Washington – Že před hrozbou Islámského státu není v bezpečí nikdo, se přesvědčili i obyvatelé Spojených států. Americké úřady zadržely tři muže, kteří podle všeho měli v plánu odletět kvůli výcviku do Sýrie a pak zaútočit v USA. Zprávu přinesl americký server Foreigh Policy.
Američané zadrželi tři osoby, které jsou podezřelé ze spiknutí za účelem poskytnutí podpory teroristické organizaci. Podle dostupných informací se muži pokoušeli dostat do Sýrie, kde se chtěli přidat k džihádistům z Islámského státu. Muži zřejmě také plánovali bombový útok na prezidenta Baracka Obamu při návštěvě newyorského Coney Islandu.
První podezřelý, Kazach Akhror Saidakhmetov, byl zatčen v New Yorku na Kennedyho letišti při pokusu nastoupit do letadla do Istanbulu. Druhý zatčený, Abdurasul Hasanovich Jeraboev, odcestoval do Turecka už v lednu, zatčen byl posléze v Brooklynu. Abror Habibov byl zadržen na Floridě. Policie ho obvinila z financování cesty Saidakhmetova na Blízký východ. Oba muži pochází z Uzbekistánu.
Všem teď hrozí až 15 let ve federálním vězení. „Tok zahraničních bojovníků do Sýrie představuje rostoucí hrozbu nejen pro naši zemi, ale i pro naše spojence," uvedla americká prokurátorka Loretta Lynch. Zadržení muži byli podle jejích slov připraveni uskutečnit džihád ve Spojených státech.
Zatčení vzbudilo obavy ohledně možné přítomnosti Islámského státu v USA. Otevřeně se k džihádistům z IS ve Spojených státech ještě nepřihlásil, americké úřady ale v loňském roce zatkli více než 20 lidí, kteří se snažili cestovat na Blízký východ, aby se přidali k teroristickým skupinám.
Související
Írán poslal USA odpověď na návrh mírového plánu
Íránské revoluční gardy pohrozily útoky na americké cíle
USA (Spojené státy americké) , Islámský stát (IS) , Terorismus
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Chaos, šílenství... Česko má mezinárodní ostudu, o excesu slavistických fanoušků píše celý svět
před 1 hodinou
Evakuace MV Hondius bude trvat do pondělí. Pak na lodi zůstane 30 lidí
před 1 hodinou
Fanoušek, jenž napadl Surovčíka, už se do Edenu nepodívá. Chorý s Douděrou si budou hledat angažmá
před 1 hodinou
Disciplinární komise vynese verdikty nad pražským derby v úterý. Slibuje přísné tresty
před 1 hodinou
Podle titulárního sponzora ligy přichází český fotbal o důvěryhodnost
před 2 hodinami
Slavia dočasně uzavře Tribunu sever, potrestala tvrdě i hříšníky z kádru. Po výtržnících bude chtít klub náhradu škod
před 2 hodinami
Írán poslal USA odpověď na návrh mírového plánu
před 4 hodinami
Motoristé balancují na hraně vstupu do Sněmovny. Macinka je nadšený
před 5 hodinami
Vyústění dlouhodobé nenávisti. Sparta se poprvé vyjádřila k excesu slavistických fanoušků
před 6 hodinami
Je to hnus, komentují politici sobotní skandál slavistických fanoušků
před 7 hodinami
Slavia oznámila okamžité uzavření Tribuny Sever. Po fanoušcích bude žádat náhradu škody
před 9 hodinami
Íránské revoluční gardy pohrozily útoky na americké cíle
před 9 hodinami
Ostuda českého fotbalu: Slávisté během utkání napadli hráče Sparty, případ řeší policie i disciplinární komise
před 10 hodinami
Loď MV Hondius zakotvila u španělského ostrova Tenerife. Evakuace začala
před 11 hodinami
Počasí: Česko příští týden zasáhne citelné ochlazení a déšť, místy i nasněží
včera
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
včera
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
včera
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
včera
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
včera
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
Maďarsko dnes zažilo historický zlom, který uzavřel jednu z nejvýraznějších kapitol jeho moderních dějin. Na ustavujícím zasedání parlamentu byl novým předsedou vlády zvolen Péter Magyar, lídr hnutí Tisza. Tímto aktem po šestnácti letech oficiálně skončila éra Viktora Orbána, jehož národně konzervativní politika formovala zemi od roku 2010.
Zdroj: Libor Novák