Abuja - Radikálové z islamistické skupiny Boko Haram zaútočili na mešitu ve městě Maiduguri na severovýchodě Nigérie, zemřelo nejméně 20 lidí. Při podobném nedělním útoku zahynulo 30 osob.
Vojáci podle vládních médií v neděli "zachytili a zničili" desítku sebevražedných útočníků. Nejméně jednomu sebevrahovi se ale dnes podařilo odpálit se s náložemi na těle v mešitě na západním předměstí Maiduguri. Exploze také zranila nejméně 90 osob.
Zatím není jasné, kdo stojí v pozadí útoku v Madagali, podobné akce má ale obvykle na svědomí Boko Haram. Jeho bojovníci už v neděli večer po několika měsících opět zaútočili na Maiduguri a zabili na jeho předměstí asi 30 lidí. "Dvě sebevražedkyně zabily nejméně 30 lidí při dvou explozích, které odpálily na tržišti," sdělila AFP bývalá šéfka úřadů v Madagali Maina Ularamuová.
Dvě mladistvé dívky podle svědků odpálily bomby blízko od sebe, kromě tří desítek mrtvých bylo mnoho lidí zraněno. Podle zdrojů agentury DPA byl atentát spáchán u autobusové zastávky.
V neděli povstalci zahájili palbu ze tří kamionů a házeli granáty, aby podpálili domy u kasáren. Podle očitých svědků se dvě sebevražedné atentátnice vyhodily do povětří, když vojáci útok odráželi. Když lidé prchali a vojáci se zapojili do přestřelky, jedna z žen, která předstírala, že je obětí Boko Haram, se odpálila uprostřed jedné rodiny. Druhá atentátnice se pak vmísila do přestřelky a také se vyhodila do povětří. Mezi mrtvými je prý i starosta vsi Duwari tvořící předměstí Maiduguri, jakož i deset jeho dětí.
Poblíž se nachází vojenská základna, kterou povstalci v minulosti několikrát napadli. V lednu 2014 odtud rebelové osvobodili stovky zajatců. Nyní armáda odpověděla na útok povstalců i palbou z děl, čímž je donutila k ústupu. Obyvatelé z okolí prchli do jiných částí města.
Vojenská ofenziva letos vytlačila milice Boko Haram z většiny území, které dobyly v posledních letech. Islamisté se snaží získat zpět především Maiduguri, kde hnutí Boko Haram vzniklo. Jejich novou strategií je ale především útočit na tržiště, autobusové zastávky, vesnice a další menší místa s větším počtem lidí.
V pátek večer ozbrojenci Boko Haram vtrhli na východě země do vesnice Kimba, kde stříleli po obyvatelích a zapalovali domy. Zabili nejméně 14 lidí.
Související
Skupina Boko Haram se zřejmě šíří napříč Nigérií
Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů z Boko Haram
Boko Haram , Nigérie , Terorismus
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák