Káhira - Americký ministr zahraničí John Kerry dnes zahájil svou blízkovýchodní cestu návštěvou Egypta. Jednání s tamními představiteli zatím probíhá v poněkud napjaté atmosféře, protože politici mluvili i o tom, proč Američané po krvavém potlačení nepokojů egyptskou armádou pozastavili Káhiře část finanční a vojenské pomoci. Náladu poznamenává nadcházející proces se svrženým prezidentem Muhammadem Mursím, který má začít v pondělí.
Americká diplomacie podle agentury AP v Egyptě očekávala chladné přijetí. Do poslední chvíle proto nechtěla Kerryho návštěvu oficiálně potvrdit a informovala o ní až po jeho dopoledním přistání v egyptské metropoli. Toto tajnůstkaření podle komentátorů jasně vypovídá o tom, jak moc se za poslední dobu zhoršily vztahy mezi Washingtonem a Káhirou, která byla desetiletí považována za jednoho z nejbližších amerických spojenců v arabském světě.Kerry byl v Egyptě naposledy letos v březnu a nyní se tam vrátil poprvé od červencového svržení prezidenta Mursího.Washington v říjnu oznámil, že Egyptu zmítanému vleklou politickou krizí zmrazí finanční pomoc v hodnotě 560 milionů dolarů (10,6 miliardy Kč) a zastaví i dodávky těžké vojenské techniky. Reagoval tak na způsob, jakým armáda v létě potlačila masové demonstrace Mursího příznivců. Zemřely tenkrát stovky lidí.Egypt rozhodnutí Američanů ostře kritizoval. Odmítavých reakcí znovu dočkal i Kerry, který americký postoj vysvětloval ministru zahraničí Egypta Nabílu Fahmímu. Po tomto setkání Kerry řekl novinářům, že vztah Washingtonu a Káhiry by neměl být definován jen na základě americké pomoci, a zdůraznil, že zmrazení financí není "trestem". USA prý k tomuto kroku musely přistoupit, protože armáda svrhla demokraticky zvolenou vládu."Historie ukázala, že demokracie jsou životaschopnější a prosperují lépe, než jiné alternativy vládnutí," řekl Kerry. Podle něj by měl Egypt zastavit násilí; americký ministr ovšem zároveň zdůraznil, že Washington nadále považuje Káhiru za "nepostradatelného" partnera.Šéf americké diplomacie se má setkat také s prozatímním prezidentem Adlím Mansúrem i se šéfem armády Abdalem Fatahem Sisím.Kerryho zahraniční cesta potrvá do 12. listopadu. Šéf americké diplomacie navštíví Saúdskou Arábii, Izrael, Palestinu, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Alžírsko a Maroko. Kromě toho zamíří také do Polska.
Související
Zvláštní americký zmocněnec John Kerry po třech letech ve funkci končí
Jak zastavit globální změny počasí? COP28 je pro svět poslední šance na zmírnění oteplování, řekl Kerry
John Kerry , USA (Spojené státy americké) , Egypt
Aktuálně se děje
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno včera
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
včera
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
včera
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
včera
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
včera
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
včera
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
včera
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
včera
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
včera
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
včera
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
včera
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
včera
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
včera
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
včera
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
Březen je prvním měsícem meteorologického jara a počasí by tomu mělo v následujících dnech a týdnech odpovídat. Na horách se očekává obleva, v nížinách už bude přes den většinou přes 10 stupňů. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě