Vyvracíme fake news: Koronavirus pochází z laboratoře, tvrdí dezinformátoři

Konspirační teoretici mají žně. Koronavirus SARS-CoV-2, který nakazil podle posledních statistik téměř 400 000 lidí, považují za produkt vědců a jeho vznik přisuzují čínským laboratořím. Odkazují se přitom na slova české lékařky, která ale částečně překrucují.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

"O tom, že koronvairus vznikl v laboratoři, už snad nikdo nepochybuje." "Řekla to jasně, koronavirus vytvořili vědci." "Je jen otázkou, jestli ho pustili ven schválně, nebo jim to uteklo."

Pokud se vám výše zmíněné věty jeví jako holý nesmysl, věřte, že jde o autentické příspěvky na sociálních sítích. Právě zde se totiž ve velkém spekuluje o tom, jestli je za vznik koronaviru zodpovědná příroda, nebo člověk. A najdou se i tací, kteří jsou bytostně přesvědčeni, že kde o produkt čínských či dokonce amerických vědců.

Konspirační teoretici se přitom odkazují na řadu mýtů, z nichž některé už jsme vyvrátili. Hovoří například o patentu americké CIA, což je opět dezinformace, kterou jsme vyvrátili ZDE. Nově ale řada z nich považuje za bernou minci rozhovor s lékařkou Soňou Pekovou.

Vedoucí laboratoře Tilia Laboratories se dostala do popředí ve chvíli, kdy pozitivně otestovala dva pacienty na koronavirus, když nebylo povoleno testovat nikomu jinému než Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu. Následně se objevily informace, že Peková vyvinula vlastní test, který by měl být jednodušší.

Rozhovor s lékařkou Soňou Pekovou (16:33) | zdroj: YouTube

Příznivce dezinformací ale nejvíce zaujal rozhovor, v němž spekulovala o původu koronaviru. Ačkoliv nikdy neřekla, že SARS-CoV-2 je skutečně produktem lidského bádání, mnozí jí tato slova vkládají do úst. Ve skutečnosti ale prohlásila něco zcela jiného a jak sama upozornila, jde pouze o hypotézy, nikoliv o jasná a tvrdá fakta.

"Je pravda, že je podobný tomu viru, který pochází z netopýru, ale rovněž jste možná zaregistrovali, že z původního názvu, který byl n-2019 se jeho název změnil na SARS-CoV-2 a jeto tím, že na základě sekvencí které jsme získali, tak jeho nejbližší příbuzný je virus SARS, který se objevil v roce 2003. Rok nebo nějak tak se pohyboval, a potom záhadně zmizel," uvedla.

Na poznámku, že virus způsobující nemoc SARS zkoumala právě laboratoř ve Wu-chanu, kde současná epidemie vznikla, lékařka odpověděla: "Zvláštní náhodou ano." Následně se k tomuto tématu lékařka vrátila na konci rozhovoru, kde ale také nikde neuvedla, že virus prokazatelně vzniknul uměle.

"Fakt je, že ten virus má genetické charakteristiky (...) sekvence, které se normálně v běžných izolátech koronaviru nevyskytují. Už mnoho let umíme dělat různé varianty genů, umíme ty geny modifikovat, umíme vkládat mutace, vyrábět nové organismy, to je vědecká práce. V žádném případě, a to bych ráda zdůraznila, si nemyslím, že to je biologická zbraň, že někdo to vyvinul, to v žádném případě ne. Fakt je, že to má charakteristiky, které nevypadají jako přírodní izolát. V mých očích trošičku to možná vypadá jako náhodný únik nešťastnou náhodou z nějaké laboratoře, protože v tom epicentru je laboratoř, ve které se s tímto virem pracuje, ale to je všechno na úrovni hypotéz," uvedla v závěru rozhovoru lékařka a vyslovila pouze domněnku, že možná nepůjde o přírodní izolát. 

Druhý rozhovor s lékařkou Soňou Pekovou (19:54) | zdroj: YouTube

K této problematice se následně vrátila i v dalším rozhovoru, kde vysvětlovala, proč se domnívá, že virus mohl teoreticky být vytvořený uměle. V rozhovoru ale zároveň prohlásila: "Nevím, jestli je to umělá mutace, ale je to minimálně atypické," uvedla lékařka. Opět nikde nepotvrdila, že virus má umělý původ, naopak vyjádřila nadšení z toho, že vědci po celém světě budou mít možnost virus prozkoumat.

A to se také stalo. Analýza genomů SARS-CoV-2 a příbuzných koronavirů, provedená mezinárodním týmem vědců, však nepřinesla žádné důkazy o tom, že by byl virus vyroben v laboratoři nebo jinak uměle upraven. Studii zveřejnil časopis Nature Medicine a související článek přeložili a publikovali vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

Genom koronaviru sekvenovali čínští vědci krátce po propuknutí epidemie, zmapovali též, že zdrojem nákazy bylo jediné zavlečení viru do lidské populace a nejednalo se o nákazu z více zdrojů. Tým vědců z USA, Velké Británie a Austrálie vycházel z těchto dat a porovnal genomové sekvence různých dosud známých kmenů koronavirů.

Analýza podle vědců prokázala, že nový koronavirus je nejvíce příbuzný s koronavirem z netopýrů (CoV RaTG13). I přes podobnost s netopýřím virem se však RBD nového koronaviru u lidí velmi účinně váže na lidskou formu receptoru ACE2 - ten se nachází na vnější straně plicních buněk.

Další, dosud známé, koronaviry patogenní pro člověka však používají k vazbám na tento receptor odlišnou RBD. Doména spjatá s koronavirem je tak dle vědců zjevně "unikátním" výsledkem přirozené selekce", která nastala buď přímo u netopýřího viru, v člověku nebo u jiného zvířecího hostitele, jehož receptor ACE2 se podobá lidskému. Podobné znaky vědci našli i v místě štěpení.

Vědci pro přirozený původ nového koronaviru argumentují i tím, že pokud by vznikl uměle, případní tvůrci by ho odvodili od dobře charakterizovaných, v laboratořích běžně pěstovaných koronavirů. Použili by také známá funkční řešení pro vstup do buněk člověka. Podle šéfa výzkumného týmu imunologa a mikrobiologa Kristiana Andersena z amerického institutu Scripps Research však právě specifická mutace v RBD bílkovině a odlišná molekulární struktura "umělý" původ vylučují.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci

16.09.2021 21:55 Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost…

Vědci naučili krávy chodit na záchod

15.09.2021 17:03 Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník -…

České studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí

07.09.2021 13:52 Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní…

Čeští vědci vyvinuli rychlý test na protilátky proti covidu

07.09.2021 08:59 Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru…

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

02.09.2021 11:04 Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle…

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

26.08.2021 16:05 Aktualizováno Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba…

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

23.08.2021 09:14 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety, 24. srpna 2006…

Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

20.08.2021 09:28 Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu…

Třetí dávka vakcíny Pfizer má 86procentní účinnost

18.08.2021 16:15 Třetí dávka vakcíny firem Pfizer a BioNTech má u lidí starších 60 let 86procentní účinnost.…

Kolik je "pí"? Švýcarsko překonalo rekord, spočítalo ho na 62,8 bilionu…

18.08.2021 12:41 Ve Švýcarsku stanovili rekord ve výpočtu čísla pí, známého též jako Ludolfovo číslo. Nově má 62,8…

Související:

Právě se děje

reklama