400 migrantů zachráněno u Libye, další se vylodili na italských ostrovech

Libyjská pobřežní stráž zadržela ve Středozemním moři za uplynulé dva dny 400 migrantů, kteří mířili do Evropy, a dopravila je do detenčního centra nedaleko hlavního libyjského města Tripolisu. Dnes to podle agentury AP oznámila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Safa Msehliová potvrdila, že uprchlíci zadržení poblíž libyjského pobřeží byli převezeni do zařízení asi 40 kilometrů od Tripolisu. Podle ní se z Libye na cestu přes Středozemní moře vydává čím dál tím více lidí, což je velmi znepokojivé v situaci, kdy v oblasti klesají kapacity pro pátrací a záchranné akce. Hlavní záchranné projekty nevládních organizací jako aktivity Sea-Watch nebo humanitární lodi Ocean Viking totiž stojí kvůli koronaviru.

Libye se stala důležitou křižovatkou pro migranty z Afriky, kteří prchají před válkami a chudobou do Evropy. Od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí, panuje v samotné Libyi chaos a pokračující boj o moc. Většina běženců se na nebezpečnou cestu přes moře vydává na vratkých a špatně vybavených gumových člunech. Podle IOM od roku 2014 ve vlnách Středozemního moře zahynulo přes 20.000 lidí.

Evropská unie se společně s libyjskou pobřežní stráží a dalším libyjskými složkami snaží příliv migrantů zastavit. Lidskoprávní organizace říkají, že kvůli těmto snahám jsou běženci ponechaní napospas brutálním ozbrojeným skupinám a bývají drženi v přeplněných táborech, kde není ani dostatek jídla a pití. Evropská unie se dříve v tomto roce rozhodla, že místo dosavadních záchranných operací, které zahrnují pouze letecký dohled, nasadí opět vojenská plavidla. Ta ale mají v první řadě bránit v porušování zákazu dovozu zbraní do Libye. Zbrojní embargo uvalené OSN je považované za klíčové pro ukončení války v Libyi, je však zřejmě opakovaně porušováno.

O vylodění 400 migrantů ze dvou plavidel na sicilské pláži informovali italské pořádkové síly svědci. Policie však vypátrala pouze 70 běženců a na místě přistání objevila jen asi deset až dvanáct metrů dlouhou dřevěnou rybářskou loď. Nižší počet migrantů potvrzený policií však více odpovídá současné realitě, kdy do Itálie připlouvají migranti spíše na plavidlech malých rozměrů.

V neděli připlulo na ostrůvek Linosa jižně od Sicílie na desetimetrové loďce 52 osob původem převážně ze zemí subsaharské Afriky. V sobotu se na pláži na západě Sicílie mezi koupajícími se lidmi zjevila asi dvacítka běženců na pneumatice.

Kromě toho se šest Tunisanů v sobotu vylodilo z malé loďky na ostrově Lampedusa a 40 dalších jich bylo zadrženo poblíž jejího pobřeží. Sedm dalších migrantů v pátek přistálo na Sardinii. Celkem se podle údajů italského ministerstva vnitra od začátku roku do Itálie dostalo již přes 4400 migrantů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Mali vyhověl požadavku opozice a rozpustil ústavní soud

12.07.2020 20:24 Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita rozpustil ústavní soud, který schválil sporné výsledky…

Súdán chce povolit nemuslimům pití alkoholu a posílit práva žen

12.07.2020 15:58 Súdán chce povolit nemuslimům konzumaci alkoholu a posílit práva žen, včetně zákazu ženské obřízky.…

Při útoku na kostel významné církve v JAR zemřelo pět lidí

12.07.2020 08:08 Pět lidí zemřelo při útoku ozbrojenců na kostel na západním předměstí největšího města Jihoafrické…

Tři mrtví při demonstraci proti prezidentovi v Mali, policie vyplenila…

11.07.2020 20:21 Při páteční demonstraci proti maliskému prezidentovi Ibrahimovi Boubacaru Keitovi, provázené v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy