Jižní Afrika otevřela očkování pro všechny od 18 let, chce zvýšit zájem o vakcínu

Jihoafrická republika dnes otevřela očkování proti covidu-19 pro všechny obyvatele starší 18 let, aby posílila zájem o vakcínu a urychlila proočkovanost populace; dosud byla věková hranice pro očkování 35 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se před očkovacími místy následně opět začaly fronty dlouhé několik set metrů.

Agentura AFP dříve uvedla, že zájem o očkování proti koronaviru je v zemi nízký a důvodem jsou především obavy, do jaké míry je vakcína bezpečná. "Hrozně se té vakcíny bojím," řekl AFP 32letý řidič minibusu Muzi a dodal, že znal ženu, která byla zdravotně úplně v pořádku a po očkování zemřela. Devětapadesátiletá Lori Bentleyová uvedla, že je jediná ze své rodiny, která věří, že vakcíny jsou účinné.

V zemi, která má 58 milionů obyvatel, je plně naočkováno asi osm procent populace. Alespoň jednu dávku obdrželo 14 procent Jihoafričanů. Vyplývá to ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Zdravotníci denně naočkují méně než 200.000 lidí, tedy asi o 100.000 méně, než jaký je oficiální cíl. Vláda chce do konce roku imunizovat 28 milionů lidí, tedy přes 70 procent dospělých.

Jihoafrickou republiku zatím zasáhly tři vlny koronaviru, kterým se nakazilo nejméně 2,65 miliónu lidí a 78.000 z nich zemřelo. To je zdaleka nejhorší bilance na africkém kontinentu. V posledních týdnech JAR registruje průměrně 12.000 potvrzených případů infekce každý den.

"Už jsem to prostě chtěla mít za sebou. Čekala jsem na to hodně dlouho," řekla agentuře Reuters 23letá studentka lékařství Lisa Heynekeová krátce poté, co dostala vakcínu v Johannesburgu.

Před sjezdovým střediskem v Kapském Městě, kde je očkovací místo, stála fronta lidí dlouhá více než kilometr a půl. Před průjezdním očkovacím střediskem, na které se změnila automobilová závodní dráha v Johannesburgu, čekaly desítky vozů.

Pětačtyřicetiletý Donald Mgimeti nejprve s očkováním váhal. Ale pak ho v květnu šokovala smrt přítele, který podlehl covidu-19. "Uvědomil jsem si, jak je to vážné," řekl agentuře Reuters, zatímco si po očkování roloval dolů rukáv.

Přestože vláda byla dlouho kritizována za pozdní zahájení očkovací kampaně, sehnala už miliony dávek proticovidových vakcín. JAR se navíc stala první africkou zemí, která očkovací látky proti koronaviru sama vyrábí.

Podle nedávného průzkumu ministerstva zdravotnictví v zemi odmítají očkování spíše muži. Až 60 procent naočkovaných jsou ženy. Vláda proto rozesílá SMS zprávy, ve kterých vyzývá muže, aby se dostavili do očkovacích center. Hlavním důvodem neochoty k očkování jsou vedlejší účinky vakcín a pochyby o jejich účinnosti.

Některé organizace se snaží k očkování povzbudit více lidí, a začaly proto nabízet vakcíny v lékárnách, mešitách, dolech, lékárnách či pojišťovnách.

Související

Více souvisejících

očkování jihoafrická republika

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy