Francouzská ambasáda v ČR letos ocenila 25 vědců a badatelů

Autory výzkumů zaměřených na analýzu řeči, působení protinádorových léčiv, ale i pracovní migraci za socialismu letos ocenilo francouzské velvyslanectví. Ceny dnes v Praze získalo 25 mladých vědců a badatelů. Ambasáda ocenění uděluje v sedmi kategoriích - za výzkumy v chemii, lékařství, farmacii, společenských a humanitních vědách, jaderném výzkumu, počítačových vědách a v životním prostředí. V každé sekci je několik laureátů.

Ilustrační foto

Prvenství za počítačové vědy má Jitka Kostková z Akademie věd ČR. "Zabývám se momentovými invarianty vektorových polí. Snažím se jednoduše popsat speciální data," řekla vědkyně ČTK. To usnadní třeba hledání údajů o rychlosti a směru větru. "Aby bylo možno snadno identifikovat, že se blíží hurikán, nebo že se vytváří nějaký jiný nebezpečný vzor," vysvětlila.

Dalším laureátem v téže sekci byl Jan Hlavnička z ČVUT. Bodoval s projektem automatické analýzy poruch řeči lidí s neurodegenerativním onemocněním. Vědec v disertaci zpracoval metodologii pro získání srozumitelných akustických příznaků i v raných fázích nemoci, mimo jiné pomocí strojového učení.

Interakci protinádorových léčiv s lékovými transportéry u lidí trpících akutní myeloidní leukemií zkoumal další laureát Aleš Šorf. V disertaci, kterou obhájil na Univerzitě Karlově (UK), se zabýval možnostmi překonání lékové rezistence. Prvenství v sekci farmacie pak získala Lenka Kotrchová z Akademie věd ČR. "Téma mé disertační práce byla syntéza nových polymerních léčiv, nebo polymerních struktur, na které se mohou vázat léčiva, s cílem vyvinout nové léčivo na léčbu nádorových onemocnění nebo diagnostiku nádorových onemocnění," řekla ČTK vědkyně.

Cenu Jean-Marie Lehna za chemii převzala Michaela Krafčíková z Masarykovy univerzity v Brně. Krafčíková podle svých slov zkoumala například formování struktury nukleových kyselin v buňce. Právě nositel Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn dnes také k účastníkům ceremonie promluvil on-line.

Lea Petříková z FAMU zaujala porotu prací o filmech z produkce farmaceutické společnosti Sandoz. Ta od 50. do 70. let produkovala nejen reklamní, ale i umělecky zajímavé snímky. Petříková chce objasnit vznik těchto filmů. Zatím našla spojitost s tím, že firma v minulosti vyráběla LSD. "Některé z filmů tuto produkci reflektují. Reflektují často témata spojená s psychologií či s psychiatrií a některé z filmů se vyloženě zabývají i efekty LSD a jiných psychydelických látek na vědomí a vnímání člověka," popsala ČTK.

V sociálně - humanitní sekci získal ocenění platformy CEFRES Ondřej Klípa z Institutu mezinárodních studií UK. Zabýval se podobou a specifiky pracovní migrace Poláků a především Polek do socialistického Československa. Podle Klípy byla pro toto zaměstnávání na základě mezivládních dohod typická například snaha o izolaci takových "migrantů" od domácího obyvatelstva. Platforma CEFRES vznikla ve spolupráci Velvyslanectví Francie a několika českých akademických institucí.

První tři laureáti v každé sekci dostali finanční odměnu, dva nejlepší z každé kategorie i stipendium pro měsíční stáž na francouzských výzkumných pracovištích. Místo si vyberou sami.

Vědce a vědkyně do 33 let nominuje buď jejich domovská škola nebo Akademie věd ČR podle kvality jejich výzkumů. Hodnotící komise tvořilo 45 odborníků. Letos se do soutěže zapojilo 66 kandidátů.

Sněmovna pravděpodobně opět vydá expremiéra Andreje Babiše k trestnímu…

18.01.2022 22:09 Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v…

Hlůšková je stále v Pákistánu, dosud nedostala výjezdní víza

18.01.2022 15:15 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Omikron zasáhl Česko. V pondělí přibylo 20.270 nakažených

18.01.2022 10:00 Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených,…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Za vlnou cunami po výbuchu sopky může být i přesun hornin, tvrdí vědec

17.01.2022 16:22 Vlnu cunami, která vznikla po sobotní erupci podmořské sopky na tichomořském souostroví Tonga, mohl…

Omikron podle britské studie způsobuje více hospitalizací u nejmenších dětí

14.01.2022 18:12 Aktualizováno Koronavirová varianta omikron způsobuje u nejmenších dětí více hospitalizací ve srovnání s těmi…

Polští vědci našli gen, který zdvojnásobuje riziko těžkého průběhu covidu

13.01.2022 15:17 Polským vědcům se podařilo identifikovat gen, který u jeho nositelů zdvojnásobuje riziko těžkého…

Pacientovi zachránilo život srdce geneticky modifikovaného prasete

11.01.2022 20:56 Srdce z geneticky modifikovaného prasete transplantovali američtí lékaři pacientovi, aby mu…

Přirozená obrana po nachlazení může poskytovat určitou ochranu proti covidu

10.01.2022 18:12 Přirozená obrana získaná po prodělání běžného nachlazení může poskytovat určitou ochranu proti…

NASA nechala rozvinout Webbův teleskop, spustí ho asi za pět měsíců

08.01.2022 17:59 Vědci z americké vesmírné agentury NASA dnes dokončili rozvinutí teleskopu Jamese Webba , který do…

Hned šest studií naznačuje, že varianta omikron méně napadá plíce

03.01.2022 22:00 Aktualizováno Výsledky šesti dosud publikovaných studií naznačují, že nová varianta koronaviru omikron méně…

Omikron je násobně nakažlivější i mezi očkovanými, ukazuje studie

03.01.2022 20:35 Koronavirová varianta omikron dokáže obejít imunitu očkovaných 2,7krát až 3,7krát snadněji než…

Teleskop Jamese Webba se konečně vydal zkoumat historii vesmíru

25.12.2021 16:44 Aktualizováno Vesmírný teleskop Jamese Webba, který dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru i pátrat po…

Moderna uvedla, že posilující dávka její vakcíny nejspíše chrání před…

20.12.2021 22:12 Aktualizováno Americká společnost Moderna dnes uvedla, že posilovací dávka její vakcíny proti covidu-19 se při…

Související:

Právě se děje

reklama