Arménský premiér Sargsjan podlehl tlaku? Po vlně protestů oznámil rezignaci

Jerevan - Arménský premiér Serž Sargsjan dnes oznámil, že odstoupí z funkce. Učinil tak pod tlakem masových protivládních protestů, které trvají už více než deset dnů a které ochromily zemi. Vláda vzápětí na mimořádném zasedání rozhodla, že ji zatím povede první vicepremiér Karen Karapetjan. Agentura TASS uvedla, že celá vláda má podle zákona odstoupit, jakmile prezident Armen Sarkisjan přijme Sargsjanovu demisi.

Sargsjan, který do funkce nastoupil teprve nedávno po deseti letech v úřadu prezidenta, loni prosadil zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. Podle opozice si tím chtěl udržet vliv nad politikou.

"Chci se obrátit k těm, kteří požadují mé odvolání. (Vůdce opozice) Nikol Pašinjan měl pravdu, já jsem se mýlil. Existuje několik řešení této situace, ani jedno z nich však není pro mě. Odcházím proto z funkce premiéra a hlavy státu," cituje agentura TASS ze Sargsjanova prohlášení. "Plním vaše požadavky. Přeji naší vlasti mír, harmonii a zdravý rozum," dodal.

Premiérovo oznámení, že odstupuje, následovalo podle listu Kommersant poté, co se k tisícům demonstrantů připojili "lidé ve vojenských uniformách" - podle ministerstva obrany část vojáků z brigády určené pro mírové mise neuposlechla rozkazu, aby zůstala v kasárnách a nepletla se do politiky.

Masové protesty, které na řadě míst v Arménii propukly už 13. dubna, uspořádal opoziční předák Nikol Pašinjan. Ten minulý týden ohlásil začátek pokojné "sametové revoluce". Pašinjan se v neděli se Sargsjanem krátce sešel. Když ale trval na tom, že bude jednat výlučně o odstoupení šéfa kabinetu, Sargsjan schůzku ukončil, a Pašinjan byl o několik hodin později zatčen. Do ulic pak vyšly desetitisíce lidí. Pašinjan byl dnes propuštěn na svobodu a vzápětí se přidal k demonstrantům.

Desítky tisíc lidí v centru Jerevanu nyní slaví Sargsjanovu demisi, sváteční ovzduší vládne i v dalších arménských městech, uvedla agentura Interfax s odvoláním na arménská média.

Karapetjan, který byl předsedou vlády od září 2016 do dubna 2018, se v uplynulých dnech zasazoval za propuštění uvězněných opozičních politiků na svobodu, poznamenal list Gazeta.ru o staronovém šéfovi vlády, který dříve působil v energetice, a to i ve službách ruského koncernu Gazprom.

Ruské reakce na Sargsjanovo odstoupení Kommersant charakterizoval jako smíšené: poslanec Leonid Kalašnikov hovořil o "ušlechtilém gestu" státníka, který se rozhodl předejít vážnému konfliktu v zemi, místopředseda sněmovny Igor Lebeděv zase poznamenal, že nikdo nedokáže snášet, aby zemi vládl po desetiletý jediný člověk, nezbytné je podle něj střídání u moci.

Poslanec vládní strany Jednotné Rusko Konstantin Zatulin vyjádřil nad demisí politování: Arménii totiž čeká období nejistoty a nelze říci, zda se protestující spokojí s touto demisí, anebo se pokusí sami uchopit moc. Každopádně blesková demise podle něj svědčí o tom, že se situace v zemi vyhrotila do krajnosti a hrozilo krveprolití, tuto hranici však Sargsjan nechtěl překročit.

"Arménie, Rusko bude navždy s tebou!" vzkázala přes facebook mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Související

Více souvisejících

arménie Armen Sarkisjan Serž Sargsjan

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy