Washington - Americký Kongres dnes odtajnil část vyšetřovací zprávy týkající se teroristických útoků z 11. září 2001. Kapitolapojednávající o možném spojení Saúdské Arábie s útočníky neobsahuje žádné důkazy o tom, že by saúdskoarabští představitelé byli do útoků zapleteni.
Dnes to uvedl mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Rijád zveřejnění zprávy přivítal. Podle saúdskoarabského velvyslance v USA pomůže vyvrátit podezření, která se ohledně údajného spojení jeho domovské země s teroristy opakovaně objevovala.
Zpráva amerického Kongresu se týká koordinovaných útoků teroristické sítě Al-Káida na dvě americká velkoměsta, které otřásly americkým veřejným míněním a vedly k vyhlášení americké "války proti terorismu". Při útocích na New York a Washington zahynulo téměř 3000 lidí.
Dokument obsahuje i kapitolu o 28 stranách, v níž její autoři prověřují spekulace o možném spojení Saúdské Arábie a lidí napojených na její vládu a vládní představitele s útočníky.
Tato část zprávy byla 13 let vedena v režimu utajení, a to zejména kvůli obavám o citlivý obsah, kde se popisují i vyšetřovací metody. Odtajnění nyní nařídil prezident Barack Obama.
11. září 2001 došlo k sérii koordinovaných teroristických útoků, které se uskutečnily ve Spojených státech amerických. Provedlo je 19 příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida, kteří unesli čtyři letadla. Dvě z nich narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku a zabila všechny lidi na palubě a další uvnitř budov. Třetí letadlo narazilo do Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA v hlavním městě USA, Washingtonu, D.C. Čtvrté letadlo se zřítilo po souboji mezi teroristy a pasažéry letadla poblíž města Shanksville v Pensylvánii.
Související
Trump přišel s dalším kontroverzním návrhem. Chce si přivlastnit památník 11. září, New York se bouří
Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?
11. září 2001 , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
včera
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
včera
Kde se zaseklo jednání o míru? Z dvacetibodového plánu zbývá dořešit poslední tři body, řekl Sybiha
včera
Extrémní počasí dostalo zelenou. Trump udělal nejhorší krok za celou dobu svého prezidentství
včera
Mexiko v plamenech. Nevycházejte z domu, nabádají USA Američany. Varování kvůli nepokojům vydalo i Česko
včera
Zalužnyj: Válka se změnila na robotickou zónu zabíjení. Bojiště představují robotické systémy, sítě senzorů a AI
včera
Pavel potvrdil, že zákon o státním rozpočtu vetovat nebude
včera
Hrozba obchodní války je zpět. EU netuší, jaká cla budou zítra platit
včera
Hořící barikády, přestřelky, blokády dálnic. Mexiko zachvátila vlna extrémního násilí
včera
Napětí mezi Washingtonem a Teheránem dosahuje kritického bodu. Obavy z války strmě rostou
včera
Igor Červený byl jmenován novým ministrem životního prostředí
včera
Ministr kultury Klempíř ráno v Praze havaroval
včera
„Drtí nás ceny potravin i účty za energie.“ Rusové stále více pociťují dopady války proti Ukrajině
včera
Rusko poslalo na Ukrajinu dva dny před výročím stovky raket a dronů
včera
Putin fakticky rozpoutal třetí světovou válku, nejde mu jen o Ukrajinu, prohlásil Zelenskyj
včera
Předpověď počasí do víkendu. Obrat k lepšímu přijde ve středu
22. února 2026 21:44
Neobyčejný případ pro kriminalisty. Policie objasnila únos na Náchodsku
22. února 2026 20:33
Anderssonová nedala na padesátce nikomu šanci, Švédky ovládly i curling. U-rampu zase Číňanky
22. února 2026 19:15
Podvodníci mají novou metodu, upozornila ČSSZ
22. února 2026 18:26
Američané gólem v prodloužení potvrdili nadvládu nad světovým hokejem i na olympiádě
Na závěr 25. her zimní olympiády se již tradičně pod pěti kruhy v zimním provedení konalo velké hokejové finále. Došlo v něm k očekávanému zámořskému souboji mezi Kanadou a USA, což se čekalo především díky účasti hráčů z kanadsko-americké NHL na těchto hrách. Celý turnaj nabídl skvělý hokej, možná ten nejlepší za posledních 12 let, a finále nezůstalo v tomto ohledu pozadu. Byl to zápas vyrovnaný natolik, že ho muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se trefil Jack Hughes a potvrdil tak, že v tomto utkání byly Spojené státy přeci jenom o špetku lepší. Po posledním světovém šampionátu tak tedy vyhrávají i olympiádu a potvrzují svoji nadvládu nad světovým hokejem.
Zdroj: David Holub