Nová očkovací látka lepší než Pfizer? Moderna hlásí 95% účinnost

Světem se minulý týden přehnala povzbudivá zpráva. Společnosti Pfizer a BioNTech oznámily, že jejich vakcína proti nemoci covid-19 vykázala více než devadesátiprocentní účinnost Nyní americká společnost Moderna oznámila, že jejich vakcína dosahuje ještě lepších výsledků. Účinnost se blíží 95 procentům.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Americká firma Pfizer ve spolupráci s německou BioNTech jako první doložily úspěšná data z rozsáhlé klinické studie vakcíny proti koronaviru SARS-CoV-2. Na základě průběžné analýzy oznámily, že jejich vakcína má více než 90 procentní účinnost a je tak velká šance na její schválení v USA i první aplikování do konce roku.

Vakcína společností Pfizer a BioNTech byla testována na 43.500 lidech v šesti zemích (USA, Německu, Brazílii, Argentině, JAR a Turecku), jimž byly aplikovány dvě dávky s odstupem tří týdnů. Zprávu ocenili i experti vyvíjející konkurenční vakcíny.

O týden později přišla se svými výsledky americká společnost Moderna. A ta hlásí ještě vyšší účinnost své vakcíny. Podle serveru BBC má dosahovat téměř 95 procent a podobně jako Pfizer chce i Moderna požádat Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o schválení.

Testování nové vakcíny se zúčastnilo 30 000 lidí z USA, přičemž polovině byly podány dvě dávky vakcíny s odstupem čtyř týdnů. Zbytek dostal placebo. Kompletní výsledky testování ale zatím nejsou zcela známy. Informace o účinnosti se odvíjí od prvních 95 testovaných, kdy u pěti osob se nemoc covid-19 rozvinula. 

"Celková účinnost byla pozoruhodná," řekl televizi BBC Tal Zaks, hlavní lékař společnosti Moderna. Tvrdí, že podle jejich dat se navíc zdá, že vakcína s věkem neztrácí na účinnosti. To je podstatné zejména kvůli starším pacientům, kteří jsou jednou z nejohroženějších skupin.

Není zatím ale známo, jak dlouho imunita po vakcinaci vydrží. Podle BBC je třeba testované pacienty dále sledovat. Je také otázkou, jestli dokáže vakcína zastavit šíření nového typu koronaviru, nebo "pouze" ochrání očkované před vážnými následky nemoci.

Vakcínu proti koronaviru SARS-CoV-2 testují v řadě dalších zemí, v závěrečné, tedy třetí fázi testování, je nyní na světě asi tucet takových přípravků. Tento měsíc jsou také očekávány předběžné výsledky u další z nadějných vakcín, kterou vyvinula firma Astra Zeneca spolu s oxfordskou univerzitou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci vyvinuli "anticovid papír". Likviduje viry, bakterie a kvasinky

04.12.2020 09:16 Čeští výzkumníci vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky. Zvolili…

ANALÝZA: Jak vyvinout vakcínu za rok? Vědcům stačí štěstí, Ebola a šimpanz…

03.12.2020 22:03 Aktualizováno Je reálné vytvořit funkční a bezpečnou vakcínu během jednoho roku? Ačkoliv společnosti jako…

Z vibrací těla pacienta s covidem lze zjistit vývoj nemoci. Čeští vědci…

02.12.2020 15:38 Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové pracují na vývoji senzorů a algoritmů,…

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají…

02.12.2020 07:57 Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama