Společnost SpaceLab EU a Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) budou v příštích pěti letech společně pracovat na vývoji a komerčním využití iontového motoru. Ten družicím umožní držet se na velmi nízké oběžné dráze a nepotřebuje žádnou jinou pohonnou látku než zbytkovou atmosféru Země, proto se také nazývá air-breathing (vzduch dýchající) motor.
Nový typ pohonu umožní zpřístupnění velmi nízkých orbit družicovému provozu, což je výhodné jak z hlediska komunikace, neboť zpoždění signálu je oproti současnosti výrazně nižší a zároveň je potřeba nižší výkon vysílačů, tak z hlediska vizuálního monitoringu země, neboť přinese výrazně přesnější a jasnější snímky.
Další dvě minuty na téma evropských nosných raket a příležitostí pro český průmysl! ?????️Díky členství ČR v ESA se do výroby dílů a vývoje komponent jak pro #Ariane 5 a #Vega, tak nově připravovanou Ariane 6, mohly pustit i české firmy! https://t.co/HjVYfmnmd6 @esa
— CzechSpacePortal (@SpacePortal_CZ) 22. listopadu 2018
Vývoj bude stát miliony eur, komerční potenciál je ale podle autorů v řádech stovek milionů eur. Očekávají zájem budoucích komerčních provozovatelů flotil malých družic nebo vojenských uživatelů. Na projektu pracují týmy v prostorách VZLÚ v pražských Letňanech, kde vznikají počítačové simulace i experimentální hardware. Model bude po zhotovení testován v kosmickém prostoru.
Podle informací Hospodářských novin zatím existuje zhruba 15 typů iontových motorů. Autor nápadu Michal Pajr deníku minulý týden sdělil, že v oboru zatím není velká konkurence, neboť Evropská kosmická agentura podobný typ pohonu navrhla u velké experimentální družice, zatímco SpaceLab EU a VZLÚ cílí na družice o rozměru jen třiceti centimetrů.
SpaceLab EU je nově vzniklá společnost zaměřená na kosmický výzkum a jeho komerční využití. Vlastní ji investiční fond hDock 42.
Související
Česká nanodružice VZLUSAT-2 je hotová, brzy poletí do vesmíru
Nová vládní čtvrť? Existuje náhradní řešení, píše server
Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) , SpaceLab EU , vesmír, Země , Vědci , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Orbán a Magyar rozdělili Maďarsko. Za oba tábory vyrazily do ulic statisíce lidí
včera
Rusko a Čína poskytují Íránu v probíhající válce vojenskou podporu, tvrdí Teherán
včera
Jak Íránci obcházejí informační blackout? Hitem je „spojovací překupník“
včera
Modžtaba Chámeneí byl ruským letadlem převezen na operaci do Moskvy, píše blízkovýchodní tisk
včera
Ceny paliv jen tak neklesnou. Izrael neukončí nálety na Írán ještě několik týdnů
včera
Útok na ostrov Charg může pohřbít poslední naděje na zlevnění pohonných hmot
včera
Izraelská armáda zabila vysoké představitele Hamásu
včera
Hádka kvůli ropě: Okamura prosazuje nákupy z Ruska, Schillerová připustila zásah do cen pohonných hmot
včera
Írán má zájem o jednání, tvrdí Trump. Dohodu s Teheránem ale odmítá
včera
Izraelská armáda oznámila, že zahájila vlnu rozsáhlých úderů napříč západním Íránem
včera
Írán hrozí po Trumpově prohlášení další eskalací války
včera
Íránský lídr Modžtaba Chameneí podle Trumpa možná vůbec nežije
včera
Počasí příští týden: Mírně se ochladí, v noci bude nadále mrznout
Aktualizováno 14. března 2026 22:21
OBRAZEM: Cenu Český lev za nejlepší film dostal Karavan. Řešil se Moravec, zaznělo varování před slovenským scénářem
14. března 2026 22:05
Země vyšlou k Hormuzskému průlivu válečné lodě, prohlásil Trump. Je zavřený jen pro USA a Izrael, reaguje Írán
14. března 2026 20:52
EU se dohodla na prodloužení protiruských sankcí. S obavami vyhlíží čtvrteční jednání
14. března 2026 19:04
„Důkaz jeho výjimečnosti.“ Jak Írán prodává lidu fakt, že Modžtabu Chámeneího nikdo neviděl?
14. března 2026 17:47
Útok na Charg je zlomovým bodem války. Američané se jej mohou pokusit obsadit
14. března 2026 16:31
USA zasáhly korunní klenot Íránu. Podnikly masivní nálety na ostrov Charg
14. března 2026 16:12
Trump rozpoutal další diplomatickou roztržku. Zmírněním sankcí na ruskou ropu pobouřil Evropu i Kanadu
Mezinárodní politickou scénou otřásla v pátek nečekaná roztržka mezi Washingtonem a jeho klíčovými spojenci v NATO. Kanadský premiér Mark Carney, německý kancléř Friedrich Merz a norský předseda vlády Jonas Gahr Støre podrobili ostré kritice rozhodnutí administrativy Donalda Trumpa dočasně zmírnit sankce na ruskou ropu.
Zdroj: Libor Novák