400 migrantů zachráněno u Libye, další se vylodili na italských ostrovech

Libyjská pobřežní stráž zadržela ve Středozemním moři za uplynulé dva dny 400 migrantů, kteří mířili do Evropy, a dopravila je do detenčního centra nedaleko hlavního libyjského města Tripolisu. Dnes to podle agentury AP oznámila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Safa Msehliová potvrdila, že uprchlíci zadržení poblíž libyjského pobřeží byli převezeni do zařízení asi 40 kilometrů od Tripolisu. Podle ní se z Libye na cestu přes Středozemní moře vydává čím dál tím více lidí, což je velmi znepokojivé v situaci, kdy v oblasti klesají kapacity pro pátrací a záchranné akce. Hlavní záchranné projekty nevládních organizací jako aktivity Sea-Watch nebo humanitární lodi Ocean Viking totiž stojí kvůli koronaviru.

Libye se stala důležitou křižovatkou pro migranty z Afriky, kteří prchají před válkami a chudobou do Evropy. Od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí, panuje v samotné Libyi chaos a pokračující boj o moc. Většina běženců se na nebezpečnou cestu přes moře vydává na vratkých a špatně vybavených gumových člunech. Podle IOM od roku 2014 ve vlnách Středozemního moře zahynulo přes 20.000 lidí.

Evropská unie se společně s libyjskou pobřežní stráží a dalším libyjskými složkami snaží příliv migrantů zastavit. Lidskoprávní organizace říkají, že kvůli těmto snahám jsou běženci ponechaní napospas brutálním ozbrojeným skupinám a bývají drženi v přeplněných táborech, kde není ani dostatek jídla a pití. Evropská unie se dříve v tomto roce rozhodla, že místo dosavadních záchranných operací, které zahrnují pouze letecký dohled, nasadí opět vojenská plavidla. Ta ale mají v první řadě bránit v porušování zákazu dovozu zbraní do Libye. Zbrojní embargo uvalené OSN je považované za klíčové pro ukončení války v Libyi, je však zřejmě opakovaně porušováno.

O vylodění 400 migrantů ze dvou plavidel na sicilské pláži informovali italské pořádkové síly svědci. Policie však vypátrala pouze 70 běženců a na místě přistání objevila jen asi deset až dvanáct metrů dlouhou dřevěnou rybářskou loď. Nižší počet migrantů potvrzený policií však více odpovídá současné realitě, kdy do Itálie připlouvají migranti spíše na plavidlech malých rozměrů.

V neděli připlulo na ostrůvek Linosa jižně od Sicílie na desetimetrové loďce 52 osob původem převážně ze zemí subsaharské Afriky. V sobotu se na pláži na západě Sicílie mezi koupajícími se lidmi zjevila asi dvacítka běženců na pneumatice.

Kromě toho se šest Tunisanů v sobotu vylodilo z malé loďky na ostrově Lampedusa a 40 dalších jich bylo zadrženo poblíž jejího pobřeží. Sedm dalších migrantů v pátek přistálo na Sardinii. Celkem se podle údajů italského ministerstva vnitra od začátku roku do Itálie dostalo již přes 4400 migrantů.

Hladomorem je ohroženo přes 41 milionů lidí, zní z OSN

31.07.2021 12:24 Více než 41 milionům lidí na světě hrozí hladomor nebo podmínky, které k němu mají blízko, pokud se…

Do Afriky míří z USA miliony dávek vakcín, urychlí to očkování

28.07.2021 09:44 USA dnes posílají do dvou nejlidnatějších afrických zemí Nigérie a Jihoafrické republiky téměř…

Únosci v Nigérii vzali výkupné, děti nepustili a zajali toho, kdo jim…

26.07.2021 17:46 Únosci více než 130 nigerijských dětí zajali i muže, který jim přinesl z pověření rodičů výkupné, a…

Uganda nemá na vakcíny proti covidu-19, poslanci ale dostanou nová auta

23.07.2021 15:01 Uganda vyčlenila v přepočtu 658 milionů korun na nákup aut pro poslance. Vzbudilo to ostrou kritiku…

Vakcína firem Pfizer a BioNTech se bude poprvé vyrábět v Africe

21.07.2021 15:25 Vakcíny vyvinuté americkou společností Pfizer a německou BioNTech začne vyrábět jihoafrická firma…

Desetinu populace sužuje hlad. Jeden z důsledků pandemie, tvrdí akademička

21.07.2021 00:01 NÁZOR - Téměř desetina obyvatel Země - dle odhadů 768 milionů lidí - trpěla v roce 2020 podvýživou,…

Tunisko nadále čelí velké koronavirové krizi, pomáhají i evropské země

16.07.2021 19:35 Itálie, Španělsko a Švýcarsko dnes odeslaly zdravotnickou pomoc Tunisku, které se nyní potýká se…

Exprezident JAR Zuma se vydal policii, zřejmě nastoupí k výkonu trestu

08.07.2021 14:02 Aktualizováno Bývalý prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma se ve středu vydal úřadům a rozhodl se tak…

V Botswaně se našel třetí největší diamant na světě

08.07.2021 10:19 V Botswaně vytěžili velký surový diamant o hmotnosti 1174 karátů. Jde o druhý významný objev za…

Kontejnerová loď Ever Given třech měsících odplula ze Suezu

07.07.2021 14:52 Kontejnerová loď Ever Given, jež v březnu šest dnů blokovala Suezský průplav, dnes zvedla kotvy po…

Související:

Právě se děje