Armen Sarkisjan

Arménská vlajka

Gruzie má novou vládu, směřuje k volbám

Jerevan - Nová arménská vláda premiéra Nikola Pašinjana dnes v rezidenci prezidenta Armena Sarkisjana složila přísahu. Oznámila to místní média. Pašinjan hned po ceremonii uvedl, že se kabinet rozhodl vyměnit všechny gubernátory, tedy šéfy regionů. Už dříve nechal nový premiér vyměnit šéfy bezpečnostních složek.
Arménská vlajka

Arménským premiérem bude lídr opozice? Šance Pašinjana jsou vysoké

Jerevan - Arménský opoziční vůdce Nikol Pašinjan, který už dva týdny vede protivládní protesty, má velkou šanci, že bude v úterý zvolen premiérem. Vládnoucí strana, jež má většinu v parlamentu, dnes oznámila, že jeho kandidaturu nebude blokovat, pokud ho podpoří všechny tři opoziční strany. Dvě z nich už podle arménského tisku daly najevo, že to učiní. I dnes ale uspořádal Pašinjan v Jerevanu velkou demonstraci.
Arménská vlajka

Arménská vládní strana hasí napětí v zemi, učinila neobvyklý krok

Jerevan - Arménská vládnoucí strana dnes oznámila, že nepostaví svého kandidáta na premiéra. Jediným uchazečem tak je zatím opoziční lídr Nikol Pašinjan, který už dva týdny vede protivládní protesty. Právě tyto demonstrace vedly v pondělí k demisi premiéra Serže Sargsjana. O novém předsedovi arménské vlády má parlament hlasovat v úterý 1. května. Pašinjan v reakci na oznámení vládnoucí strany nepostavit kandidáta na premiéra podle agentury TASS uvedl, že protesty budou i tak pokračovat.
Ilustrační foto

Jerevanská policie má pohotovost, strany se připravují na volby

Jerevan - Do centra Jerevanu byly dnes povolány zesílené oddíly policie, která chrání budovy ministerstev, parlamentu a vládní Republikánské strany. Demonstranti, kteří požadují předčasné parlamentní volby a odchod dosavadní politické reprezentace, zablokovali prakticky všechny ulice v centru města. Policisté proti nim nezasahují.
Arménská vlajka

Arménie ve slepé uličce? Prezident ohlásil konzultace o krizi v zemi

Jerevan - Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil zahájení politických konzultací, jejichž cílem je vyvést zemi z krize vyvolané masovými protivládními protesty a demisí premiéra Serže Sargsjana. Oznámila to arménská média. Ke konzultacím chce prezident pozvat představitele parlamentních i mimoparlamentních stran.
Serž Sargsjan na návštěvě České republiky

Arménský premiér Sargsjan podlehl tlaku? Po vlně protestů oznámil rezignaci

Jerevan - Arménský premiér Serž Sargsjan dnes oznámil, že odstoupí z funkce. Učinil tak pod tlakem masových protivládních protestů, které trvají už více než deset dnů a které ochromily zemi. Vláda vzápětí na mimořádném zasedání rozhodla, že ji zatím povede první vicepremiér Karen Karapetjan. Agentura TASS uvedla, že celá vláda má podle zákona odstoupit, jakmile prezident Armen Sarkisjan přijme Sargsjanovu demisi.
Arménská vlajka

Protesty v Arménii proti premiérovi trvají, prezident žádá dialog

Jerevan - Tisíce demonstrantů se i ve čtvrtek večer sešly v centru Jerevanu, aby protestovaly proti tomu, že se novým premiérem stal Serž Sargsjan, který nedávno skončil v prezidentském úřadu. Hlavou státu byl dvě funkční období, tedy deset let, a podle ústavy proto znovu kandidovat nemohl. Nový prezident Armen Sarkisjan vyzval kvůli trvajícím demonstracím k dialogu.
Arménská vlajka

Arménie má nového prezidenta, vláda podala demisi

Jerevan - V Arménii dnes převzal funkci nový prezident Armen Sarkisjan a vláda premiéra Karena Karapetjana v souladu s ústavou podala demisi. Frakce parlamentu v příštích dnech zahájí volbu nového premiéra, ale výsledek jerevanská média označují za prakticky jistý.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy