Povede americkou diplomacii pomatenec? USA hrozí katastrofa, varuje deník

Světoví lídři, kteří sledují měnící se Spojené státy pod Donaldem Trumpem, se dělí do dvou velkých táborů, konstatuje úvodník serveru New York Times. Vlivný deník v něm poukazuje, že zatímco první skupina doufá, že USA se nadcházejícími čtyřmi roky nějak protrmácejí bez ohledu na nezkušeného prezidenta, druhá touží vidět rozklad mezinárodního postavení a vlivu Washingtonu.

Čekají enormní výzvy

Druhému scénáři se dá podle New York Times zabránit, pokud si Trump za svého ministra zahraničí vybere zkušenou a odpovědnou osobnost. "To by však vyžadovalo jmenování někoho jiného než Rudyho Giulianiho, bývalého starosty New Yorku, který je uváděn jako hlavní kandidát na tuto pozici," soudí prestižní deník.

Než se zamyslíme, proč by Giuliani představoval znepokojivou a potenciálně katastrofální volbu, newyorský server doporučuje vzít v potaz, jakým enormním zahraničněpolitickým výzvám bude budoucí americká administrativa čelit.

Trumpova vláda bude muset přijít s novou politikou ohledně Sýrie, což bude vyžadovat bystré pochopení ruských záměrů a kapacit na Blízkém východě a bedlivé řízení spletité koalice spojenců bojujících proti Islámskému státu, podotýká New York Times. Dodává, že Trumpův Bílý dům bude velmi pravděpodobně rychle prověřen bojovným a jaderným arzenálem disponujícím severokorejským vůdcem, zatímco politici napříč Evropou budou sledovat, zda americká administrativa nechá erodovat euroatlantické vojenské a diplomatické spojenectví, což by prospělo Rusku.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nová americká vláda bude muset také zvážit riziko aplikace Trumpovy nezodpovědné protimexické rétoriky z volební kampaně do praxe, předvídá prestižní server. Vysvětluje, že  . zastavení spolupráce obou zemí v otázce migrace ze střední Ameriky, koordinace bezpečnostní složek a protidrogových operací by mohlo zásadně ohrozit národní bezpečnost USA.

"Úspěšný ministr zahraničí se musí vyznat v historii a geopolitice a mít bystré vyjednávací schopnosti a jasno ohledně amerických schopností, principů a limitů moci Washingtonu," deklaruje New York Times. Konstatuje, že míra Giulianiho mezinárodní zkušenosti se v zásadě omezuje na přednášky a konzultační činnost.

Nezkušenost, chabý úsudek, podezřelé peníze

Bývalý newyorský starosta podle úvodníku postrádá zásadní diplomatické zkušenosti a během své politické kariéry prokázal chabý úsudek. "Ve skutečnosti, jak se z Trumpa stával nejbombastičtější šampión, Giuliani se tou dobou jevil jako pomatenec," kritizuje zostra prestižní deník.        

Jako příklad Giulianiho zahraničněpolitických dobrodružství uvádí New York Times jeho návštěvu Haity v roce 1982 z pozice zástupce vrchního státního návladního. Republikánský politik tehdy absurdně prohlásil, že na ostrově, kde vládl tyranský prezident Jean-Claude Duvalier, nedochází k žádné politické represi, připomíná americký server. Doplňuje, že i jako  starosta Giuliani fušoval do diplomacie, když v roce 1995 nechal vyvést palestinského vůdce Jásira Arafata z koncertu newyorské filharmonie na počest OSN.

Giuliani byl po 11. září 2001 považován za "amerického starostu" a tato nálepka mu v následujících letech umožnila zakrývat chabou práci na newyorské radnici, tvrdí úvodník. Poukazuje, že právě za Giulianiho vedení město umístilo své velící krizové centrum do Světového obchodního střediska, lákavého terče, které se stal již v roce 1993 cílem bombového útoku. V roce 2000 zase starosta rozzuřil černé Newyorčany svou šokující reakcí na smrt neozbrojeného Afroameričana Patricka Dorismonda, kterého zastřelila policie, přičemž Giuliani muže nazval "podřadným ministrantem".    

"Od doby, kdy Giuliani opustil úřad, vydělal si miliony prací pro zahraniční vlády a společnosti, což by přinášelo příval potenciálních střetů zájmů," pokračuje New York Times. Jako příklad uvádí fakt, že Giuliani byl v letech  2011-12 placen za projevy hájící sektářskou Íránskou exilovou skupinu, která se nacházela na seznamu teroristických organizací amerického ministerstva zahraničí.

Na dlouhé seznamu absurdních Giulianiho prohlášení se obzvláště vyjímá odporná poznámka na adresu prezidenta Obamy z roku 2015, deklaruje prestižní deník. "Nevěřím, že tento prezident miluje Ameriku. Nemiluje vás. A nemiluje mě. Nebyl vychován způsobem, jako jste byli vychováni vy a jako jsem byl vychován já, k lásce k této zemi," cituje úvodník Giulianiho slova pronesená na slavnostní večeři na Manhattanu.

Od Trumpa, který nemá žádné zkušenosti s mezinárodní politikou, by bylo moudré hledat radu od někdejších republikánských ministrů zahraničí ohledně kvalifikace, jež si tento post žádá, doporučuje newyorský server. Dodává, že každý, kdo chce poskytnout dobrou radu, by měl budoucího prezidenta nabádat, aby od svého plánu dosadit do čela americké diplomacie Rudyho Giulianiho odstoupil.         

Související

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď

Slovensko má za migy poskytnuté Ukrajině dostat slevu na vrtulníky od USA

Spojené státy nabídly Slovensku dodávku 12 nových bitevních vrtulníků AH-1Z Viper a příslušenstvím s výraznou slevou poté, co se Bratislava rozhodla předat Ukrajině nevyužívané stíhačky MiG-29 a další materiál. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď dnes na sociální síti napsal, že nabídku na vrtulníky dostala země jako první. 
Rusko, Kreml

Rusko po srážce stíhačky s dronem vyzvalo USA, aby se nevydávaly cestou další eskalace na Ukrajině

Rusko vyzvalo Spojené státy, aby se nevydávaly cestou další eskalace na Ukrajině v reakci na americké prohlášení, že budou pokračovat lety dronů v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem. Agentura Reuters s odvoláním na ruský Interfax informovala, že USA dnes takto varoval náměstek ruského ministerstva zahraničí Sergej Rjabkov. USA jsou podle něj v podstatě "přímo účastné konfliktu na Ukrajině" a Washington s drony nutí Moskvu k odvetným krokům.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rudy Giuliani Donald Trump

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

včera

včera

Petr Pavel

Česko má kapacitu vyrábět munici, mohli by to dělat Ukrajinci, řekl Pavel

 Česká republika pomohla zbrojními dodávkami Ukrajině jak mohla, ale mnoho dalších možností již nemá. V rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Süddeutsche Zeitung to prohlásil český prezident Petr Pavel. Listu, který rozhovor zveřejnil již dnes večer na svém webu, rovněž řekl, že Česko má kapacity pro výrobu munice, ale nedostatek pracovních sil, řešením by tak mohli být Ukrajinci. Hovořil i o tom, že západní Evropa konečně našla ve středoevropských a východoevropských státech partnery, kteří se nebojí říct svůj názor a kteří jsou schopni podílet se na společných projektech.

včera

Americký dolar

Fed zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na závěr dvoudenního zasedání podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75 procenta až pět procent. Banka však ve svém prohlášení naznačila, že je blízko pozastavení dalšího zvyšování nákladů na úvěry v souvislosti s nedávnými otřesy na finančních trzích po pádu dvou amerických bank.

včera

Mexiko, ilustrační foto

Mexiko nepouští do země desítky českých turistů. Zadrží je i na několik dní

Mexické úřady v uplynulých měsících nevpustily do země desítky českých turistů. Dnes to na dotaz ČTK sdělila česká konzulka v Mexiku Zdeňka Šubrová. Podle ní se problém týká také návštěvníků z jiných evropských a latinskoamerických zemí. Úřady turisty po příletu do země na několik hodin či dní zadrží. Mexická policie tvrdí, že jen vymáhá platné zákony. České velvyslanectví proti postupu mexických úřadů protestovalo. O problémech českých cestovatelů v Mexiku informoval i server Česká justice.

včera

ústr

Rada ÚSTR se vložila do sporu Kudrny s částí zaměstnanců

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), která je nejvyšším orgánem ústavu, se zastala ředitele Ladislava Kudrny ve sporu s částí zaměstnanců. Podle rady ředitel svými kroky naplňuje koncepci, s kterou byl do funkce zvolen. Usnesení rady poskytl ČTK mluvčí ústavu Martin Vacek. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů, které od loňského podzimu cílí na Ukrajinu, řekl dnes serveru RBK-Ukrajina zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky GUR Vadym Skibickyj. Rusko sice podle něj i nadále útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, nové cíle ale budou vojenské.

