Praha - Další země hlásí stále nové případy nakažených virem Zika, který je nebezpečný hlavně nenarozeným dětem. Kvůli cestovnímu ruchu bude případů přibývat i tam, kde nehrozí aktivní možnost přenosu, je proto vhodné vyhnout se zemím, kde žije komár, který tento virus šíří.
Centrum pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) vydalo na svých stránkách seznam zemí, ve kterých hrozí aktivní přenos viru a kterým je proto lepší se vyhnout, pokud je to možné.
Seznam zemí s aktivní možností přenosu podle CDC:
Amerika:Aruba, Americké Panenské ostrovy, Barbados, Bolívie, Bonaire, Brazílie, Curacao, Dominikánská republika, Ekvádor, Francouzská Guyana, Guadeloupe, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Jamajka, Kolumbie, Kostarika, Martinik, Mexiko, Nikaragua, Panama, Paraguay, Portoriko, Salvádor, Svatý Martin (varování platí pro obě části ostrova Saint Martin i Sint Maarten) , Svatý Vincenc a Grenadiny, Surinam, Trinidad a Tobago, Venezuela
Oceánie a ostrovy v Pacifiku:Americká Samoa, Marshallovy ostrovy, Samoa, Tonga
Afrika:Kapverdy
Seznam zemí s aktivní možností přenosu Evropského centra pro kontrolu a prevenci chorob (ECDC) je navíc doplněn o země, kde byl přenos nahlášen nejen v posledních dvou měsících, ale jsou zde také země, kde došlo k přenosu za posledních devět měsíců.
Seznam podle ECDC obsahuje navíc:
Fiji, Nová Kaledonie, Šalamounovi ostrovy, Thajsko, Vanuatu
Oba seznamy jsou pravidelně aktualizovány, je proto vhodné zkontrolovat před cestou do zahraničí, zda není nově na seznamu i vaše cílová země. Aktuální seznamy naleznete v přiložených odkazech: CDC a ECDC.
Komár Aedes aegypti, který nemoc přenáší, se u nás prakticky nevyskytuje. "Infekci si můžeme přivézt z cest, u nás bude diagnostikována a bude se tu léčit," vysvětluje přednosta Kliniky pracovního a cestovního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Evžen Hrnčíř.
Vědci také zaznamenali několik případů, kdy byl virus přenesen při sexuálním styku, Světová zdravotnická organizace (WHO) proto vydala několik doporučení. Pokud člověk vycestuje do zemí, kde hrozí aktivní přenos, je podle WHO vhodné provozovat bezpečný sex nebo úplně abstinovat po dobu minimálně čtyř týdnů po návratu.
Jelikož nakažení virem Zika nemusí vykazovat symptomy, je vhodné tyto rady dodržovat, i když se člověku zdá, že není nakažen. V případě, že se jakýkoliv symptom objeví je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
WHO také vydala doporučení pro ty, kteří do zemí v blízké době teprve vycestují. Podle ní je nejdůležitější snažit se riziko komářího bodnutí snížit na minimum, tedy používat doporučované repelenty, nosit nevýrazné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Dále v co největší míře zamezit zbytečnému větrání a spíše používat klimatizaci, popřípadě opatřit okna dostatečnou ochranou proti vlétnutí nebezpečného hmyzu.
WHO také doporučuje pozorné sledování symptomů v případě, že se z postižených zemí navracíte. Pokud zpozorujete jakýkoliv symptom provázející tuto nemoc, měli byste okamžitě navštívit nebližší nemocnici.
Související
Nemohou jíst, mluvit ani chodit. Svět na virus Zika zapomněl, matky se ale s jeho následky vypořádávají dodnes
Chorvatsko terorizují komáři: Jsou jako zmutovaní, nemůžeme vycházet ven, stěžují si lidé
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
před 1 hodinou
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
před 2 hodinami
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
před 3 hodinami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 3 hodinami
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 4 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 5 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 6 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 7 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 8 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 9 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
Evropský parlament vyslovil ostrý nesouhlas s působením maďarského eurokomisaře Olivéra Várhelyiho, když v rámci hlasování o schválení rozpočtu unie poukázal na závažná a vleklá manažerská pochybení v jím vedeném úřadě.
Zdroj: Libor Novák