New York – V reakci na výsledek amerických prezidentských voleb v některých městech vyšli do ulic lidé, kterým se nelíbí, že se příští hlavou státu stane Donald Trump. Přestože Hillary Clintonová ve svém povolebním projevu zmínila, že je třeba se sjednotit a dát Trumpovi šanci, občané zatím její slova nevyslyšeli. Se stejným poselstvím přišel také někdejší republikánský guvernér Kalifornie a herec Arnold Schwarzenegger.
Schwarzenegger zveřejnil na YouTube video, ve kterém vyzývá své spoluobčany ke sjednocení. Po volbách se mu prý na mysli vytanul citát jednoho „z jeho hrdinů", amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Jeho poselství je podle něj pro Američany důležité i v těchto dnech. „Jsem si jistý, že chcete slyšet, jak čtu Lincolnův projev mým rakouským přízvukem," žertuje na videu Schwarzenegger.
„Nejsme nepřátelé, ale přátelé. Nesmíme být nepřátelé. I když vášně mohou být napjaté, nesmí zlomit pouta naší náklonnosti," cituje Lincolna. „Není to úžasné? Miluju tato slova. A pamatuje, kampaň skončila, volby skončily a my nejsme nepřátelé. Jsme sousedé, jsme přátelé. Ale hlavně jsme Američané. A máme hodně práce, abychom udělali Ameriku velkou. Tak to udělejme, a udělejme to společně," dodal herec.
Trump v první povolební řeči slíbil Američanům prosperitu a vyzval demokraty a republikány k jednotě. „Kampaň skončila, naše práce ale teprve začíná," burcoval.
O spolupráci mluvila i poražená demokratka. „Doufám, že bude dobrým prezidentem všech Američanů," prohlásila v prvním povolebním projevu Clintonová na adresu Trumpa. „Musíme mu dát šanci, aby byl dobrým vůdcem, a nabídnout mu naši otevřenou mysl," vybídla své stoupence Clintonová.
Související
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
USA (Spojené státy americké) , Arnold Schwarzenegger , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
před 1 hodinou
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
před 2 hodinami
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
před 2 hodinami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 3 hodinami
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 4 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 5 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
včera
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
včera
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
včera
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
včera
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
včera
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
Policie ve čtvrtek odpoledne zasahuje na jedné ze středních škol ve východočeských Pardubicích. Na místě mělo dojít ke konfliktu dvou osob, kdy jedna skončila v rukou policistů a druhá v nemocnici. V rámci zásahu došlo k evakuaci příslušné školy kvůli bezpečnostní prohlídce.
Zdroj: Jan Hrabě