Washington - U budovy amerického parlamentu ve Washingtonu dnes přistálo malé letadlo. Pilota, který byl jediným člověkem na palubě, policie zadržela. Podle deníku Tampa Bay Times stroj pilotoval jistý pošťák z Floridy, který touto akcí chtěl zviditelnit kampaň proti stávajícímu politicko-finančnímu systému. Ulice v okolí parlamentu policie dočasně uzavřela.
Stroj, který u budovy Kongresu přistál, byl vírník. Ten je stejně jako vrtulník vybaven rotorem, létá ale na jiném principu. O pohyb se stará vrtule, rotor pak roztáčejí aerodynamické síly. Na rozdíl od vrtulníku nestartuje vírník kolmo a také se nedokáže ve vzduchu během letu zastavit na místě."Mám letadlo, vírník. Chystám se jím letět a nenásilně narušit bezletovou zónu," uvedl 61letý pošťák Dough Hughes na videovzkazu. Úřady zatím nepotvrdily, že zadrženým je skutečně Hughes.
Zdroj: YouTubeBílý dům oznámil, že prezident Barack Obama byl o události předem informován. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) uvedl, že incident vyšetřuje. Podle FAA pilot nebyl ve spojení s řízením letového provozu a neměl povolení k průlezu zakázanou oblastí.Hughes, který před letem zveřejnil na webu prohlášení, uvedl, že jeho akce je voláním po obnově demokracie. Tu podle něj ohrožuje rozsáhlá korupce ve Washingtonu.Od letu svobody, jak svůj protestní čin nazval, si slibuje dvě věci. Za prvé, že voliči si uvědomí podstatu věcí a již se sebou nenechají vláčet. Tou druhou je pak změněný přístup politiků, kteří se v kongresových volbách v roce 2016 přihlásí k protikorupčním standardům.
Zdroj: YouTubePodle všeho muž předem kontaktoval list Tampa Bay Times, který uvedl, že Hughes plán připravoval více než dva roky. V rámci svého protestu chtěl předat 535 dopisů pro všech 535 hlasujících členů Kongresu, tedy zákonodárcům ze Senátu a Sněmovny reprezentantů.Hughes v prohlášení také uvedl, že o činu předem informoval úřady. Sdělil jim prý, že nechystá žádný akt násilí a že ultralehké letadlo nepředstavuje žádnou vážnou hrozbu.Svůj vírník Hughes dopravil z Floridy k americké metropoli po silnici. K sídlu Kongresu odstartoval ze zatím neupřesněného místa, které je vzdáleno hodinu letu od Washingtonu.V okolí sídla Kongresu stejně jako Bílého domu a dalších klíčových institucí ve Washingtonu platí z bezpečnostních důvodů bezletová zóna. Svým činem proto Hughes riskoval, že bude sestřelen. Před letem uvedl, že rozumný člověk by něco podobného nepodnikl.Po přistání byl vyhlášen poplach. Sídlo Kongresu bylo uzavřeno stejně jako okolní ulice. Vírník pomocí robotů prověřili pyrotechnici, aby vyloučili, že ve stroji jsou uloženy trhaviny.Předseda sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Michael McCaul řekl agentuře AP, že Hughese by ostraha sestřelila, pokud by se ještě více s vírníkem přiblížil k budově.Podle svědka, který událost viděl, bylo přistání tvrdé. Na místě již byl policista s vytaženou zbraní. "(Pilot) nevystoupil, dokud ho k tomu policisté nevyzvali. Měl ruce nad hlavou," citovala AP svědka.Dnešní incident u Kapitolu, sídla Kongresu, je druhým za několik málo dní. V sobotu se u budovy jeden člověk zastřelil.
Související
Meteorit zasáhl zaparkované auto ve Štrasburku. Zanechal v něm půlmetrovou díru
Svatomartinská husa 2023: Produkce se snižuje, ceny letí vzhůru
zajímavosti , Kongres USA , letectví
Aktuálně se děje
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
včera
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
včera
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
včera
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
včera
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
včera
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
včera
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
1. července 2026 21:59
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
1. července 2026 21:05
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
Mistrovství světa ve fotbale má za sebou skupinovou fázi a v sobotu se tak mohl odehrát první zápas vyřazovací fáze, která začíná poprvé v historii MS fází nazývanou „šestnáctifinále“, jíž se tak účastní 32 týmů. Jako první ji otevřeli svým vzájemným duelem reprezentanti Jihoafrické republiky a Kanady. Ta i přesto, že jako první v historii MS coby jedna ze spolupořádajících zemí nehrála v domácím prostředí, ale v Los Angeles, nakonec duel zvládla, když rozhodla trefa Estáquia zpoza šestnáctky na začátku závěrečného nastavení.
Zdroj: David Holub