Příští prezident Tuniska? "Robocop", nebo "Berlusconi". Volby budou drama

Do druhého kola prezidentských voleb v Tunisku, které se konají v neděli 13. října, překvapivě postoupili univerzitní profesor Kaís Saíd a mediální magnát Nabíl Karúí, který byl donedávna ve vazbě.

Ani jeden z dvojice finalistů nikdy nezastával politický post, v prvním kole 15. září ale oba předstihli současného a dva bývalé premiéry, exprezidenta nebo ministra obrany. 

Kaís Saíd (61)

- Univerzitní profesor bez politické příslušnosti, odborník na ústavní právo. U tuniské veřejnosti je známý zejména kvůli svým televizním vystoupením, například při diskusích o ústavě. Za své strohé vystupování a monotónní vyjadřování si vysloužil přezdívku "Robocop".

- Pěstuje si pověst neúplatného "pana Čistého", který stojí nad tradiční stranickou politikou. Skromnou předvolební kampaň, ve které hlásal návrat k hodnotám povstání z roku 2011, vedl prakticky bez finančních prostředků.

- V kampani se situoval do role bojovníka proti korupci, která podle názorů mnohých Tunisanů podkopává úspěšnou cestu k demokracii po svržení starého režimu během protestů arabského jara v roce 2011.

- Pochází z intelektuální rodiny, jeho strýc Hišám Saíd byl prvním pediatrem v Tunisku, který si dobyl slávu v 70. letech minulého století, kdy oddělil siamská dvojčata. Právo vystudoval Kaís Saíd na Tuniské univerzitě.

- "Saíd je přitažlivý zejména pro zklamané mladé lidi, kteří věří, že jim revoluci ukradly zkorumpované politické strany," řekl k tomu analytik Šaran Grival s tím, že Saíd nabízí "decentralizaci moci a snahu o posílení role prostých lidí při kontrole elit".

- Saíd ale zastává dosti konzervativní názory, je například proti rovnému postavení žen a vyslovil se i pro trest smrti.

- Je ženatý, má tři děti.

- V prvním kole voleb získal 18,4 procenta hlasů.

Nabíl Karúí (56)

- Mediální magnát, který byl donedávna ve vazbě. Vlastní jednu z hlavních televizních stanic Nisma, přezdívá se mu "tuniský Berlusconi".

- Od konce září do 9. října byl ve vazbě kvůli podezřením z finančních podvodů a praní špinavých peněz. Stíhán je od roku 2017, obvinění odmítá. Tvrdí také, že jeho zatčení, které přišlo krátce před začátkem prezidentské kampaně, je politicky motivované. Soud ho po četných žádostech propustil jen čtyři dny před konáním druhého kola voleb.

- Ačkoli je Karúí na svobodě, je stále obviněn, jeho majetek je zmrazen a nesmí vycestovat ze země.

- Velkou popularitu si v zemi získal charitativními kampaněmi ve své televizi, během nichž rozdával potraviny a zdravotnickou pomoc chudým lidem. Akce vznikly po úmrtí jeho syna Chalíla v roce 2016. "To mi pomohlo se přiblížit k lidem a objevit veliké sociální problémy své vlasti," řekl jednou Karúí, která se neváhal přirovnat k Matce Tereze.

- Zároveň je kontroverzní postavou, protože měl dříve blízko k vládnoucí elitě. A to zejména k sekulární straně Hlas Tuniska, která vyhrála parlamentní volby v říjnu 2014, a k sekulárnímu prezidentu Kaídu Sibsímu, který zemřel letos v červenci.

- Vyrostl v severotuniském městě Bizerta v bohaté rodině, studoval ve Francii.

- Bývalý obchodník s drogistickými značkami Colgate, Henkel či Palmolive založil se svým bratrem v roce 2002 mediální a reklamní společnost. Po revoluci v roce 2011 z ní vznikla soukromá televize Nisma. V říjnu 2018 jí ale regulátor odebral licenci s tím, že kanál propaguje Karúího politickou agendu a zneužívá chudé. Nisma pokuty a rozhodnutí regulátora odmítla.

- Letos v červnu založil Nabíl Karúí stranu Srdce Tuniska, která skončila v parlamentních volbách 6. října druhá.

- Je ženatý, má dvě děti.

- V prvním kole voleb získal 15,6 procenta hlasů.

Související

Tunisko

Vražda v Tunisku: Soud asi proběhne v Africe, verdikt může být nevratný

Soud v případu podezřelého úmrtí českého turisty na dovolené v Tunisku s největší pravděpodobností proběhne v severoafrické zemi, ačkoliv se v kauze začali angažovat také čeští kriminalisté. Manželce, která se měla přiznat k vraždě, podle místních zákonů hrozí i nevratný verdikt v podobě trestu smrti. 

Více souvisejících

Tunisko volby v Tunisku

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno

V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná. 

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu a Donald Trump

Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy

Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua. 

včera

včera

Mrazivé ráno v Praze

Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy

Konec roku přinese do Česka pravé zimní počasí doprovázené mrazem, sněžením a nepříjemným větrem. Podle aktuální předpovědi meteorologů nás čeká týden, kdy se teploty budou pohybovat kolem bodu mrazu a řidiči by si měli dávat pozor zejména na ranní náledí a sněhové jazyky ve vyšších polohách.

29. prosince 2025 21:33

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump

Americká vojenská přítomnost v Karibiku nabrala koncem roku na obrátkách a vyústila v dosud nejvýraznější eskalaci napětí mezi Washingtonem a Caracasem. Prezident Donald Trump v pondělí potvrdil, že Spojené státy provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele. Podle jeho slov šlo o „velké zařízení“ v přístavní oblasti, které sloužilo k nakládání drog na pašerácké lodě.

29. prosince 2025 20:24

Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny

Nové křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou, které mělo ukončit týdny krvavých střetů, čelí vážné hrozbě jen několik desítek hodin po svém uzavření. Thajská armáda v pondělí oficiálně obvinila sousední zemi z porušení dohody, která vstoupila v platnost v sobotu v poledne. Podle thajských úřadů bylo v neděli v noci zaznamenáno více než 250 bezpilotních letounů (UAV), které přiletěly z kambodžské strany hranice.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy