Praha - Lucie (24) a Veronika (29) patří k devíti Čechům, kteří se dostali mezi 1058 uchazečů z celého světa do užšího výběru o první cestu lidí na Mars bez návratu na Zemi. V rozhovoru pro ČTK se shodly, že chtějí pomoct vědě, pro Lucii to je prý i dobrá pracovní příležitost. Obě sní o tom, že budou mezi 24 pozemšťany, kteří začnou "rudou planetu" osidlovat. V příštích dvou letech je ale čekají další tři výběrová kola vedoucí k účasti na unikátní výpravě. Tu slibuje nizozemská společnost Mars One.
Osídlení planety je podle Lucie důležitým krokem při objevování vesmíru. "Moc ráda bych se na tom podílela. Když si představím, že bych byla dívkou, jako jsem já, ale až za 200 let, tak bych byla hrozně ráda, kdyby lidstvo bylo na Marsu a případně i dál," řekla Lucie, která studuje aplikovanou Informatiku na Jaderné a fyzikálně inženýrské fakultě ČVUT.
Projekt chápe i jako dobrou pracovní nabídku, protože ti, co poletí na Mars, budou vlastně zaměstnanci Mars One. "Nevyhledávám dobrodružství ale nové zkušenosti," dodala.
Podle Veroniky z Brna jakýkoliv výsledek expedice pomůže vědě. "Buď se DNA časem přizpůsobí, pokud tam ti lidé pár let přežijí a budou mít třeba děti a pokračovat dál. Nebo se zjistí, že to nejde. I to je výsledek. Ti co tam poletí, zemřou," poznamenala Veronika, která pracuje jako manažerka.
"Co je riziko? Já umřu stejně, třeba když mě srazí auto. Na druhou stranu to lidem na Zemi umožní vyvinout lepší materiály, vyvinout nové pohony," obhajuje své rozhodnutí. Pustila se do tréninku a začala běhat, chce si totiž do dalších testů zlepšit kondici. "Pro mě nejsou prioritou materiální statky na Zemi, převažuje spíš ambice dostat se tam," doplnila ji Lucie.
Kolonizace začne v roce 2024
Vyslání materiálu potřebného k vybudování stanic na Marsu má začít za pomoci bezpilotních modulů v roce 2022. "Bezpilotní mise je nejtěžší a nejdůležitější krok k tomu, abychom dostali lidi na Mars," uvedl nizozemský inženýr Bas Lansdorp, který za projektem stojí. Součástí mise má přitom být i "vodní experiment", díky kterému bude možné zajistit, aby na planetě byla voda.
Cesta první skupiny kolonistů na Mars se potom plánuje na duben 2024 a měla by trvat 210 dní. Druhá skupina má vyrazit o rok později, upřesnil francouzský list. Organizátoři projektu, který si podle nich vyžádá šest miliard dolarů, ale zatím zůstávají diskrétní ohledně stavu financování a řešení technických problémů, které s podobnou smělou misí souvisejí.
"V tomto stadiu nikdo nemůže s jistotou tvrdit, že se cesta k Marsu opravdu uskuteční," poznamenal Le Figaro.
Během letu k Marsu bude posádka vystavena ionizujícímu záření. Kosmické paprsky budou zčásti odstíněny speciálními materiály a o částicích vyletujících ze Slunce bude posádka včas informována. Nebezpečná může být pro posádku srážka s mikrometeoroidy — při rychlosti 50000 km/h katastrofu způsobí i 1cm těleso.
Další odlišnost od ostatních „vesmírných" misí leží v odloučenosti posádky od řídicího střediska a ostatních lidí. Prodlevy při komunikaci se budou neustále zvětšovat až ji nebude možné normálně vůbec uskutečnit. To bude na posádku klást dosud neznámé nároky.
Astronauté budou muset dobře zvládat nejen náročné psychické, ale také fyzické podmínky. V prostředí bez gravitace dochází k určitým změnám v lidském těle, zejména oslabení svalů, jenž nejsou zatěžovány a k řídnutí kostí. Při misích v blízkosti Země to příliš nevadí, protože astronauté mohou být z kosmické lodi po přistání vyneseni a ošetřeni. Avšak po přistání na Marsu budou muset ihned být v dobré kondici.
Související
Proč nemůžeme na Marsu najít mimozemský život? Před 50 lety jsme ho možná omylem zabili, tvrdí vědci
NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák