Vědci se zaměřili na rozdílný průběh covidu u mužů a žen. Zjistili, proč k němu dochází

Již v minulosti se objevily studie, které naznačovaly, že covid-19 má horší průběh u mužů než u žen. Byla zaznamenána i větší smrtnost, ale vědci nyní zjistili, co se odehrává u mužů jinak než u ženského pohlaví.

Ilustrační foto
doporučujeme

Malá studie se zaměřila na 98 hospitalizovaných pacientů s covidem-19 v USA. Pacienti ve věku 61 až 64 let byli přijati se středním až těžkým průběhem onemocnění. Vědci z Yaleské Univerzity zkoumali rozdíl průběhu na základě pohlaví přijatých pacientů. Odebrané vzorky z nosu, slin a krve odhalily, jak tělo vyvolalo imunitní odpověď. Právě v tomto se muži a ženy velmi liší, informuje server IFL Science.

Rozdíl byl patrný v imunitní odpovědi T-lymfocytů. To je druh bílých krvinek, které jsou podstatou získané imunity a útočí na konkrétní cizí patogeny v těle. U žen byl tento druh bílých krvinek značně větší a vydržely podstatně delší dobu než u mužů. Čím lepší reakce T-lymfocytů, tím je průběh onemocnění lehčí. Ženy produkují mnohem více těchto bílých krvinek, zatímco muži produkují podle vědců více cytokinů.

Ačkoliv jsou cytokiny součástí imunitního systému, jedná se o signální proteiny, které působí v místech zánětu. Jsou schopné rychlého dělení a v případě covidu-19 jsou velmi kontraproduktivní, protože může vzniknout „cytokinová bouře“. Jde o závažnou imunitní reakci, při které tělo produkuje imunitní buňky a proteiny, které způsobují hromadění tekutin v plicích, poškození tkáně a selhávání orgánů.

„Nyní máme jasná data, která naznačují, že imunitní reakce u pacientů s covid-19 je mezi pohlavím značně odlišná a že tyto rozdíly mohou vést ke zvýšené náchylnosti k nemocem u mužů,“ uvedl autor studie Akiko Iwasaki.

Podle vědců by tato zjištění mohla pomoci při léčbě těžkého průběhu covid-19 s rozdílnou terapií u mužů a u žen. Navrhují, že muži by se mohli lépe zotavit, když by jim byla podávána terapie, která zvyšuje reakce T-lymfocytů, zatímco ženy by mohly mít prospěch z léčby potlačující časnou imunitní odpověď. „Data naznačují, že potřebujeme různé strategie, abychom mohli zajistit účinnou léčbu u žen i u mužů, ale také účinnou vakcínu,“ domnívají se vědci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci úspěšně otestovali látku, která brání viru, aby si vytvořil…

26.01.2021 11:50 Vědci v Česku úspěšně otestovali protilátku na covid-19, která v budoucnu může pomoci prevenci i…

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil

25.01.2021 12:42 Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém…

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama