Káhira - Egyptská generální prokuratura v pátek oznámila, že exprezidenta Husního Mubaraka nechá převézt z civilní do vojenské nemocnice. Až se jeho zdravotní stav zlepší, bude přemístěn do věznice, píše agentura AFP.
Podle egyptské státní tiskové agentury MENA bude Mubarak pod "nezbytným bezpečnostním dohledem" s tím, že oficiálně je stále "v předběžné vazbě v souladu se zákony o věznicích."Mubarak byl dosud ve zdravotnickém zařízení v letovisku Šarm aš-Šajch. Do jaké vojenské nemocnice bude převezen, generální prokurátor Abdal Magíd Mahmúd nesdělil.Nemocnice bude prokuraturu o zdravotním stavu exprezidenta pravidelně informovat. Jakmile to bude možné, bude prezident přemístěn do věznice.Svržený prezident Mubarak a jeho dva synové Alá a Gamal byli zadrženi a vyslýcháni kvůli vyšetřování korupce a zneužití pravomocí během potlačování nepokojů v zemi. Egyptská státní televize ve středu oznámila, že by měli předstoupit před káhirský soud v úterý 19. dubna.Za korupci by mohl dostat trest tři až patnáct let vězení, závažnější je však podezření ze zneužití pravomocí. Vzhledem k tomu, že zahrnovalo i státem řízené násilí - střelbu policie do davu demonstrantů a další násilné potlačování protestů - může soud v Káhiře vynést i rozsudek smrti.Mubarak je v této fázi podezřelý a nebyla proti němu vznesena žaloba. Vyšetřování by mohlo trvat až šest měsíců.Dvaaosmdesátiletý Mubarak odstoupil z úřadu v únoru po osmnácti dnech mohutných protestů. Egyptu vládl tři desítky let. Od úterý dopoledne, po oznámení, že bude předveden k výslechu, přestal jíst a pít. Během výslechu jej postihl infarkt. Jeho stav je v současné době stabilní.
Související
Zemřel egyptský exprezident Husní Mubarak, bylo mu 91 let
Egyptský soud osvobodil syny exprezidenta Mubaraka, čelili závažnému obvinění
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Írán má problém. Američané budou mít na jednáních jasné požadavky
před 2 hodinami
Počasí: Tropické teploty se příští týden vrátí, oteplí se už o víkendu
včera
CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory
včera
Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?
včera
Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4
včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Zemětřesení, které nebylo. Experti objasnili údajné silné otřesy v Česku
včera
Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu
včera
Princ Harry je v Británii a dočká se i nejbližších. Meghan má s dětmi přiletět
včera
Miliony jsou neznámo kde. Manželé z Rychnovska opakovaně naletěli podvodníkům
včera
Trumpovi může jít o život. Íránci ho chtějí zlikvidovat, domnívá se Izrael
včera
Extrémně teplé počasí setrvá na západě. Meteorologové vysvětlili příčinu
včera
Labouristům stačil den a už je téměř jasno. Burnham má namířeno do Downing Street
včera
Írán nekontroluje Hormuz, zní z USA. Nezávislá zjištění ale potvrzují komplikace
včera
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
včera
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
včera
Tragédie ve Španělsku. Požár nepřežilo 12 lidí, někteří nestihli utéct z aut
včera
Hasiči lokalizovali požár částečně zřícené budovy ve Zlíně
včera
Počasí o víkendu příliš tropické nebude. Teploty třicetistupňovou hranici nakonec nepřekonají
9. července 2026 21:13
Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby
Lídryně francouzské krajní pravice Marine Le Penová odstartovala svou kampaň pro prezidentské volby v západní Francii s jasnou strategií, jejímž ústředním prvkem je neustálá přítomnost jejího třicetiletého chráněnce Jordana Bardelly.
Zdroj: Libor Novák