Epidemiolog: Vakcína od Pfizeru je velký příslib, má však značnou nevýhodu

NÁZOR - Vzrušení z vítané zprávy, že jeden z kandidátů na vakcínu proti nemoci covid-19 má zřejmě vysokou účinnost, je skutečně mimořádné, konstatuje epidemiolog Michael Head v komentáři pro server The Conversation. Expert z Southamtonské univerzity přiznává, že pokud finální výsledky potvrdí čísla z tiskové zprávy, svět se může radovat a vědci stojící za vakcínou na sebe mohou být velmi hrdí.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Jednu z komplikaci vidí epidemiolog v distribuci vakcíny, protože ty jsou obecně velmi křehkým produktem, musejí být uchovávány ve specifické teplotě a jsou citlivé na světlo. Při cestě vakcíny k příjemci musí být udržovány přesné podmínky, a to až do chvíle, než pacient sedí v ordinaci s vyhrnutým rukávem a sestra otevře chladící box s imunizující látkou, dodává Head.

"Jako příklad řekněme, že žijete na venkově v Ghaně, v západní Africe, a vakcína samotná pochází z Velké Británie," pokračuje odborník. Vysvětluje, že při transportu je třeba zajistit, aby byla vakcína z výrobního zařízení převezena do skladu blízko letiště, přepravena vzdušně do Ghany, uložena v tamní metropoli, odeslána do zdravotního střediska ve venkovské oblasti a následně rozvezena auty či pěšky roznesena obtížným terénem k tamním obyvatelům.

Poslední část provádějí zdravotníci v Ghaně a všech nízkopříjmových zemích mnohokrát za rok - například během očkovacích kampaní proti obrně -, ale jde o heroickou a mnohdy nebezpečnou práci, zdůrazňuje expert. Dodává, že tito lidé si zaslouží poděkování zbytku světa.

Zdravotníci zvyklí na tyto podmínky dobře vědí, jak se dá vakcína doručit prakticky kamkoliv, ale dohlédnout je třeba i na další kroky v distribučním řetězci, vyzdvihuje Head. Za základní vybavení označuje přenosnou chladničku v terénním voze, případně chladící box, kterým může přenášet pěší kurýr - takový box musí obsahovat chladící objekty, které dokážou zajistit potřebnou teplotu po několik hodin, jinak je vakcína zničena.

80 pod nulou

Vakcínu od společností Pfizer a BioNTech je nutné skladovat při teplotě -80⁰C, což je zrádné, uvádí akademik. Dodává, že nejde o neřešitelný problém, ale představuje to další výzvu, jelikož je třeba zvláštní vybavení známé jako "hluboký mrazák", které se zpravidla nachází ve speciálních výzkumných zařízeních či biobankách.

Nejběžnější očkování vyžadují chladničku či mnohem méně výkonný mrazák, a tak je nepravděpodobné, že by potřebným vybavením nyní disponovali například britští praktičtí lékaři, nehledě na zdravotnická střediska ve venkovských oblastech Ghany, upozorňuje Head. Soudí, že vlády jednotlivých států musejí zvážit, kolik mrazáků potřebují koupit.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jeden hluboký mrazák totiž stojí několik desítek až stovek tisíc korun, navíc jeho roční provozní náklady dosahují po přepočtu 15-25 tisíc korun, tudíž účet může velmi rychle narůstat, nastiňuje epidemiolog. Obává se, že takové finanční nároky mohou být mimo možnosti Ghany či dalších chudých oblastí.

"Nejde jen o náklady na nákup vakcíny samotné, které musíme brát v potaz," deklaruje odborník. Doufá proto, že během nadcházejícího roku bude k dispozici několik typů vakcín proti novému koronaviru, které budou mít různé výhody a nevýhody, včetně účinnosti, bezpečnosti, počtu dávek, ceny a skladovacích požadavků.

Může to skončit tak, že v bohatých zemích bude probíhat očkování zranitelné části populace vakcínou, kterou je nutné skladovat při -80℃ a která si žádá si dvě dávky, připouští Head. Zdůrazňuje, že v subsaharské Africe by byl ale využitelnější takový produkt, který stačí aplikovat jednou a nemá takové požadavky na chlazení, i kdyby byla jeho účinnost o něco nižší.

Vývoj vakcíny proti covidu-19 vypadá velmi dobře z krátkodobého a střednědobého hlediska, ale i od úspěchu v klinických testech vede ještě dlouhá cesta k finálnímu cíli, tedy vysoce účinné očkovací látce distribuované do všech koutů světa, varuje autor komentáře. "Nyní čekáváme na další vývoj s nadějí, ale možná také s více než střídmým očekáváním," tvrdí epidemiolog.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Etiopská armáda obkličuje metropoli regionu Tigraj. Hodlá zaútočit,…

23.11.2020 17:06 Aktualizováno Etiopská armáda dnes oznámila, že její síly se stahují kolem správního střediska regionu Tigraj na…

Macron viní Rusko a Turecko z podpory bojkotu Francie v Africe

20.11.2020 14:57 Francouzský prezident Emmanuel Macron obvinil Turecko a Rusko, že podněcují protifrancouzské nálady…

Španělská strana požaduje referendum o Západní Sahaře, v oblasti roste…

19.11.2020 15:58 Menší španělská vládní strana žádá, aby se Madrid výrazněji zasadil o uspořádání referenda o…

Velcí bílí žraloci záhadně zmizeli u břehů Jižní Afriky, vědci mají nové…

19.11.2020 08:35 Za zmizení velkých bílých žraloků v některých částech jihoafrického pobřeží zřejmě mohou kosatky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama