Káhira - Bývalému egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi prý dělá starost stav egyptské ekonomiky, soudit současného prezidenta Muhammada Mursího je ale podle něj zatím brzo. Exprezident to údajně řekl v rozhovoru, který dnes otiskl egyptský list Al-Vatan.
Reportéři listu tvrdí, že se k Mubarakovi dostali v sobotu před zahájením procesu, v němž je Mubarak obviněn z podílu na smrti asi 800 účastníků demonstrací v roce 2011. Rozhovor pro Al-Vatan by tak byl první, který Mubarak poskytl od své rezignace před dvěma lety. Al-Vatan trvale kritizuje politiku Mursího a vládního Muslimského bratrstva.
Právní zástupce bývalého prezidenta dnes novinářům řekl, že Mubarak s žádným novinářem nehovořil a obsah rozhovoru že je vymyšlený. "Všechno špatně, Mubarak se s ním nesetkal," řekl advokát Faríd Díb. Dodal, že obsah údajného rozhovoru mu připomíná výroky, které kdysi sám v novinářském rozhovoru pronesl.
Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak stanul 11. května před soudem v Káhiře, kde se znovu zpovídal z podílu na vraždách demonstrantů za nepokojů v roce 2011. Loni byl za to odsouzen na doživotí, ale proces se musí z nařízení vyššího soudu zopakovat. Další líčení bude 8. června.
Nemocný Mubarak se minulého procesu účastnil z lůžka, včera byl na kolečkovém křesle a na očích měl tmavé brýle. V soudní síni bylo velmi rušno a předseda soudu Rašídí si musel neustále zjednávat klid. Jednání se konalo v budově policejní akademie na okraji Káhiry. K akademii přišli podobně jako při minulých soudních stáních Mubarakovi stoupenci i příbuzní obětí policejních zásahů proti demonstrantům v roce 2011. Bylo jich však méně a policie držela oba tábory důsledně oddělené.
Zatímco předchozí proces byl středem zájmu Egypťanů, nyní se podle místních médií ocitl na druhé koleji, protože Egypt čelí novým, hlavně ekonomickým problémům, informuje web ČT.
Související
Zemřel egyptský exprezident Husní Mubarak, bylo mu 91 let
Egyptský soud osvobodil syny exprezidenta Mubaraka, čelili závažnému obvinění
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
včera
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
včera
Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku
včera
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
včera
Výhled počasí do poloviny června. Jeden problém se má prohlubovat
včera
MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy
včera
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
včera
Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy
Aktualizováno včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
včera
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
včera
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
včera
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
včera
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
včera
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
včera
V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU
včera
Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán
včera
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
včera
Počasí bude o víkendu letní. Teploty začnou atakovat tropickou třicítku
Příští víkend přinese do České republiky velmi teplé a slunečné počasí, které bude ideální pro venkovní aktivity.
Zdroj: Libor Novák