozemska.  Třetí skončila domácí závodnice Grafová.

Obhajoba byla těžká

Když se někoho v České republice zeptáte, kdo je největší medailovou nadějí pro olympijské hry v Soči, většina lidí řekne jediné jméno - Martina Sáblíková. Rodačka ze Ždáru nad Sázavou mohla velká očekávání naplnit hned v prvním závodě vypsaném na tři tisíce metrů.

Tlak na šestadvacetiletou svěřenkyni trenéra Nováka byl o to větší, že právě tři kilometry vyhrála na poslední olympiádě ve Vancouveru. V Kanadě triumfovala také na pěti kilometrech, v závodě na 1 500 metrů brala bronz.

Nervy až do konce

Sáblíková vyjela až ve dvanáctém ze čtrnácti párů proti Polce Katarzyně Bachledové-Curusovové. Výhodou bylo, že česká reprezentantka věděla výsledek jedné z největších soupeřek - Němky Pechsteinové. Druhá kandidátka na titul Nizozemka Wüstová ovšem závodila až po ní.

Po půlce závodu byla ve vedení časem 4:09,36 domácí rychlobruslařka Skokovová, kterou ale po úpravě ledu překonala nejprve Van der Weijdenová z Nizozemska a pak její krajanka Grafová. Ta zůstala v čele i po jízdě nestárnoucí Němky Pechsteinové. A pak na řadu přišla Martina Sáblíková.

Duel s Bachledovou-Curusovou rozjela lépe Polka a vedla o 0,7 vteřiny. To se ale dalo předpokládat. Na distanci 1 800 metrů už Sáblíková vedla a vše směřovalo ke zdárnému konci, protože si Češka udržovala náskok před dosud vedoucí Grafovou. A v cíli vytvořila časem 4:01,95 rekord dráhy!

Jak odpoví Wüstová, to byla nejdůležitější otázka v aréně Adler. Nizozemka závod rozjela tradičně rychle a vytvořila si na českou reprezentantku náskok a nezdálo se, že jí ke konci dojdou síly. Bohužel pro české barvy tomu bylo skutečně tak a Martina Sáblíková se posunula na druhé místo.

Z něho jí už nedostala ani další Nizozemka De Jongová, ani Japonka Hozumiová.

Konečné výsledky závodu rychlobruslařek na 3 000 metrů:

1 NED Irene WUST 2 CZE Martina SÁBLÍKOVÁ 3 RUS Olga GRAF

4 GER Claudia PECHSTEIN 5 NED Annouk VAN DER WEIJDEN 6 NOR Ida NJAATUN 7 NED Antoinette DE JONG 8 RUS Yuliya SKOKOVA9 JPN Shiho ISHIZAWA 10 USA Jilleanne ROOKARD

...

Zdroj: sochi2014.com

 

Související

Ilustrační foto

Ruský olympijský výbor se odvolal proti "omilostnění" Zubkova

Ruský olympijský výbor (OKR) se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat diskvalifikaci bobisty Alexandra Zubkova z her v Soči 2014. Bývalý pilot a současný šéf národní federace by tak mohl na ruském území stále užívat titul dvojnásobného olympijského vítěze, i když Arbitrážní soud pro sport (CAS) jeho výsledky ze Soči kvůli dopingu zrušil.
Dmitrij Medveděv

Doping? Máme problémy, ale je to i protiruská kampaň, spustil Medveděv.

Moskva - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) letos diskvalifikoval už přes dvacet ruských sportovců, kteří byli na olympiádě v Soči, a odebral jim medaile kvůli dopingu. Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes prohlásil, že diskvalifikace kvůli dopingu je dalším nástrojem protiruské kampaně.

Více souvisejících

Olympijské hry 2014 Martina Sáblíková Claudia Pechsteinová (rychlobruslařka)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 15 minutami

před 21 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 1 hodinou

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 3 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati bude kvůli nehodě přerušen zřejmě až do brzkých odpoledních hodin. 

před 5 hodinami

Polsko demonstruje sílu. Cvičí s Američany, na armádu dá kvůli Rusku čtyři procenta HDP

Poláci opět ukázali potenciál rostoucí evropské vojenské velmoci. Během cvičení, které trvalo od 6. do 26. května se setkalo až 13 tisíc polských vojáků spolu se stovkami dalších z USA, Rumunska, Slovinska, Švédska, Francie, Litvy, Estonska, Lotyšska a Turecka. O manévrech informovalo PolskieRadio.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy