Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyjednalo s Evropskou komisí více času pro čerpání finančních prostředků na rozvoj vědy a techniky, informoval v úterý web ministerstva. Česko by tak nemělo přijít o zhruba 6,5 miliardy korun.
"Vytvořili jsme další prostor pro čerpání finančních prostředků na rozvoj vědeckotechnického potenciálu v České republice. Průběžně jsme sledovali postup čerpání v tomto programu a spolupracovali s ministerstvem školství na zlepšení situace," vysvětlil první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.Částka 6,5 miliardy korun je čerpána z Operačního programu Evropské komise, který se jmenuje Výzkum a vývoj pro inovace. Tento operační program byl definitivně schválen s ročním zpožděním oproti ostatním, časový limit čerpání byl ovšem pro všechny programy stejný. Hrozilo tudíž, že prostředky již České republice přidělené, ale nevyčerpané do konce roku 2011 budou ztraceny. Jednalo se celkem o 6,5 miliardy korun.Podle nově vyjednaných podmínek se však možnost čerpání těchto financí rozloží do následujících šesti let.Operační program Výzkum a vývoj pro inovace disponuje celkem prostředky ve výši přes 60 miliard korun a jeho investice směřují do nových výzkumných center, na vysoké školy a na spolupráci vědeckého prostředí se soukromým sektorem.Dosud bylo z tohoto programu podpořeno 14 projektů. Mezi nejvýznamnější patří projekt Univerzity Palackého v Olomouci 'Biomedicína pro regionální rozvoj a lidské zdroje' za 883 milionů korun nebo projekt Technické univerzity Liberec 'Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace' v objemu 800 milionů korun.Národní orgán pro koordinaci (NOK), který působí při ministerstvu a více času pro čerpání peněz z programu Evropské unie vyjednal, vytváří jako centrální koordinátor pro ČR jednotný rámec čerpání evropských fondů pro řídící orgány všech operačních programů.NOK koordinuje řízení, realizaci, kontrolu, monitorování a evaluace operačních programů. Zajišťuje rovněž i publicitu strukturálních fondů v ČR.
Související
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
před 1 hodinou
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
před 2 hodinami
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
před 3 hodinami
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
před 3 hodinami
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
před 4 hodinami
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
před 5 hodinami
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
před 5 hodinami
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
před 6 hodinami
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
před 7 hodinami
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
před 8 hodinami
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
před 9 hodinami
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
před 9 hodinami
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
před 10 hodinami
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
před 11 hodinami
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
před 12 hodinami
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
před 12 hodinami
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
před 14 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
včera
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
včera
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
Generální tajemník NATO Mark Rutte prohlásil, že Řím umožnil pěti stům amerických vojenských letadel vzlétnout z hlídaných základen v Itálii během úderů Spojených států a Izraele na Írán.
Zdroj: Libor Novák