Washington – Spojené státy si dnes připomněly 13. výročí teroristických útoku na World Trade Center z 11. září 2001. Americký prezident Barack Obama promluvil k pozůstalým a těm, kteří se sešli ke vzpomínce na oběti v New Yorku, u Pentagonu i v Pensylvánii. Na těchto místech útočníci z Al-Káidy zabili téměř 3000 lidí. Šéf Bílého domu zdůraznil, že teroristům se Ameriku nepodařilo zlomit.
Stejně jako každý rok příbuzní v dolní části Manhattanu předčítali jména obětí v abecedním pořádku od Gordona Aamotha po Igora Zukelmana, informovala agentura Reuters.Předčítání několikrát přerušilo zvonění stříbrného zvonu, jenž ohlašoval chvilku ticha vždy v minutách, kdy před 13 lety letouny unesené teroristy narazily do newyorského Světového obchodního střediska a kdy se dvojice mrakodrapů zřítila.Prezident Obama dnes promluvil na soukromé ceremonii pro příbuzné 184 obětí u budovy Pentagonu v Arlingtonu ve Washingtonu a položil tam bílý věnec. "Třináct let poté, co se spikly nízké a nenávistné mysli, aby nás zlomily, stojí tu Amerika vzpřímená a hrdá," prohlásil Obama.Den předtím Obama seznámil veřejnost se svou strategií aktuálního boje proti radikálům z organizace Islámský stát (IS) v Iráku a Sýrii.V New Yorku dnes mnozí účastníci slavnosti drželi fotografie svých milovaných v areálu památníku, který vyrostl v místě zřícených "dvojčat". Akce se zúčastnili guvernér New Yorku Andrew Cuomo, starosta Bill de Blasio i jeho předchůdci Michael Bloomberg a Rudy Giuliani.Jediná vzpomínková akce přístupná veřejnosti se dnes konala u památníku letu 93 v pensylvánském Shanksville, kde se zřítilo jedno z unesených letadel.
Související
Trump přišel s dalším kontroverzním návrhem. Chce si přivlastnit památník 11. září, New York se bouří
Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?
11. září 2001 , USA (Spojené státy americké) , Barack Obama
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
před 1 hodinou
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
před 2 hodinami
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
před 2 hodinami
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
před 3 hodinami
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
před 4 hodinami
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
před 5 hodinami
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
před 6 hodinami
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
před 6 hodinami
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
před 7 hodinami
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
před 8 hodinami
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
před 9 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
včera
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
včera
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
včera
Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu
včera
Babiš bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. Turek zuří
včera
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
včera
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
včera
V extrémním počasí se peče sto milionů Evropanů. WHO varuje před vážnými dopady veder na zdraví
včera
Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů
Vztah Evropanů k bezpečnostním zárukám ze strany Spojených států zasáhla hluboká krize důvěry, která se ocitla na nejnižším bodě v historii. Nová data, jež představil think-tank Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR) krátce před vrcholnými schůzkami aliance NATO a skupiny G7 v Turecku a Francii, ukazují zásadní posun v evropském veřejném mínění. Pouhá desetina obyvatel napříč patnácti dotazovanými státy Evropy dnes vnímá USA jako nefalšovaného spojence. Ve všech zkoumaných zemích navíc převládá přesvědčení, že v případě vojenského konfliktu by se na americkou pomoc nemohli spolehnout.
Zdroj: Libor Novák