Alzheimerovu chorobu může odhalit krevní test

Washington - Američtí vědci zřejmě nalezli způsob, jak z krevních testů odhalit raná stádia Alzheimerovy choroby. Pokud se objev potvrdí, budou lékaři moci zachytit v počátku i další choroby, píše ve čtvrtek agentura AFP.

"Pokud se prokáže účinnost testu, dostane se do rukou odborníků na léčbu chorob, při nichž je včasné odhalení klíčové," řekl Thomas Kodadek, pracovník Scrippsova výzkumného ústavu na Floridě, který objev zveřejnil ve vědeckém časopise Cell.Kodadek ve svém výzkumu použil molekuly zvané peptoidy. Ty mohou posloužit při rozeznání protilátek, které v těle vznikají následkem některých chorob.Podle Jamese Andersona z amerického Národního zdravotního ústavu, který výzkum sponzoroval, to je převratný objev v diagnostice.Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku, při kterém nastává demence.Vědci doufají, že test pomůže při odhalení mnoha vážných onemocnění, včetně rakoviny slinivky, která má špatnou prognózu – pět let po jejím diagnostikování žije pouhých pět procent nemocných.Stanovení diagnózy by se mohlo uspíšit až o několik let a mohlo by také vést k vyvinutí vakcín proti různým druhům rakoviny. To je však podle Kodadeka zatím "hudbou budoucnosti".

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Vědci

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mona Lisa

Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa

Přesně před 115 lety, 21. srpna roku 1911, došlo ve slavném pařížském muzeu Louvre ke skandální krádeži. Odcizeno totiž bylo jedno z nejvzácnějších děl: Mona Lisa. Obraz renesančního mistra Leonarda da Vinci byl dlouho nezvěstný, než se znovu vrátil do galerie.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským

První trenérská změna v nové sezóně tuzemské fotbalové nejvyšší soutěži se uskutečnila v Plzni. Po nevýrazných výkonech z úvodních ligových kol a především po prohře 0:3 v úvodním zápase 4. předkola Evropské ligy na hřišti Crvene Zvezdy Bělehrad došla trpělivost tamnímu vedení, které odvolalo kouče Martina Hyského. Ten byl právě od začátku nového ročníku 2026/27 pod neustálým tlakem a bylo tak jen otázkou času, kdy k odvolání dojde. 

včera

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně

S úvodem sezóny poněkud netradičně pokračuje rozprodávání mužstva fotbalové Sparty. Po četných někdejších oporách týmu, jakými byli Jan Kuchta, Lukáš Haraslín či gólman Peter Vindahl, se s pražskou Letnou v nejbližších dnech s největší pravděpodobností rozloučí další takový fotbalista, na jehož výkonech stál sparťanský základ. Konkrétně se jedná o jednoho z mužů, který nosil kapitánskou pásku, dánského obránce Asgera Sörensena. Míří domů do Dánska, přesněji do FC Kodaň.

Zdroj: David Holub

Další zprávy