včera

Kyjev

Válku vyhrajeme, Rusko porazíme, je přesvědčeno 97 procent Ukrajinců

Naprostá většina Ukrajinců, 97 procent, věří ve vítězství nad Ruskem a téměř tři čtvrtiny věří i v to, že se Ukrajině podaří získat zpět i všechna území v hranicích z roku 1991. Vyplývá to z průzkumu, který provedla ukrajinská sociologická skupina Rejting na zakázku amerického Mezinárodního republikánského institutu (IRI). O výsledcích průzkumu informovala mimo jiné ruská redakce BBC, která připomněla, že loni v dubnu takto uvažovalo jen 53 procent dotázaných.

včera

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka chce uzákonit dřívější důchod pro náročné profese

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce ve druhém letošním pololetí předložit zákon s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese. Pravidla by pak měla v praxi začít platit nejpozději v roce 2025. Jurečka to řekl dnes večer v Praze odborářům svazu KOVO. Podle ministra je v koalici na dřívějších penzích shoda a "doladit" se musí výčet pracovníků i podmínky pro zaměstnavatele. Jednat o tom chce šéf resortu práce a sociálních věcí příští měsíc.

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael a Polsko se po letitých sporech zase usmířily

Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem podepsal dohodu o obnovení cest izraelských studentů do bývalých nacistických koncentračních táborů na území Polska. Izraelský tisk minulý týden dohodu avizoval jako krok na cestě k úplnému obnovení izraelsko-polských vztahů, které v posledních letech kalily spory kvůli polským zákonům ohledně holokaustu a s tím souvisejícím omezením restitucí. Oba státy kvůli tomu načas odvolaly své velvyslance - v polském případě až dosud.

včera

Ilustrační foto

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce

Evropská komise (EK) dnes navrhla pravidla, která by výrobcům ukládala povinnost nabízet opravu výrobků, například praček a televizí, i po záruce, po dobu pěti až deseti let od prodeje. Pravidla by se dále vztahovala na ledničky, vysavače a další zboží, které je podle unijního práva považováno za "opravitelné". EU jedná o pravidlech, která by tento požadavek rozšířila na chytré telefony a tablety. EK o tom informovala v tiskové zprávě.

včera

Marija Lvovová-Bělovová

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí tvrdí, že neví, z čeho ji ICC obviňuje

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová dnes uvedla, že neví, z čeho přesně ji Mezinárodní trestní soud (ICC) obviňuje. Soud podle ní není konkrétní, napsal server Meduza. ICC na zmocněnkyni a rovněž na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý týden zatykač v souvislosti s únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. ICC dnes odsoudil výhrůžky ze strany Ruska.

včera

Ilustrační foto

Problémy neskončily, zkrachují další banky, varuje šéf investičního fondu

Problémy bankovního sektoru vyvolané pádem Silicon Valley Bank (SVB) ještě neskončily a do dvou let zkrachuje značný počet bank. Na konferenci agentury Bloomberg to řekl generální ředitel investičního fondu Man Group Luke Ellis. Ohroženy podle něj mohou být hlavně menší a regionální banky v USA a menší banky v Británii.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem jako šíření poplašné zprávy

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem v Krušných horách jako šíření poplašné zprávy. Severu iDNES.cz to dnes potvrdila mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská. Událost se údajně stala druhý březnový víkend nedaleko Hory sv. Šebestiána na Chomutovsku. V příspěvku na sociálních sítích stálo, že muž před vlkem chránil svého psa, divoké zvíře ho poté pokousalo.

včera

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda prodloužila o rok pravidla nouzového ubytování válečných uprchlíků

Vláda prodloužila o rok platnost pravidel pro nouzové ubytování válečných uprchlíků. Upravuje to nařízení, které kabinet dnes schválil. ČTK to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Předpis má platit do konce března příštího roku. Do té doby má zatím trvat dočasná ochrana příchozích v Česku i dalších zemích EU.

Aktualizováno včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna zakázala TikTok na svých zařízeních, varovala i poslance

Sněmovní kancelář zakázala používat zaměstnancům čínskou aplikaci TikTok na všech svých zařízeních kvůli kybernetické bezpečnosti. Ze soukromých přístrojů doporučila tuto aplikaci odstranit. S obdobnou žádostí se kancléř Martin Plíšek obrátil dopisem na poslance a jejich asistenty, informoval dnes ČTK. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.

včera

Stát zintenzivní kontroly výrobců a prodejců potravin, řekl Fiala

Stát zintenzivňuje kontroly ve všech částech dodavatelského řetězce při výrobě a prodeji potravin. Když klesají ceny energií a pohonných hmot, musí se to projevit i ve zlevnění potravin. Po jednání vlády to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj mají kontroly vyvinout tlak na zemědělce, výrobce potravin i obchodníky, aby klesla koncová cena pro zákazníky.

Zdroj: ČTK

Další zprávy