Káhira - Do Káhiry dnes přiletěly první tři francouzské bojové letouny Rafale, kterých si Egypt objednal 24. Stroje mají posílit egyptskou armádu, která v regionu bojuje proti islamistům.
Uvedla to agentura AFP. Spojené státy, které v roce 2013 vojenské dodávky Egyptu zmrazily, letos v červnu zemi dodaly dvě válečné lodě.
Moderní letouny Rafale dosud používala jen francouzská armáda. V únoru Egypt s Francií uzavřel zbrojní dohodu v celkové hodnotě 5,2 miliardy eur (141 miliard Kč), která kromě 24 stíhaček zahrnuje i prodej raket vzduch-vzduch a dvě námořní fregaty nejnovější generace. V červnu si objednal 25 strojů Rafale i Katar.
Egyptská armáda vede poslední dva roky rozsáhlé operace na Sinajském poloostrově s cílem zastavit útoky islamistů. Tyto útoky se vystupňovaly poté, co v roce 2013 tehdejší šéf armády a nynější prezident Abdal Fattáh Sísí svrhnul prezidenta Muhammada Mursího a nechal zakázat Mursího hnutí Muslimské bratrstvo.
Američtí zákonodárci a někteří další zahraniční představitelé se obávají, že po svržení demokraticky zvoleného Mursího nová egyptská vláda nezavádí dost demokratických reforem. Přesto zůstává Egypt jedním s nebližších spojenců USA v regionu a Američané mu poskytují zbraně.
Související
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
Armáda Francie , Egypt , Muslimské bratrstvo
Aktuálně se děje
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
včera
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
29. prosince 2025 21:33
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
29. prosince 2025 19:10
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
29. prosince 2025 18:03
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák