Měsíc je mladší, než jsme si původně mysleli, tvrdí vědci

Jediná známá přirozená družice Země je vzdálená téměř 400 tisíc kilometrů a její průměr je čtvrtinový v porovnání s naší planetou. Přesto patří do sestavy pěti největších planetárních družic ve Sluneční soustavě. Vznik Měsíce je stále předmětem mnoha vědeckých debat a nová studie naznačuje, že je ve skutečnosti mnohem mladší, než vědci v minulosti předpokládali, a to až o 85 miliónů let.

Země a Měsíc
doporučujeme

Původ měsíce je jedna z velkých záhad. Jedna z dřívějších teorií, tzv. teorie odtržení, předpokládala, že se Měsíc odrhl od Země v důsledku odstředivé síly. Tato hypotéza však nebyla široce uznávána, protože Země by musela příliš rychle rotovat.

Jiní vědci předpokládali, že Měsíc již existoval, ale pouze se zachytil pomocí gravitace na naši oběžnou dráhu. Tak velké gravitační schopnosti ale vykazují pouze velké planety jako je například Saturn. Další teorie se zakládala na možnosti, že Země a Měsíc vznikly ve stejnou dobu, ale tato teorie neumí vysvětlit nedostatek železa na Měsíci.

V současné době je uznávána teorie velkého impaktu, ze které vycházela i nová studie. Ta tvrdí, že došlo ke srážce formující se planety Země a protoplanety velikosti Marsu, která získala jméno Theia. Srážka před 4,51 miliardami let způsobila, že vyvržená hmota vytvořila na oběžné dráze Země prstenec, který se zformoval do Měsíce.

Vědci v nové studii uvádějí, že vzorny hornin z misí Apolla nejsou dost staré na to, aby potvrdily hypotézu, že Měsíc vznikl před 4,51 miliardami let, uvedl Science Alert. Podle stáří vzorků autoři studie předpokládají, že Měsíc vznikl, až když Země byla zcela zformována. „Podle našich výpočtů se Měsíc narodil před 4,425 miliony let,“ řekl geofyzik Maxime Maurice z German Aerospace Centre.

Vědci porovnávali dva časové úseky, jak byla stará Země, když ji protoplaneta zasáhla, a jak dlouho trvalo, než se vyvržená hmota ochladila a ztuhla. Podle studie se ukázalo, že tento proces trval 200 milionů let a proto simulace této teorie dovedla vědce k nejnovějšímu závěru. Studie dodává, že tento objev o věku Měsíce nejen poskytuje nová zjištění, ale spojuje tuto událost s dynamickým vývoje vnitřní Sluneční soustavy a s diferenciací Země.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus může zásadně ovlivnit další vývoj planety, soudí vědci

04.08.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirus je velkým globálním otřesem, který převrátil naše životy vzhůru nohama,…

Vyvracíme dezinformace: Covid není obyčejná chřipka, mají k sobě hodně…

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Wu-chanská rýma, čínská chřipka, či nemoc, o které ani nevíte, že ji máte. Nejen těmito názvy se v…

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Přejídáte se? První studie svého druhu zjistila, co to s vaším tělem udělá

02.08.2020 12:22 Pro Vánoce nebo grilování s přáteli je typické, že se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama