Lži USA: Amerika tají informace o sarinu i MH-17, burcuje investigativní novinář

Washington - Jedním z hlavních argumentů Spojených států pro invazi do Iráku v roce 2003 bylo tvrzení, že se v zemi nacházejí zbraně hromadného ničení. Americký investigativní novinář Robert Parry ale varuje, že to nakonec americká vláda sama popřela a že věcí, které zatajuje, je víc.

Zbraně hromadného ničení v Iráku

Parry uvádí, že výsledky vojenské intervence v Iráku byly předpovídány, ale americká vláda se je rozhodla ignorovat. Dle svých slov ale nečekal, že „americká vláda někdy přizná, že (v Iráku) nebyly žádné sklady zbraní hromadného ničení."

Americká vláda se podle něj snaží zachovat si „důvěryhodnost". „Je tu dokonce i bezpečnostní argument: pokud musí vláda USA ospravedlnit své činy americké společnosti a světu propagandou, nemůže prostě přiznat, že předchozí tvrzení byly lži, protože pak by přišla o veškerou ‚důvěryhodnost'. Příště by veřejnost propagandě nemusela být tak otevřená," tvrdí.

„A to by pro americkou vládu představovalo problém, protože má pocit, že potřebuje souhlas amerického lidu a do menší míry i světa, než se vydá do války nebo začne nákladnou konfrontaci se zahraniční mocností."

Parry varuje, že se tyto lži následně snaží udržet za každou cenu a zdiskreditují všechny, kteří by se je snažili vyvrátit.

Sarinové útoky a MH-17

„Proto mě tak překvapilo, že americká vláda uznala, že v Iráku nabyly žádné sklady zbraní hromadného ničení, ani zde nebyl aktivní jaderný program," pokračuje Parry a dodává, že „americká vláda zřídka kdy uvádí na pravou míru svá chybná prohlášení nebo lži bez ohledu na to, jak důležité jsou."

Parry uvádí, že v současnosti jde především o okolnosti sarinových útoků u Damašku v roce 2013 a sestřelení letadla nad Ukrajinou v roce 2014, a dále tvrdí, že ačkoliv „propaganda Obamovy administrativy už není účinná, nebudou tato tvrzenístažena ani opravena."

„Kdyby to učinili – tedy uznali, že za sarinové útoky nebyly odpovědné jednotky Bašára Asada a že Rusové nemohli za katastrofu MH-17, zničili by propagandu, která je užitečná při ospravedlňování dodávek zbraní syrským rebelům a spuštění nové studené války proti Moskvě," vysvětluje Parry.

Praví pachatelé

Odhalení pravdy by podle Parryho mohlo zahrnovat uznání, že lidé, kteří jsou za tyto činy opravdu zodpovědní, mají v současnosti americkou podporu. „Takže rostoucí důkazy, že Asad 21. srpna 2013 nepřekročil ‚rudo čáru' prezidenta Obamy proti používání chemických zbraní, musí být odsunuty stranou a zapomenuty."

Parry s odkazem na zprávy nezávislých webů uvádí, že za sarinovými útoky „zřejmě stála operace islámských radikálů, kteří měli podporu tureckých zpravodajských služeb".To ale podle něj hlavní americká média ignorovala. Podobní je pak podle něj i situace ohledně sestřelení letu MH-17.

Připomíná, že důkazy ukazují, že za útok „byla zodpovědná část ukrajinské armády". Americká vláda a ministr zahraničí John Kerry ale podle něj odmítají zveřejnit již dostupné důkazy a raději se snaží udržet tlak na Rusku.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) Sýrie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy