Vědci vyvrací mýty. Zjistili, co s tělem dělá sledování telefonu před spaním

Podle vědců nemá sledování telefonu před spaním zřejmě zásadní vliv na spánek. Nový přehled 11 studií z různých částí světa neprokázal, že by modré světlo z obrazovek ztěžovalo usínání, píše The Times.

Britský systém veřejného zdravotnictví NHS často doporučuje omezit používání obrazovek večer, protože jasné modré světlo potlačuje melatonin, hormon signalizující tělu čas na spánek.

Přesto však nové studie neprokázaly významný vliv na opoždění usnutí. Klinický psycholog Michael Gradisar, spoluautor článku v časopise Sleep Medicine Reviews, tvrdí, že význam obrazovek pro problémy se spánkem je přeceňován. Podle něj hlavním problémem je, že lidé kvůli obrazovkám zůstávají vzhůru déle.

Někteří odborníci však s tímto názorem nesouhlasí a považují omezení používání obrazovek večer za rozumný krok pro lidi s problémy se spánkem. Tvrdí, že modré světlo může mít na některé jedince větší vliv, zejména pokud během dne neviděli dostatek přirozeného světla.

Profesor Russell Foster z Oxfordské univerzity, který se na revizi nepodílel, však souhlasí, že tvrzení o modrém světle narušujícím spánek jsou přehnaná. Podle něj není dostatek důkazů, že by modré světlo z obrazovek mělo významný vliv.

Tato teorie o vlivu modrého světla na spánek vznikla na základě objevu fotosenzitivních buněk v oku v roce 2000. Tyto buňky citlivé na modré světlo pomáhají řídit produkci melatoninu. I když modré a zelené světlo může nejúčinněji potlačovat melatonin, jas obrazovek není dostatečně silný, aby narušil spánek, vysvětluje Gradisar.

Foster však doporučuje vyhýbat se před spaním zařízením, která mohou vyvolávat úzkost, například čtení e-mailů před spaním. Gradisar naopak uvedl, že některá chytrá zařízení mohou spánek podporovat.

Například testování násilných videoher hodinu před spaním ukázalo, že pokud lidé šli spát včas, nemělo to na jejich spánek negativní vliv. Nedávné studie také ukázaly, že napínavý konec televizní epizody nemá vliv na spánek a někdy lidem dokonce pomohl usnout rychleji.

Související

Více souvisejících

Vědci mobily

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy