SpaceX natře satelit Starlink nátěrem proti odrazivosti světla

Soukromá vesmírná společnost SpaceX se na začátku ledna chystá do kosmu vynést další sérii 60 komunikačních družic Starlink, přes které chce poskytovat rychlé připojení k internetu. Jeden z připravovaných satelitů bude mít experimentální nátěr, který bude tlumit odrazivost světla. Americká firma tak hledá řešení výhrad od astronomů, kteří projekt Starlink kritizují kvůli zvyšování světelného smogu.

Problémem družic Starlink je nejen to, že dobře odrážejí světlo, ale především to, že jich SpaceX plánuje na oběžné dráze rozmístit asi 12.000. Takové množství podle odborníků kvůli světelnému znečištění výrazně zkomplikuje pozemské pozorování hvězd. Astronomové dokonce sepsali petici, ve které americkou Federální komisi pro spoje (FCC) žádají, aby povolení pro síť tisíců družic Starlink zrušila. Kritici také upozorňují, že pohyb takového množství Starlinků po orbitě kvůli hrozbě kolize znesnadní kosmické lety i pohyb současných družic.

SpaceX výtky vůči možným srážkám odmítá a tvrdí, že satelity Starlink budou vedle poskytování internetu monitorovat i pohyb kosmického smetí, které na oběžné dráze už je. K výhradám astronomů ale firma uvedla, že jim rozumí. Provozní šéfka vesmírné společnosti Gwynne Shotwellová podle portálu Space News řekla, že jeden z 60 satelitů připravované série bude ve spodní části vybaven zkušebním nátěrem proti odrazivosti světla. Zda to bude fungovat dostatečně, Shotwellová neví.

"Zkoušíme to a děláme chyby, abychom zjistili, jak to nejlépe vyřešit," uvedla a dodala, že SpaceX tento problém vnímá velmi vážně. Experimentální nátěr je podle ní prvním z několika kroků k nápravě situace. "Chceme ujistit, že děláme správnou věc, aby se malé děti mohly dál dívat do svých teleskopů," poznamenala. Astronomie je podle ní jedním z důvodů, který v dětech podporuje zájem o vesmír.

Shotwellová k problému uvedla, že s ním nikdo při návrhu satelitní sítě nepočítal. "Nikdo na to nepomyslel," řekla. "My jsme na to nemysleli a ani astronomická komunita na to nemyslela," prohlásila.

Společnost SpaceX do kosmu zatím vynesla dvě série po šedesáti satelitech Starlink, a to v květnu a v listopadu. Před těmito dvěma lety byly v únoru dopraveny na orbitu dvě tyto družice mimo letový program Starlink. Na oběžné dráze je tak nyní 122 družic Starlink. Jejich počet se podle plánů SpaceX rychle zvýší, společnost chce v roce 2020 s družicemi Starlink startovat každé dva až tři týdny.

V polovině nadcházejícího roku by tak poskytování internetu mohlo dosáhnout operačního provozu. Zakladatel SpaceX Elon Musk zatím řídkou síť družic k přístupu na internet již využil, v říjnu přes satelity tweetoval.

Související

Více souvisejících

SpaceX Starlink

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy