Francouzská ambasáda v ČR letos ocenila 25 vědců a badatelů
Autory výzkumů zaměřených na analýzu řeči, působení protinádorových léčiv, ale i pracovní migraci za socialismu letos ocenilo francouzské velvyslanectví. Ceny dnes v Praze získalo 25 mladých vědců a badatelů. Ambasáda ocenění uděluje v sedmi kategoriích - za výzkumy v chemii, lékařství, farmacii, společenských a humanitních vědách, jaderném výzkumu, počítačových vědách a v životním prostředí. V každé sekci je několik laureátů.
doporučujeme
Prvenství za počítačové vědy má Jitka Kostková z Akademie věd ČR. "Zabývám se momentovými invarianty vektorových polí. Snažím se jednoduše popsat speciální data," řekla vědkyně ČTK. To usnadní třeba hledání údajů o rychlosti a směru větru. "Aby bylo možno snadno identifikovat, že se blíží hurikán, nebo že se vytváří nějaký jiný nebezpečný vzor," vysvětlila.
Dalším laureátem v téže sekci byl Jan Hlavnička z ČVUT. Bodoval s projektem automatické analýzy poruch řeči lidí s neurodegenerativním onemocněním. Vědec v disertaci zpracoval metodologii pro získání srozumitelných akustických příznaků i v raných fázích nemoci, mimo jiné pomocí strojového učení.
V pondělí 29. června se ve Francouzském institutu v Praze uskutečnila slavnostní ceremonie programu mobility Barrande fellowship 2020. Podporu získá 25 doktorandů.
— vedavyzkum.cz (@vedavyzkum_cz) July 2, 2020
📝https://t.co/1EjXVyCHnu@msmtcr @France_CZ pic.twitter.com/MMZepzFNOu
Interakci protinádorových léčiv s lékovými transportéry u lidí trpících akutní myeloidní leukemií zkoumal další laureát Aleš Šorf. V disertaci, kterou obhájil na Univerzitě Karlově (UK), se zabýval možnostmi překonání lékové rezistence. Prvenství v sekci farmacie pak získala Lenka Kotrchová z Akademie věd ČR. "Téma mé disertační práce byla syntéza nových polymerních léčiv, nebo polymerních struktur, na které se mohou vázat léčiva, s cílem vyvinout nové léčivo na léčbu nádorových onemocnění nebo diagnostiku nádorových onemocnění," řekla ČTK vědkyně.
Cenu Jean-Marie Lehna za chemii převzala Michaela Krafčíková z Masarykovy univerzity v Brně. Krafčíková podle svých slov zkoumala například formování struktury nukleových kyselin v buňce. Právě nositel Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn dnes také k účastníkům ceremonie promluvil on-line.
Lea Petříková z FAMU zaujala porotu prací o filmech z produkce farmaceutické společnosti Sandoz. Ta od 50. do 70. let produkovala nejen reklamní, ale i umělecky zajímavé snímky. Petříková chce objasnit vznik těchto filmů. Zatím našla spojitost s tím, že firma v minulosti vyráběla LSD. "Některé z filmů tuto produkci reflektují. Reflektují často témata spojená s psychologií či s psychiatrií a některé z filmů se vyloženě zabývají i efekty LSD a jiných psychydelických látek na vědomí a vnímání člověka," popsala ČTK.
V sociálně - humanitní sekci získal ocenění platformy CEFRES Ondřej Klípa z Institutu mezinárodních studií UK. Zabýval se podobou a specifiky pracovní migrace Poláků a především Polek do socialistického Československa. Podle Klípy byla pro toto zaměstnávání na základě mezivládních dohod typická například snaha o izolaci takových "migrantů" od domácího obyvatelstva. Platforma CEFRES vznikla ve spolupráci Velvyslanectví Francie a několika českých akademických institucí.
První tři laureáti v každé sekci dostali finanční odměnu, dva nejlepší z každé kategorie i stipendium pro měsíční stáž na francouzských výzkumných pracovištích. Místo si vyberou sami.
Vědce a vědkyně do 33 let nominuje buď jejich domovská škola nebo Akademie věd ČR podle kvality jejich výzkumů. Hodnotící komise tvořilo 45 odborníků. Letos se do soutěže zapojilo 66 kandidátů.
Ivermektin zázračně neléčí, zjistila první řádná studie na skupině pacientů
06.03.2021 22:21 Aktualizováno Ačkoliv je ivermektin mnohými považován za takřka svatý grál, vědci zatím nepotvrdili, že by se…
Očkování plodnost neovlivní, přesto se ho některé ženy bojí
06.03.2021 09:05 Amy Taylorová si s kamarádkami povídala přes videoaplikaci Zoom, když jejich rozhovor nabral…
Superpočítač ukázal, že dvě roušky moc nepomohou
05.03.2021 12:02 Nošení dvou zdravotnických roušek nezvyšuje výraznějším způsobem ochranu před šířením virů v…
Mutace by mohly být méně nebezpečné pro očkované i zotavené, zjistili vědci
04.03.2021 12:21 Varianty koronaviru by mohly být méně nebezpečné pro očkované a pro lidi, kteří se z infekce…